Як справи із сортуванням сміття у Пологах?

14 Квітня в 11:51  0  978

Події містаЯк справи із сортуванням сміття у Пологах?

Тему сортування побутового сміття у Пологах ми вже піднімали на сторінках Газети, коли минулого року в Україні підписали заборону щодо захоронення на полігонах неперероблених побутових відходів. З 1 січня 2018 відповідно до закону «Про відходи» всіх зобов’язали сортувати сміття. Офіційно система мала б запрацювати в усіх містах, проте поки що ця норма існує лише на папері. Яка ситуація з сортуванням сміття у місті сьогодні, дізнавались журналісти Районки.

 

Навіщо сортувати побутові відходи?

 

На сміттєзвалищах відходи "зберігаються" та накопичуються роками, а це удар по екології і нашому здоров'ю. Наприклад, щоб розклалася металева бляшанка, потрібно близько 50 років, а скляна пляшка – приблизно 1000. Сигаретний фільтр розпадається до 3 років, губка для миття посуду – 200, а викинутий підгузник – до 500 років.

 

Тоді як звичайну паперову упаковку з-під пластівців можна переробити 7 разів, а 60 кілограмів такого паперу рівноцінні одному дереву.

 

Щоб вивозити сміття на переробку, потрібно його попередньо відсортувати. Для цього створюють відповідні умови для населення, а для роботи на сміттєзвалищах наймаються працівники.

 

У чому складнощі?

 

За словами експертів, справа не у неготовності українців сортувати сміття, а у тому, що в Україні обмаль потрібної інфраструктури для збирання, первинного та вторинного сортування, для переробки і безпечного захоронення цих відходів, встановлених біля будинків відповідних сміттєвих контейнерів тощо. Сьогодні сміття сортують здебільшого ентузіасти, яким не байдуже і які готові витрачати час та ресурси.

 

Не зважаючи на складність з переробкою сміття, обов’язкове сортування побутових відходів запроваджують в обласних центрах країни. Є позитивні приклади і у маленьких містах. В таких до діла активно долучають школярів. У навчальних та дошкільних закладах встановлюють роздільні баки для сортування сміття.

 

Чи можливо поширити таку практику в Пологах? Опитування щодо готовності пологівців сортувати сміття говорить про те, що населення морально готове і розуміє необхідність такої процедури. Люди готові сортувати сміття, лише не знають, куди його подіти далі.

 

Хто відповідає за сортування та утилізацію сміття?

 

Відповідно до чинного законодавства, у компетенції місцевих органів влади знаходити механізми збирання і безпечної утилізації відходів. А це можливо зробити двома варіантами: залучити компанії, які займаються сортуванням і переробкою сміття або створити відповідні умови коштами місцевого бюджету. Останніх, на жаль, у нас не вистачає.

 

Пологи вже мають досвід роботи з фірмами та підприємцями, що займаються сортуванням і переробкою сміття. Вони змінюють одне одного, та поки що дієвого результату їх роботи не спостерігається. Підприємці з Оріхова та Жовтих вод, яким раніше надали дозвіл працювати у місті, обіцяли максимально розставити контейнери для сортування сміття, а мешканцям приватного сектора навіть безкоштовно роздати кольорові сміттєві пакети. Та чомусь вони припинили свою роботу у місті.

 

У березні цього року виконком міської ради надав дозвіл на працю місцевому підприємцю ПП Гайдук. Він має власне обладнання з пресування паперу і пластику, працюватиме також на полігоні відходів. Та чи буде робота нового підприємця продуктивнішою за інших, покаже час.

 

Яка сьогодні ситуація з процесом сортування сміття у Пологах, знає міський голова Юрій Коноваленко:

 

У Пологах працюють два підприємці: один в роботі вже кілька років, ще один на етапі оформлення необхідних документів. Працюватиме він і на сміттєвому полігоні. Окрім визначених місць для встановлення контейнерів, планується їх встановити і на території пологівських підприємств та навчальних закладів міста. Кількість сміття, що є у місті, за підрахунками європейських підприємств, які мають гарний досвід роботи у цій сфері, не достатня. Робота в нашій місцевості їм економічно не вигідна. До теми співпраці можемо повернутися при створенні громади.

 

Поки що пологівців не будуть зобов’язувати сортувати сміття. Тільки коли місто буде оснащене необхідною кількістю роздільних баків, буде можливість застосовувати методи впливу на населення щодо дотримання процесу.

 

Чи є в країні переробники сміття?

 

22 сміттєсортувальні лінії, 1 сміттєспалювальний завод і 3 сміттєспалювальні установки працюють в Україні, за даними Мінрегіонрозвитку. Існує і чимало приватних переробників вторсировини. Саме до них врешті і спрямовують зібране і відсортоване сміття.

 

Ті, хто мають досвід роботи з утилізацією та переробкою сміття, говорять, аби робота була ефективна, потрібно працювати не тільки з органами місцевої влади, а й з населенням. Звичку смітити та скидати сміття складно викорінити з умів людей. Починати роз'яснювати та наводити практичні приклади потрібно вже з дитинства.

 

Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

9
Супер
2
Сміх
4
Жах
3
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Loading...

Новини за темою

Останні новини

Loading...
Loading...

 

 

 

 

Пологи (г.)