Пологівське пологове відділення на грані закриття

22 Липня в 11:31  0  3553

На районіПологівське пологове відділення на грані закриття

Ще місяць тому працівники пологового відділення Пологівської БЛІЛ підписали попередження про звільнення у зв'язку із закриттям відділення. На такі кардинальні дії керівництво закладу змушено йти через відсутність кадрів і нестачу фінансування. Чому медики зіткнулися з проблемою і чи можливі шляхи її вирішення, розбирались журналісти “Районки”.

 

Завідуючий пологово-гінекологічним відділенням Микола Сиваш:

 


 

Недостатня кількість пологів та фінансування

Дійсно, колектив пологового вже отримав письмове попередження про можливі зміни умов праці в разі закриття відділення.

 

У сусідніх районах (Гуляйпільському, Більмацькому, Розівському) пологові відділення вже закрились. Пологівське фактично є міжрайонним, такі раніше мали особливе фінансування. Зараз, відповідно до реформи вторинної ланки медицини, НСЗУ, з якою мають бути укладені контракти на оплату, відшкодовує витрати тільки за пролікований випадок. По факту повертаються затратно- витратні медикаменти, матеріали, але не заробітна плата і необхідне медобладнання.

 

У службі здоров'я нам роз'яснюють, що оплата заробітної плати, придбання обладнання, проведення ремонтів входить до повноважень місцевої влади. Те, що ми зараз отримуємо від НСЗУ, - покриває тільки витрати на медикаменти. На одні пологи передбачено 8500 гривень. Щоб з цієї суми вистачило покрити хоча б мінімальну заробітну плату працівникам пологового, необхідно мінімум 60 пологів на місяць. Зараз з чотирьох районів маємо трохи більше 20.

 

Скорочення у штаті пологового після початку реформи вже відбулось - із 48 лишилось 36 співробітників, і тим скоро платити зарплатню буде нічим. При цьому стаж роботи лікарів і акушерок сягає 20 років. А розмір заробітної плати працівників майже однаковий що у лікаря, що у санітарки, вона дорівнює сумі мінімальної зарплатні, встановленої в державі.

 

Крім гострої проблеми відсутності фінансування на покриття заробітної плати працівникам, відділення потребує поновлення медичних меблів, медобладнання. На це також кошти НСЗУ не розраховані.

 

Тож коли ми чуємо від породіль, що вони взагалі не повинні ні за що платити під час пологів, це не так. Елементарні речі особистої гігієни потрібні як для мами, так і для дитини.

 

Сучасні витратні медичні матеріали дороговартісні, не всі вони включені в національний список державних закупівель. Закуплені нами раніше препарати вже закінчуються, так само як і витратні медикаменти.

 

Закриття пологового - ризик для породіль

Після впровадження процесу укрупнення районів уявити, що Пологівський залишиться без пологового відділення, складно. Це - пряма загроза життю породіль і дитині. Тільки за останній місяць у нас було три випадки розшарування плаценти. Якщо ж з такою проблемою їхати, наприклад, в сусіднє місто - це втрата дорогоцінного часу. У випадку ненадання своєчасної медичної допомоги результат буде трагічним. Інший фактор - виникнення ускладнень під час пологів у соціально неадаптованих породіль, деякі з них навіть паспорта не мають. Жінки не зареєстровані у системі НСЗУ, за них гроші нам не перераховуються, бо їх електронна база не бачить. А таких у минулому місяці було шестеро.

 

Відсутність заохочення працівникам

Сьогодні гостро постало і кадрове питання. Якщо у штаті матимемо менше чотирьох акушерок, НСЗУ розриває з нами договір. Сьогодні власними силами керівництво лікарні намагається вирішити проблему, запропонували посаду молодій колезі з іншого міста. На жаль, крім мінімальної зарплатні, ніяких привілеїв для працівників у нас не передбачено: ані житла, ані матеріального заохочення.

 

Чомусь в інших районах влада знаходить можливість фінансово допомогти пологовим відділенням у покупці медикаментів, виплаті заробітної платні, але не в нас.

