“Ловись” пенсія велика та маленька

24 Листопада 2021 09:10  0  5218

Актуально“Ловись” пенсія велика та маленька

Держава обіцяє доплатити за добровільні внески

 

В Україні знову заговорили про запровадження другого накопичувального рівня пенсійної системи. При цьому уряд пропонує не підвищувати податки, а стимулювати громадян робити внески самостійно, обіцяючи за це доплачувати.

 

Ми спробували розібратися, як діятиме цей механізм.

 

Три відсотки замість одного
Мінсоцполітики пропонує запровадити два варіанти накопичення пенсій – обов'язковий та добровільний.

 

За обов'язкового варіанту - податкове навантаження на працівника та роботодавця не зміниться. Роботодавець, як і зараз, платитиме як податки 22% ЄСВ із зарплат своїх працівників, при цьому 1% від розміру “брудної” зарплати надходить на накопичувальні рахунки громадян. Наприклад, якщо ви отримуєте зарплату 14 тисяч гривень, то щомісяця на ваш пенсійний рахунок буде перераховано 140 гривень.

 

За добровільного варіанта, якщо працівник сам почне перераховувати ще 1% від власної зарплати, держава за це доплачуватиме ще 1%. І наші 140 гривень перетворюються на 420 гривень.

 

Але є прогнозований нюанс: так буде не завжди. Додаткові нарахування від держави передбачені лише на першому етапі, а скільки він триватиме, невідомо.

 

Людина має право в будь-який час відмовитися від сплати добровільного накопичувального внеску, — кажуть у Мінсоцполітики. - Додаткові стимулюючі внески від держави на індивідуальний рахунок такої людини у цьому випадку припиняються. Після відмови за людиною залишається право відновити сплату добровільних внесків у будь-який час за власним бажанням із поновленням сплати стимулюючого внеску від держави.

 

По суті, це аналог акції, яку часто оголошують у магазинах, коли вам пропонують купити два товари за ціною одного.

 

Ще одне цікаве нововведення може полягати в тому, що кожного працівника раз на два роки переводитимуть на добровільні внески, а якщо він не хоче в них брати участь, то йому доведеться писати заяву про відмову.

 

Пропонується кожні два роки проводити повторний автозапис учасників (системи сплати пенсійних внесків), які раніше відмовилися від сплати внесків за свій рахунок, - кажуть чиновники. – Право відмовлятися за ними зберігається. Таким чином не відбуватиметься примус громадян до сплати накопичувальних внесків власним коштом. Натомість запрацюють ефективні стимули до добровільної участі людей у ​​сплаті внесків у систему та гнучкі умови розвитку системи надалі.

 

Дозволити брати участь банкам
Загалом запропонована урядом система пенсійних накопичень може створити стимул для громадян відкладати гроші через довгострокові програми. Адже на сьогодні людина і сама може вирішувати, як збирати їй на пенсію - віднести свої заощадження на депозит, купити нерухомість або вкласти в акції іноземних компаній. Але той фактор, що держава почне доплачувати 1% його зарплати, можливо, для когось стане непоганим стимулом. Особливо якщо держава дозволить розміщувати ці кошти не лише у державних облігаціях чи державному пенсійному фонді.

 

"Я сподіваюся, що до обслуговування пенсійних рахунків допустять і банки, які під цю програму зроблять спеціальні "довгі" пенсійні депозити, - каже економіст Данило Монін. - За ідеєю, там мають бути відсотки вищими, ніж за звичайним депозитом. Бо це "довгі" гроші. Якщо громадяни отримають можливість вибору, де вони зможуть відкривати пенсійні рахунки, а також будь-якої миті обирати, куди перевести свої пенсійні накопичення, то вважаю такий формат запуску накопичувальної пенсійної системи цілком компромісним.”

 

За словами експерта, щоб запустити новий механізм, доведеться вносити зміни до Податкового кодексу та закону про ЄСВ.

 

Знай про небезпеку
Серед небезпек пенсійних нововведень називають відсутність можливості інвестувати кошти в українську економіку у довгостроковій перспективі, можливу девальвацію національної валюти, а також той факт, що будь-який пенсійний фонд може просто “луснути”.

 

Зараз ми не готові до реалізації пенсійної реформи, у тому вигляді, в якому її пропонують, – каже економіст Олексій Кущ. Економіка дуже повільно зростає, нових проектів майже немає, кредитування на нулі, капітальні інвестиції скорочуються. І вкладати нікуди, хіба що в облігації внутрішньої позики (ОВДП) та іноземних цінних паперів. Але в першому випадку ваші пенсійні накопичення підуть на корупційні схеми "на дорогах", у другому - будемо спонсорами економічно не бідних західних країн.

 

Як каже економіст, є небезпека, що держава залишить контроль за пенсійними накопиченнями лише для обраних.

 

Наразі розглядається схема: державний оператор буде "акредитувати" при собі компанії з управління активами "КУА", якому доручать контроль за недержавними пенсійними фондами українців, - продовжує Кущ. – І більшість простих українців розподілять між КУА в “автоматичному режимі”. Ці компанії зароблять прибуток на фінансовому потоці. Вони вводитимуть всілякі комісії, за рахунок яких і житимуть сьогодні. А простим людям при виході на пенсію у кращому разі одноразово виплатять “накопичене”, якого вистачить на якусь дрібницю на кшталт покупки фена чи телевізора.

 

Як приклад Кущ наводить приклад із корпоративним пенсійним фондом НБУ, в якому “випарувалися” накопичення працівників фінансового регулятора. У 2015 році відкрилася схема, в якій колишнє керівництво фонду вивело кошти на суму близько 900 млн. грн. Де гарантія, що у майбутньому такі випадки не повторяться?

 

Скільки вийде відкласти
Ворожити, скільки вдасться відкласти громадянам за допомогою другого рівня пенсійної системи, досить складно - будь-яка криза на горизонті в 20 років може девальвувати національну валюту, та й будь-який пенсійний фонд може "луснути". Але ми спробуємо таки оцінити ініціативу держави і порахуємо, скільки коштів вдасться накопичити, якщо людина погодиться з пропозицією накопичувати за новою схемою.

 

Отже, припустимо, ми маємо середньостатистичного громадянина із середньою "брудною" зарплатою в 14 тис.грн., якому до пенсії залишилося 20 років. Нині недержавні пенсійні фонди в середньому забезпечують прибутковість за вкладами своїх клієнтів близько 11% річних, тобто на рівні інфляції. Тому, припустимо, що весь цей час гроші, які людина почне відкладати на пенсійний рахунок, не приносять якихось додаткових "баришів", але захищені від інфляції - тобто відкладені сьогодні 100 гривень і через 20 років будуть за купівельною спроможністю відповідати цій же сумі.

 

Тоді людина із середньою зарплатою, яка теж зростатиме на рівні інфляції, якщо скористається лише обов'язковою пенсійною програмою, за 20 років відкладе:

14000 * 0,01 * 12 * 20 = 33600 грн.

 

Якщо ж людина скористається добровільною програмою і додатково відкладатиме 1%, а ще 1% їй запропонує доплачувати держава, то через 20 років вона отримає:

14000 * 0,03 * 12 * 20 = 100 800 грн.

 

Не можна сказати, що якась із цих сум зможе забезпечити гідну старість, але другий варіант виглядає куди привабливішим. Але тільки в тому випадку, якщо можлива девальвація або банкрутство фонду в якийсь момент не обнулять всі ваші пенсійні накопичення.

 

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

5
Супер
17
Сміх
25
Жах
35
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

изображение_viber_2020-10-30_09-08-35.jpg

 

 

Пологи (г.)