Юрист і К. Як краще звільнитися з роботи?

17 Грудня 2015 17:13  0  6807

Запитай у "РАЙОНКИ"Юрист і К. Як краще звільнитися з роботи?

«Підкажіть, яка підстава звільнення для працівника є більш вигідною: за власною ініціативою чи за угодою сторін? Знайшов більш відповідну для себе роботу, та, як краще піти з попереднього місця роботи, не знаю». Сергій, 41 рік.

 

Відповідає прокурор Пологівського відділу Токмацької місцевої прокуратури Яна Приходько:

 


 

- Найбільш поширеною підставою для припинення трудових відносин традиційно залишається звільнення за ініціативою працівника. У свою чергу, звільнення за угодою сторін часто викликає недовіру у сторін трудового договору і користується значно меншою популярністю. Однак, залежно від ситуації, кожна з двох підстав може бути взаємовигідною для сторін трудових відносин. У будь-якому випадку вибір підстави для припинення трудових відносин повинен залежати від фактичних обставин, за яких таке припинення здійснюється.

 

При припиненні строкового трудового договору за власною ініціативою працівник, відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), повинен за два тижні письмово повідомити про це роботодавця (уповноважений орган).

 

При цьому законодавство не передбачає обов'язкового двотижневого відпрацювання перед звільненням за власним бажанням — у статті 38 КЗпП України визначено лише обов'язок працівника письмово попередити адміністрацію про наступне звільнення за 2 тижні. Таке попередження не залежить від того, чи працює працівник у момент попередження, чи перебуває у відпустці/на лікарняному, або перебуватиме у відпустці/хворітиме протягом наступних двох тижнів. Тож, наприклад, якщо працівник захворів (одержав лікарняний по догляду за хворою дитиною) чи пішов у відпустку після написання заяви про звільнення, двотижневий строк не продовжується. Проте і з цієї норми існують винятки. Так, роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник, у разі звільнення останнього за власною ініціативою з поважних причин (перелік таких причин міститься у статті 38 КЗпП України і не є вичерпним). При цьому наявність деяких із них (наприклад переїзд на нове місце проживання) не потребує документального підтвердження. Розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника допускається лише за наявності поважних причин, які передбачені статтями 38, 39 КЗпП України.

 

У разі звільнення за угодою сторін законодавство не містить вищевказаних обмежень щодо строку повідомлення та наявності поважних причин для припинення трудових відносин у більш короткий строк. Таким чином, за пунктом 1 ст.36 КЗпП України безстроковий трудовий договір може бути припинено у будь-який строк, стосовно якого досягли домовленості працівник та роботодавець. Такий строк може бути як меншим, так і перевищувати встановлений для звільнення за власним бажанням двотижневий період.

 

Після того, як працівник попередив про звільнення роботодавця, в останнього є певний час, щоб змінити своє рішення. Так, відповідно до статті 38 КЗпП України, якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення за власним бажанням не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, роботодавець не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім окремих випадків.

 

У свою чергу, при досягненні домовленості про припинення трудового договору за п. 1 ст. 36 КЗпП України анулювання такої домовленості може мати місце лише при взаємній згоді про це роботодавця і працівника. Тобто якщо роботодавець і працівник домовились про певну дату припинення трудового договору, працівник не має права відкликати свою заяву про звільнення.

 

Що ж стосується документального оформлення припинення трудового договору, то при звільненні за ініціативою працівника обов’язковою є наявність двох документів: письмової заяви працівника та наказу про звільнення. Звільнення за угодою сторін оформлюється наказом про звільнення, з яким працівника ознайомлюють під розпис. Сама домовленість сторін може бути як письмовою, так і усною.

 

У разі звільнення з останнього місця роботи та реєстрації в центрі зайнятості в особи виникає право на отримання допомоги по безробіттю.

 

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

0
Супер
0
Сміх
0
Жах
0
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)