 

Головний лікар КУ Пологівська центральна районна лікарня Роман Кравченко:

 


 

Проблема з кадрами
Гостро постало кадрове питання - у пологовому звільнились акушерки. Якщо ми не знайдемо акушерку, ймовірно, НСЗУ розірве з нами контракт через невідповідність їх вимогам. Тому я як керівник повинен був попередити працівників відділення про скорочення. Це робиться як мінімум за два місяці.

 

На днях питання з кадрами пологового відділення закрили, але де гарантія, що вже завтра воно знову не постане перед нами? Де брати фахівців? Люди працюють важко - емоційне навантаження, ризики, відповідальність, низька заробітна плата, ці фактори несуть негативний вплив.

 

Відділення - економічно нерентабельне

Інший ключовий момент у фінансуванні вторинки - це те, що ми перестали отримувати кошти за надання медичної допомоги і за готовність її надати, раніше також мали можливість забезпечувати цілодобове чергування фахівців. Зараз механізм фінансування лікувальних закладів повністю змінився, кошти НСЗУ перераховує нам тільки за проліковані випадки, тому важливо вийти на такий рівень, щоб мати змогу проліковувати більшу кількість випадків. Тільки тоді матимемо ресурс забезпечити виплату заробітної плати працівникам, покрити витратні матеріали та фінансувати інші служби, що надають супутні послуги. Задля цього заклад має бути авторитетний, успішний і мати довіру населення.

 

Наразі у пологовому відділенні маємо не більше 200 пологів на рік, а це від'ємна рентабельність. В такому разі єдиний варіант утриматися на плаву - вийти на дофінансування. Якщо не вдасться вирішити питання із фінансуванням, поступово втратимо можливість працювати, а повернути її вже буде неможливо. У даній ситуації намірені відстоювати роботу відділення, та, на жаль, в таких умовах про можливості розвитку мова не йде. В разі відсутності позитивних змін в найближчий час ризикуємо отримати заборгованість по виплаті заробітної плати працівникам.

 

Причина зниження народжуваності в Пологах - Covid

Про проблеми пологового відділення знає керівництво Пологівської районної ради, на балансі якої знаходиться Пологівська БЛІЛ. Невелику кількість пологів у лікарні останніх два місяці пов'язують із карантином - пологівське відділення породілля не обирають через те, що лікарня приймає хворих на Сovid з кількох районів, тому більшість воліє народжувати деінде. Із покращенням епідеміологічної ситуації влада очікує на збільшення кількості пологів. Якщо ж проблема із фінансуванням не стабілізується, обіцяють піти назустріч медикам і вирішити фінансові питання спільно з керівництвом громад, запевнив голова Пологівської райради Олександр Покутній.

 

Що кажуть породілля?

 

Аліна, народжувала в липні 2020 року у Запорізькому перинатальному центрі:

“Цей медзаклад обрали тому, що планово мала народжувати шляхом кесаревого розтину, тож у разі виникнення ускладнень там є всі необхідні супутні відділення і медобладнання для порятунку життя матері і дитини. Знаю на власному досвіді - спеціалісти Пологівського пологового найкращі, але перебування в комфортних умовах матері з новонародженим також відіграє значну роль. Самі пологи безкоштовні, купили тільки препарати, яких не було в переліку державних закупок.”

 

Світлана народжувала в Пологах:

“Принципово обрала саме наше Пологівське відділення. Заздалегідь заручилась підтримкою лікаря, якому довіряю, та й рідні у такий хвилюючий момент були поряд, а це суттєво додає впевненості і сил. Не уявляю, як би я залишилась у місті, де нікого не знаю. Я повністю задоволена турботою і професіоналізмом наших лікарів. Двох старших дітей також народжувала тут. За пологи не платила.”

Сьогодні медики в розпачі і не знають, в які двері стукати, аби місто не залишилось без життєдайного відділення. Зважаючи на жахливе дорожнє сполучення, яке маємо по району, закриття пологового може призвести до непоправних наслідків.

 

Помре пологове, за ним інші не менш важливі функціональні відділення, допомогу на території надавати буде нікому і ніяк, - підсумували лікарі.

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

6
Супер
13
Сміх
203
Жах
86
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

Пологи (г.)