Дороговизна енергоносіїв і слабкий ринок збуту - як сьогодні живуть малі господарства на Пологівщині Есть фото Есть видео

22 Квітня 2021 09:53  0  1340

На районіДороговизна енергоносіїв і слабкий ринок збуту - як сьогодні живуть малі господарства на Пологівщині

Микола Комишев, мешканець Федорівки, займається вирощуванням свиней. Нині фермер, а колись ветеринар, не уявляє свого життя без улюбленої справи.

 

 

Зранку і до пізнього вечора, не покладаючи рук, працює, аби його поголів'я розмножувалося та росло здоровим.

 

Сьогодні на свинячій фермі, що розмістилася на околиці села в будівлі занедбаного корівника, вигодовують понад 200 свинок: від маленьких поросяток до п'ятисоткілограмових кабанів.

 

Свині живуть у чистеньких кошарах, до десятка в кожній. Вага однієї свині сягає понад 200 кілограмів, а молодий хряк, якого фермер тримає спеціально для розведення, важить понад 400 кілограмів!

 

Маленькі поросятка обігріваються спеціальною лампою, дорослі особини навіть виходять на прогулянку протягом дня.

 

Для того, щоб тварини не травмували одна одну у приміщенні, фермер винайшов лайфхак - підвішує порожню пластикову каністру до стелі на рівні свинячих очей. Тварини залюбки гойдають тару п'ятаками, так відволікаються і не агресують на собіподібних, пояснює Микола Олексійович.

 

На спеціальному обладнанні чоловік власноруч виготовляє комбікорм, кожного дня на вигодовування йде майже 300 кілограмів корму.

 

Стару занедбану ферму чоловік викупив та переобладнав під свинарник три роки тому. Провів туди воду, електрику, зробив ремонт. Журналісти “Районки” на власні очі переконалися у тому, що тваринам там дійсно живеться добре.

 

На тривалий термін свині не затримуються у господаря, переважно Микола Олексійович продає їх живою вагою на м'ясо, торгує і поросятами. Покупці до нього їдуть звідусіль. В основному вирощує м'ясні породи - п'єтрен, ландрас, дюрок.

 

Зважаючи на віддаленість господарства від приватних будинків, нарікань з боку односельців фермер не має. Але взимку, за сніжної погоди, інколи йому буває складно дістатися свиноферми. Дорогу за селом не розчищають, було й таке, що місяць не міг дістатися автівкою до роботи, розповідає чоловік. Відповідно, продавати свиней також стало неможливим.

 

Як живеться та заробляється власникам малих господарств в умовах економічної кризи та карантину?

Робочий день Миколи Олексійовича розпочинається о 8:00 ранку. Готує харч свиням, годує їх та вичищає кошари. Обов'язковий огляд проходить кожна тварина. Після обіду готує нову порцію дерті та годую свинок. Щоденна рутинна справа вимагає вагомих енергозатрат. Через високі ціни на електрику сьогодні невеликим господарствам складно триматися на плаву, нарікає фермер.

 

По селах нашого району бажаючих вирощувати худобу сьогодні одиниці, розповідає Микола Олексійович. До десяти свиней чи корів тримати селянам не вигідно, адже покупці воліють закуповувати товар оптом. Тому продати одну - дві свині вкрай важко.

 

Несуть збитки домашні господарства через низьку купівельну спроможність населення. Через посилення карантинних обмежень та неправильну економічну політику держави люди залишились без доходів. Відповідно продажі м'яса стрімко впали за останній рік.

 

Як наслідок, селяни відмовляються розводити свиней і корів.

 

“Якщо раніше правили 45 гривень за кіло свинини, сьогодні здаємо її по 38 - 40. Набагато гірше із продажем свинини стало після відділення Донбасу. Саме туди найбільше м’яса збували. Зараз мої клієнти - це мешканці інших областей: Харків, Дніпро, Херсон, але маю значно менші об'єми продаж ніж раніше.

 

Зараз у населення більш затребувані сальні породи свиней, дешевою свининою наш ринок наводнила Польща. Сало з проріззю на базарі сьогодні дорожче м'яса.

 

Значно зросла ціна на електрику, на комбікорм, соя та шрот здорожчали, це все негативно відбивається на розвитку малого господарства. Сьогодні розраховувати на нормальні заробітки не варто, добре, щоб хоч вистачило на покриття всіх витрат. Чималі податки та відсутність будь-якої підтримки від держави призводить до того, що малі господарства продовжують нещадно скорочуватися,” - резюмує фермер.

 

P.S. Не зважаючи на складнощі, чоловік любить свою справу і плекає надію на покращення ситуації. Мріє про розширення свого малого господарства та невпинно продовжує облаштовувати територію свинарника, хоче розводити нові породи свиней.


А щоб вони краще розмножувались та росли, на осінь господар планує впровадити у процес вигодовування прослуховування музики. Фермер впевнений, що звучання класичної музики у кошарі позитивно вплине на продуктивність свиней і покращить якість м'яса.

 

  

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

27
Супер
3
Сміх
0
Жах
0
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

IMG_8942.jpg

Пологи (г.)