Урожай 2020: ситуація ускладнена, але не безнадійна

24 Вересня 2020 09:01  0  760

На районіУрожай 2020: ситуація ускладнена, але не безнадійна

Випробування погодними примхами стало справжнім лихом для українських аграріїв у цьому році.

 

В розпал пандемії COVID-19 та пов’язаної з нею економічної кризи уряди знекровлених карантинними обмеженнями країн вже будують плани про шляхи повернення до нормального життя. І український уряд не виключення. Але ж – так було, є і буде – хлібороби сіють та жнуть попри всі пандемії, економічні кризи та будь-які інші негаразди.

 

Проблеми аграріїв та прогнози на цьогорічний урожай «Районка» неодноразово висвітлювала на своїх сторінках, але тема настільки значуща, що потребує більш детального аналізу.

 

На що може перетворитися місцевий аграрний сектор внаслідок аномально теплої та безсніжної зими і весни 2020 року та як оцінюють урожай на Пологівщині цьогоріч.

 

Полям не вистачає вологи
Як жартують самі аграрії, за останні 5 місяців в Україні було два листопади і три березні. Це вплинуло на ранній початок посівної кампанії, подекуди на 3-4 тижні раніше звичайних термінів.

 

Втім, за інформацією Укргідрометцентру, агрометеорологічні умови у березні 2020 року були досить складними практично для усіх сільськогосподарських культур, в тому числі і плодових.

 

«Надзвичайно низька вологість повітря, суховії та подекуди навіть пилові бурі, які пригнічували ріст рослин. Погодні умови обумовлювали інтенсивну витрату вологи з верхніх шарів ґрунту. Хоча, завдяки періодичним зниженням температури, верхній 0-10 см шар ґрунту вже до кінця березня на більшості площ ще був достатньо зволожений. Одночасно значно збільшилися площі, де цей шар ґрунту вже майже зовсім сухий. Пересихання 5-сантиметрового верхнього шару ґрунту затримувало та ускладнювало проростання насіння та утворення сходів ранніх ярих зернових та зернобобових культур», – зазначають агрометеорологи.

 

Якщо говорити про статистику, тут аграрії впевнено заявляють, що вона не надто відрізняється від минулорічної, тобто гіршою ситуація не стала, але впевнено перестала задовольняти сільгоспвиробників.

 

За словами головного спеціаліста пологівської РДА Віктора Чумаченка, на Пологівщині більш ніж півтори сотні сільгосппідприємств та фермерських господарств, які вивели Пологівський район на третє місце за результатом збирання ранніх зернових культур, та на друге місце за рівнем урожайності серед інших районів Запорізької області.

 

Тепер конкретніше по Пологівському району

 

Щодо урожаю ранніх зернових культур:
Озима пшениця - всього засіяно площу 32909 га, зібрано 115 181 тонну, урожайність при цьому склала 35 ц з га.

 

Озимий ячмінь:
Площа - 453 гектара, зібрано – 18 798 тонн, урожайність - 39,5 ц з га.

 

Яровий ячмінь
Площа - 2174 га, зібрано 6090 т з га, урожайність склала 28 ц з га.

 

Горох
Площа - 2182 га, зібрано - 3534 тонни, урожайність - 16,2 ц з га.

 

Озимий ріпак
Площа засівання - 8565 га, зібрано 14 438 тонн, урожайність - 16,8 ц з га.

 

Пізні зернові:

 

Просо
Площа засівання - 401 га, зібрано 349 тонн, урожайність - 8,7 ц з га.

 

Соняшник
Площа засівання - 21996 га, наразі зібрано 10600 тонн, вал склав 16490 тонн, середня урожайність 16,5 ц з га, але при цьому соняшник продовжують збирати, тому цифрова картина може бути неповною.

 

Кукурудза
Площа засівання - 364 га, інформація про зібраний врожай та середню врожайність відсутня, бо культуру ще не збирали.

 

Варто додати, що всього зернових культур на Пологівщині засіяно на 42 368 га, зібрано -143753 тонни, середня урожайність при цьому склала 33, 9 ц з га.

 

Наразі до посіву озимих культур підготовлено 44 тис. га ґрунту. Днями розпочався посівний сезон, але пологівські аграрії не поспішають засівати озиминою суху землю. Наразі вже посіяний озимий ріпак - 1143 га та озима пшениця - 3,5 тис. га (план до посіву озимої пшениці в районі складає майже 33 тис га).

 

Малі господарства ледве виживають
Якщо великі сільгосппідприємства пережили цей рік з мінімальними втратами, то невеликі фермерські підприємства зазнали суттєвого удару несприятливими погодними умовами.

 

Фермер та приватний підприємець з Кінських Роздор Віталій Колісник зазначає, що цей рік через погодні умови був досить несприятливим для аграріїв.

 

"На наших полях не випало жодного гарного дощу. Займаюсь сільськогосподарською діяльністю з 2002 року, можу сказати, що були більш сприятливі часи, але за останні 3-4 роки ситуація не йде на покращення. Якщо раніше можна було навіть і кредит на нову техніку взяти, то в ці роки лише найнеобхідніші витрати: посівний матеріал, добрива, гербіциди, паливо та запчастини - оце і весь ліміт. А ще, звичайно, податок, пайові наділи - оце і весь заробіток. Зараз дуже скрутно аграріям, у яких невеликі наділи землі, витрати інколи дорівнюють заробіткам.

 

Ось і зараз вже почалася посівна кампанія озимої пшениці, а сіємо у зовсім сухий ґрунт. Що з того можемо виростити?”

 

Чи протягне держава руку допомоги?
19 лютого на засіданні Кабінету Міністрів України прийнято постанову, якою визначаються напрямки підтримки аграріїв у 2020 році за програмою 1201150 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників». Для реалізації цієї програми у Державному бюджеті закладено 4 млрд грн.

 

«Прийняття постанови офіційно затверджує шляхи підтримки аграріїв у 2020 році. Після завершення консультацій з профільними асоціаціями ми виокремили ті напрями, які, з одного боку, є актуальними та економічно-ефективними для аграрної галузі, а з іншого – відповідають запитам самих сільгоспвиробників», - прокоментував рішення Уряду заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький.

 

Поки що аграріям залишається сподіватися на краще, а споживачам зарано хвилюватися про урожай: сьогодні аграрний сектор - це одна з надійних галузей економіки України. І, напевно, він знову, як і завжди в скрутні часи, виступить локомотивом української економіки. А аграріям у нинішньому році слід встигнути посіяти в оптимальні строки високоякісним насінням, підкормити та захистити від шкідників та хвороб озимі. Словом, забезпечити своєчасне та якісне виконання усього комплексу весняних польових робіт і сподіватися на сприятливу погоду. Що, власне, вони і роблять щороку незалежно від погодних умов, економічних чи політичних криз, епідемій та інших негараздів.

 

Автор: Ольга АНГЕЛОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

2
Супер
2
Сміх
15
Жах
3
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

IMG_8942.jpg

Пологи (г.)