«Коли я бачу здорових та щасливих діток і їх батьків, розумію: воно того варте»: запорізька доула Юлія Стрельченко про процес пологів та роль доули в них

23 Квітня 2021 08:51  0  860

Особистість«Коли я бачу здорових та щасливих діток і їх батьків, розумію: воно того варте»: запорізька доула Юлія Стрельченко про процес пологів та роль доули в них

Сучасний світ розвивається з кожним днем абсолютно у всіх сферах. Цей розвиток торкається і народження дітей: все більше жінок потребують досвідченої підтримки під час пологів і шукають людей, які цю підтримку готові забезпечувати.


На допомогу приходять доули, спеціально навчені жінки, які тримають зв’язок із вагітними до пологів, знаходяться разом під час пологів та після народження дитини. Раніше таку функцію виконували знайомі нам із історії та розповідей старших — повитухи. Ми не знайшли доулу у Пологах, але знайшли кваліфіковану доулу з 9-ти річним стажем роботи у Запоріжжі.

 

Запоріжанка Стрельченко Юлія, психолог за освітою, перинатальний психолог, доула — зараз працює штатним психологом у жіночій консультації та 4-му пологовому будинку міста Запоріжжя.

9 років тому Юлія надихнулася своєю другою вагітністю та створила клуб для вагітних жінок “9 казкових місяців”. Після пологів жінка продовжила заглиблюватися у цю тему: отримала освіту перинатального психолога, відкрила власний центр для вагітних «Это мама» та вивчилася на доулу. Юлія пройшла програму навчання, а саме сертифікацію «АФПБ» (Асоціації фахівців природнього батьківства) у Києві. Варто сказати, що пройти навчання на доулу в Україні можна тільки в 2 містах: Києві та Дніпрі.

 

До речі, крім допомоги у пологах та під час післяпологового періоду, Юлія ще працює і з психогенним безпліддям, коли на безпліддя впливають психологічні фактори. Також працює зі втратами: коли діти помирають під час вагітності чи пологів. Ця частина життя для жінки та чоловіка є також важливою, яку необхідно пропрацювати, щоб не виникло психологічних травм.

 

Такий великий спектр функцій та напрямків у роботі забезпечує дійсно професійний та особливий контакт доули із породіллею. Як говорить сама Юлія, доула — це про служіння вагітній жінці, особливу підтримку та допомогу під час такого важливого моменту як пологи. Необхідно бути емпатичною, розуміючи та споглядаючи процес крізь призму сприйняття самої жінки. Доула стає «мамою для мами», допомагаючи пройти пологи усвідомлено, комфортно та без травмування.

 

Які труднощі є у роботі доули?
— Багато людей думають, що доула — це красиво, ніжно, спокійно. Але це є дуже емоційно виснажливою роботою: ми 24/7 знаходимося на зв’язку, бо ніхто не знає, коли саме розпочнуться пологи, як довго вони будуть тривати і як закінчаться. Складність в тому, що, знаходячись поряд із породіллею, доула повністю є у процесі. Головний інструмент роботи — емоційний стан. Моє завдання — заспокоїти та налаштувати на процес жінку, забезпечити повний емоційний спокій та комфорт, аби пологи були насолодою, а не суцільним страхом та переживаннями.

 

Доула супроводжує породіллю від її будинку із початком перейм, у пологовому будинку та після пологів. Служіння породіллі не є емоційно легким, тому до нього потрібно бути готовою на 100%.

 

Етапи роботи доули

Жінки або подружня пара звертаються до послуг доули у різні періоди: хто на початку вагітності, хто вже на 9-му місяці, перед самими пологами. Але сьогодні Юля спостерігає тенденцію, коли жінки звертаються за допомогою доули ще на початку вагітності.

 

Обов’язковим моментом перед співпрацею є попередня особиста зустріч, аби налагодити контакт між доулою та породіллею. Вагітна має довіряти, розуміти, що спеціаліст дійсно кваліфікований, ознайомитися із компетенцією доули. Наприклад, доула не дивиться розкриття, не призначає лікарські препарати вагітним, не приймає пологи вдома, що є великою оманою: доула має супроводжувати вагітних тільки в медичному закладі.

Далі спілкування відбувається за телефоном: тут вже Юлія в режимі консультацій більше працює як перинатальний психолог.

 

Наступний етап роботи — пологи. З початку переймів партнери сповіщають про це доулу, вона приїжджає до них та супроводжує жінку у пологовий будинок. Там доула постійно знаходиться із породіллею до моменту появи дитини на світ.

 

Що найголовніше у роботі доули?

«Найголовніше — постійно йти за жінкою, не звертаючи уваги на свої амбіції та певні знання. Звичайно, досвіду та знань багато, але необхідно поважати історію, яка відбувається. У кожної жінки в цей період можуть бути різні побажання: масаж, музика, просто бути поруч».

 

Другим найголовнішим моментом у роботі Юлія вважає любов до самого процесу пологів: «Це важливий процес, який необхідно любити, бо у пологах саме гормон окситоцин і має найбільший вплив. Як ми знаємо, окситоцин - це про любов. Вагітна жінка зчитує цей гормон із людини, яка знаходиться поряд. Від цього залежить, наскільки легко пройдуть пологи».

 

За словами запорізької доули, якщо партнер поряд із породіллею знаходиться в стресі, переживає та випромінює адреналін, це дуже легко зчитується жінкою. Доула ж точно знає фізіологію та розуміє моменти, в яких варто бути поряд, говорити або мовчати, підтримувати.

 

«"Доула" в перекладі — служанка. Тому ця робота дійсно про служіння вагітній жінці, бо необхідно віддавати себе на 100% цьому процесу: вірити, підтримувати, обіймати», — зауважує Юлія.

Найбільше у своїй роботі Юлія любить здорових дітей та батьків після пологів, любить бачити насолоду в очах жінки після всього процесу, а не виснаження і страх.

«Багато жінок після пологів видихають і кажуть: “Фух, нарешті це закінчилося”. Але ж це не так — все тільки починається!» — ділиться доула.

Свідоме та щасливе материнство розпочинається саме завдяки спокійним пологам у любові та прийняті. А вже це і забезпечує робота доули.

На питання про кількість породіль, з якими працювала, Юля відповідає з посмішкою: «За 9 років роботи їх було так багато, що я навіть не наважуся порахувати». Але зауважує, що занадто часто з пологами не працює, бо це “дуже емоційно виснажлива робота”. На даний момент кожного місяця може бути по 3-4 породіллі, з якими Юлія працює як доула.

 

Чи обов’язково народжувати в 4-му пологовому будинку, аби запросити вас як доулу?
— Сьогодні я дійсно супроводжую тільку в 4-му пологовому будинку, бо там працюю. Доула ж виступає партнером у лікарні, в якій народжує жінка. Такими ж партнерами виступають мама, сестра, чоловік... Різниця в досвіді та освіченості.

 

Скільки доул є у Запоріжжі?
— Особисто я знаю тільки 4, але, можливо, їх і більше.

Запрошувати на пологи доулу чи ні — вирішувати кожній мамі самостійно. Сучасні новації розвиваються стрімко, ми дізнаємось більше нового та стаємо відкритішими. Головне, що мають робити батьки, дбати, щоб діти народжувалися у любові та щасті, продовжуючи свій шлях у житті так само. А зі сторонньою допомогою чи ні, можна зрозуміти на шляху до цієї мети.

 

 

 

 

Автор: Євгенія ГОНЧАРОВА-КЛЮЄВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

2
Супер
1
Сміх
0
Жах
0
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)