Коли реформи в роботі швидкої допомоги прийдуть в Пологи

16 Березня в 09:28  0  1058

На районіКоли реформи в роботі швидкої допомоги прийдуть в Пологи

Швидка приїде не до всіх, невже виклики будуть платними?

 

Ефективність системи екстреної меддопомоги оцінюють за такими основними показниками: швидкість, час і якість. Швидкість тут понад усе - від моменту зупинки серця до смерті мозку проходить 4-5 хвилин, від початку критичної кровотечі до смерті 5-10 хвилин. За цей час потрібно встигнути врятувати життя. В Україні показник смерті високий. Наприклад, успішність реанімації на догоспітальному етапі в європейських країнах - 29,5%, а в Україні - лише 8,5%.

 

Екстрена меддопомога справді потребує значних інвестицій, але при цьому і якісного надання послуги. Щоб рятувати життя, важливо координувати дії усієї бригади в перші хвилини.

 

На початку року затверджено план реалізації Концепції розвитку системи екстреної медичної допомоги. У ньому передбачено багато роботи на цей рік. План заходів включає, зокрема, об’єднання центрів екстреної медичної допомоги, комп’ютеризацію центрів, забезпечення всіх автомобілів GPS, перепідготовку працівників екстреної медичної допомоги, а також закупівлю нових авто. Цього року передбачено близько 1 млрд грн на придбання машин, розбудову диспетчерських центрів та обладнання цент­рів перепідготовки та навчання.

 

Для того, щоб пацієнтів якнайшвидше доправити до лікарні, необхідно:
- оптимізувати маршрути, куди саме швидка має доставити пацієнта. Ці маршрути зараз розробляються на рівні госпітальних рад у кожному регіоні, до 1 квітня вони мають бути направлені до МОЗ України для затвердження;

 

- забезпечити дороги належної якості за маршрутами.

 

За планом «швидка» має доїхати за 10 хв у межах міста або за 20 хв поза містом. Щоб цей план реалізувати, потрібно побудувати маршрути, отримати статистику викликів, розробити карти викликів. У цьому має допомогти інформаційно-аналітична система «Централь 103». Також ця система дозволить направляти на виклик не вільну машину, яка зараз є на базі, а вільну машину, яка знаходиться поруч. У найближчих планах також інтеграція інших служб у систему надання екстреної допомоги, поліції та пожежників, а також волонтерів, що пройшли спеціальне навчання та готові допомагати у разі великих техногенних або інших катастроф.

 

Згідно з медичною реформою, якщо бригади ділилися на фельдшерські та лікарські, то тепер залишаються тільки бригади екстреної медичної допомоги. До їхнього складу входитимуть два парамедики і екстрений медичний медик. Парамедик має надати тільки екстрену медичну допомогу при травмах або захворюваннях дихальної, серцево-судинної, ендокринної системи, а також пошкодженнях опорно-рухового апарату. Парамедик повинен буде робити хворим уколи, зупиняти кровотечі і робити серцево-легеневу реанімацію. Водії, що мають перекваліфікуватися у медтехніків, крім турботи про автомобіль, теж допомагатимуть реанімувати пацієнтів.

 

Коли швидка не приїде?
З 1 квітня у повному об'ємі запрацює Програма медичних гарантій. Центр зобов'язується забезпеченням цілодобового прийому звернень за єдиним телефонним номером екстреної медичної допомоги.

 

Бригади швидкої надаватимуть медичну допомогу на місці події, під час транспортування та при особистому зверненні пацієнтів екстреної (швидкої) медичної допомоги пацієнтам, які перебувають у загрозливих для життя станах. Безкоштовно отримуватимуть допомогу при надзвичайних ситуаціях природного та техногенного характеру, ліквідації наслідків. ЇЇ зможуть отримати і потерпілі у разі виникнення надзвичайної ситуації з великою кількістю постраждалих або при нещасних випадках, зумовлених дією диму, вогню та полум'я, електричного струму, блискавки, пов'язаних із транспортними засобами, наслідках злочинного нападу тощо. Бригади швидкої транспортуватимуть хворих, які потребують госпіталізації та спостереження у лікарні. Також будуть супроводжувати осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона. Буде забезпечене цілодобове консультування пацієнтів лікарем екстреної медичної допомоги телефоном. Усі інші звернення, які не ввійшли у перелік гарантійних послуг, обслуговуватимуть сімейні лікарі. Перевезення будуть платними.

