Сфера послуг перейшла на державну мову. Пояснюємо, що це означає

17 Січня 2021 12:16  0  808

АктуальноСфера послуг перейшла на державну мову. Пояснюємо, що це означає

З 16 січня в країні почала діяти 30 стаття Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

 

Разом із юристами з'ясовуємо, як це працюватиме і які санкції передбачені за порушення

 

Відтепер обслуговування в магазинах, ресторанах, банках, аптеках, таксі тощо має здійснюватися виключно українською. Інформація на товарах може дублюватися іншими мовами. А обслуговувати не українською можна лише у випадках, коли про це проситимуть самі клієнти і коли обрана ними мова буде прийнятною для обох сторін.

 

— На практиці дія цього закону зобов'язує використовувати державну мову в усіх публічних аспектах. При цьому, ці вимоги запроваджуються й до послуг, що надаватимуть через інтернет, — пояснює юрист Ростислав Небельський.

 

— Дія закону не виключає застосування інших мов, проте лише за проханням споживача, якщо мова йде про обслуговування. Щодо відображення інформації про товари та послуги, то обсяг інформації, наданої іншими мовами, не повинен перевищувати обсяг інформації, викладений державною.

 

Для контролю нововведень створили спеціальну структуру на чолі із Уповноваженим із захисту державної мови, себто мовним омбудсменом. Від липня 2020 року цю структуру очолює Тарас Кремінь.

 

За його словами, у перші дні від моменту набуття чинності статті закону, в його офісі ніхто не розраховує на те, що в усій країні одночасно перейдуть на державну мову.

 

У першу чергу, каже Тарас Кремінь, мовний закон та офіс мовного омбудсмена створили, аби захистити права українців на отримання інформації про товари і послуги державною мовою.

 

За порушення нових норм закону відтепер зможуть притягнути до відповідальності, зокрема матеріальної.

 

Вже від 16 січня за усі ці ситуації передбачене покарання

 

У разі виникнення подібних ситуацій, юристи радять спробувати владнати ситуацію на місці, попросивши перейти на українську. Якщо вам відмовили у цьому, звернутися до керівництва установи, що в ній ви знаходитесь, або ж зателефонувати на гарячу лінію. У разі, якщо й це не змінить ситуацію, а ви й надалі хочете захистити свої права, юристи, з якими ми спілкувалися радить звертатися до мовного омбудсмена.

 

 Цілком імовірно, що формальне порушення закону може мати своїм підґрунтям елементарне незнання чи забудькуватість, — говорить Ростислав Небельський.

 

— Якщо ж очевидним буде умисне ігнорування вимог закону, я б радив постаратися зафіксувати спілкування за відео, або аудіо, щоб мати доказ такої розмови та усі матеріали направити Уповноваженому із захисту державної мови або його представнику. — У мовного омбудсмена та його офісу є певні повноваження.

 

Наприклад, Уповноважений має право отримувати будь-які документи, відвідувати не лише органи підприємницької діяльності, але й органи державної влади та місцевого самоврядування. Він також має право складати на них відповідні протоколи.

 

В офісі мовного омбудсмена вашу скаргу зобов'язані розглянути і відреагувати на неї. Далі винуватці отримують попередження і 30 днів на те, щоб усунути порушення. За повторне порушення впродовж року настає матеріальна відповідальність у вигляді штрафу: від 5100 до 6800 гривень. Дехто вважає, що слідкувати за дотриманням закону в регіонах має Держпродспоживслужба. У головному управлінні відомства цю інформацію нам спростували.

 

Водночас в офісі Тараса Креміня пояснили, що слідкувати за дотриманням закону будуть передусім самі споживачі, а не омбудсмен.

 

Там же опублікували пам'ятку, як діяти у разі порушення права громадян на обслуговування українською.

 

 


Джерело: vn.20minut.ua

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

8
Супер
26
Сміх
10
Жах
13
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

IMG_8942.jpg

Пологи (г.)