Даєте у борг - беріть розписку Есть фото

8 Серпня в 15:06  0  4071

Запитай у "РАЙОНКИ"Даєте у борг - беріть розписку

Взяти у борг можна у друга, сусіда, знайомого, а іноді і незнайомої людини, якщо та згодна. Як правило, якщо мова йде про невелику суму або позику у близької людини, то договір позики укладають в усній формі. Це не завжди виправдано для позикодавця: довести щось буде складно навіть через суд. Тому у випадку, якщо в борг надається велика сума, позичальник складає розписку або ж договір позики. Як правильно оформити договір позики та що робити, якщо борг не повертають? З цими запитаннями Газета звернулася до державного нотаріуса Носенко Юлії Анатоліївни.

 


 

- Відповідно до глави 71 ЦК України, згідно з договором позики, одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду і такої ж якості.

 

Договір позики треба укладати у письмовій формі. Винятком є випадок, коли договір укладається між фізичними особами і його сума не менш як у десять разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто 170 гривень. Договір позики може укладатися в усній формі. Тому недотримання письмової форми договору не означає, що договір не дійсний, але в цьому випадку сторонам неможливо довести свою точку зору в суді, спираючись на дані свідків, а тільки за наявності письмових доказів, засобами аудіо-, відеозаписів та інших доказів. Договір позики є реальним договором і вважається укладеним з моменту фактичного передання грошей або інших речей позичальнику, - пояснює Юлія Носенко.


Відсотки з позики 

 

Стаття 1048 Цивільного кодексу України передбачає, що позикодавець має право на отримання відсотків від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок отримання відсотків встановлюється договором.

 

Якщо договором не встановлено розмір відсотків, його визначають на рівні облікової ставки НБУ. Винятком з цього правила є випадок, коли договір позики укладають між фізичними особами на суму, яка не перевищує п'ятдесятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (850 гривень), і його не пов'язують зі здійсненням підприємницької діяльності хоча б однією з них. У цьому випадку договір вважають безвідсотковим. У разі відсутності іншої домовленості сторін відсотки виплачуються щомісяця до дня повернення позики. Якщо договір позики є безвідсотковим, то позичальник може повернути гроші достроково, якщо інше не передбачено договором позики. Нотаріуси розписку не завіряють 

 

- Часто, позичаючи гроші, люди звертаються до нотаріуса за нотаріальним засвідченням справжності підпису на розписці. Оскільки розписка має характер угоди (а саме договору позики грошей), нотаріус відмовить у засвідченні справжності підписів на такому документі, тому що в нотаріальній практиці відсутня така нотаріальна дія. За бажанням сторін може бути нотаріально посвідчено тільки договір позики. Нотаріальне посвідчення дає гарантію того, що гроші будуть повернуті, оскільки нотаріус допоможе грамотно скласти текст договору, який передбачатиме важливі нюанси (умови), у тому числі термін, спосіб і місце повернення грошей, - розповідає нотаріус.

 

Дати у борг тільки зі згодидругої половини

 

Відповідно до ст. 60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. Тому гроші, які позичають чи беруть у позику, також є об'єктом спільної сумісної власності подружжя, і розпорядження ними мають здійснювати за згодою другого з подружжя. При укладанні договору позики у нотаріальному порядку, якщо особа, що бере позику чи дає гроші в позику, перебуває у шлюбі, наявність такої згоди є обов'язковою, що забезпечить в майбутньому уникнення спорів щодо правомірності договору. 

 

Борг не повернули – звертайтесь до суду 

 

Юлія Носенко розповідає, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у термін та в порядку, що встановлені договором.

 

- Згідно із ч. З ст. 1049 ЦК, позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця. На це положення необхідно звернути увагу, оскільки надати у позику грошові кошти позикодавець може як у готівковій, так і у безготівковій формі, а для повернення позики позикодавцю необхідно мати банківський рахунок, на який зараховується сума позики, що повертається, та відсотки, якщо вони передбачені договором позики. Позикодавець, у свою чергу, відповідно до ст. 545 Цивільного кодексу України, на вимогу позичальника зобов'язаний видати йому розписку про повернення боргу частково або у повному обсязі. Наявність розписки у позичальника підтверджує виконання ним свого обов'язку, - зазначає нотаріус.

 

За нотаріально посвідченим договором позики, у разі неповернення боргу, позикодавець може звернутися до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису про стягнення заборгованості або до суду. У разі, якщо позичальником виступає юридична особа (банк чи інша фінансова установа), найбільш розповсюдженим способом забезпечення виконання договору позики є застава (іпотека - застава нерухомого майна, наприклад квартири, будинку чи земельної ділянки). 

 

- У силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави). При поверненні позики позичальником договір застави припиняється. Застава оформлюється договором, який укладається у письмовій формі, а застава нерухомого майна (іпотека), крім того, підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Законом можуть також бути передбачені й інші випадки, коли є необхідним нотаріальне посвідчення договору застави, - відмічає Юлія Носенко.

 

 

Автор: Марія КАІРА

 

Нашли ошибку? Выделите и нажмите Ctrl+Enter   Система Orphus

 

 

Loading...

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

Новини за темою

Останні новини

Loading...

evrostil_neww.jpg

Пологи (г.)