 

ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ?
Телефон швидкої медичної допомоги не зміниться — 103, проте принципово зміниться те, що відбувається на іншому кінці слухавки. Усі центри екстреної медичної допомоги будуть під’єднані до єдиної системи «Централь 103», що вплине на швидкість та точність реагування. Незабаром це дозволить вийти на рівень, коли на один дзвінок реагують одразу декілька служб, — і екстрена, і правоохоронні органи, і пожежна служба. Екстрена медична допомога надається незалежно від того, чи підписала особа декларацію з сімейним лікарем: наявність декларації для цього виду послуг не має значення.

 

Чи прийшли ці зміни до центру пологівської швидкої допомоги?
Ми поцікавилися щодо реформ екстреної допомоги у завідуючої Пологівським відділенням екстреної медичної допомоги Тетяни Миколаївни:

 

Робота швидкої допомоги функціонує за старими правилами, тож поки все залишається незмінним. Наразі ми вже не комунальна установа, а КМП. З 1 квітня складаємо коллективный договір. Як тільки будемо забезпечені фінансуванням, яке тепер надається з Києва, тоді й будуть впровадженні нововведення. Наші співробітники готові до реформи.

 

Хто має право викликати екстрену допомогу?
Виклики, як і раніше, приймає “Центральна диспетчерська служба” в Запоріжжі по телефону 103, диспетчер самостійно орієнтується, чи записувати виклик, чи ні. В свою чергу ми отримуємо на смартфон повідомлення про виклик, бригада виїжджає за адресою.

 

Поки зміни не в дії, намагаємося приймати всі виклики за старою схемою, надаємо допомогу при гіпертонії, болі в серці, в животі, інфаркті, інсульті, температурі, кашлі у дітей, втраті свідомості.

 

На даний момент в Пологівському районі 5 бригад: 3 - в Пологах, 1 бригада, яка працює з 16:00 - до ранку, ще одна працює у вихідні й святкові дні цілодобово; у Федорівці, Тарасівці теж по одній бригаді.

 

Бригади повністю укомплектовані робітниками, тож це плюс. Диспетчери викликів після приєднання стали медсестрами і їздять на виклики разом із фельдшерами. Санітарки також вирушають на виклики як підтримка фельдшерам.

 

Медикаментами та бензином ми наразі забезпечені.

 

Чи будуть виклики платними?
Не можемо поки відповісти на це питання, все залежить від рівня фінансування, чи вистачить коштів на бензин, медикаменти, на зарплати. Якщо коштів не буде вистачати, деякі виклики будуть перенаправлені до сімейних лікарів або на невідкладну допомогу.

 

Проблеми, які не дають вільно працювати
Всі ми знаємо про незадовільний стан наших доріг. Звісно, це затримує рух карети швидкої до пацієнта. Ще одним проблемним питань є те, що не всі вулиці позначені й не всі домівки мають номери. Це затримує роботу бригади, доводиться шукати адреси пацієнтів.

 

По місту машина приїздить на виклик за 10-20 хвилин. В наявності машини марки ПЕЖО та РЕНО, вони мають низький кліренс - в цьому мінус, бо взимку та восени, коли сніг та багнюка, по сільській місцевості важко доїхати до місця призначення, трапляється, машина застрягає в багнюці, доводиться викликати МНС. В таких випадках фельдшеру доводиться з медикаментами і електрокардіографом йти пішки, а якщо пацієнт потребує реанімаційних послуг, то всі укладки та кислород приєднані до машини.

 

Ще одне гостре питання - безхатченки
Це проблема не тільки нашого міста. Немає окремих відділень, котрі б обслуговували цю категорію людей. Щотижня ми отримуємо по три - чотири такі виклики. Бувають дійсно непрості випадки, але часто виявляється, що бездомний просто у стані алкогольного сп'яніння, а небайдужі перехожі дзвонять і просять приїхати допомогти. Звісно, ми виїжджаємо за такими викликами та привозимо цих людей на прийомний покій. Але на цьому зустріч з ними не закінчується, вони знов потрапляють в “неприємну ситуацію”, знову перехожі викликають карету швидкої та знов їх привозять до приймального відділення - виходить замкнене коло. Було б добре, якщо б міська влада звернула на це питання увагу й виділила окреме відділення та обслуговуючий персонал для безпритульних.

 

Також маємо багато викликів через зловживання алкоголем - мінімум два на день. Це не наш профіль, але намагаємося не залишати людей на призволяще.

 

Як тільки реформи запрацюють, громадяни міста будуть інформовані про це.

 

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

6
Супер
2
Сміх
7
Жах
9
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

Пологи (г.)