На питання про вакцинацію від ковід відповіла головна сімейна лікарка Пологівщини Анна Дуб

7 Квітня 2021 11:47  0  952

Події містаНа питання про вакцинацію від ковід відповіла головна сімейна лікарка Пологівщини Анна Дуб

Навколо вакцин від Covid-19 в Україні існує багато невиправданих страхів і упереджень - люди бояться щеплень, сумніваються в якості вакцини, а іноді від імунізації їх відмовляють самі лікарі.
Понад 50% українців, за даними соцопитувань, не планують робити щеплення від коронавірусу.
Тим часом Covid-19 забрав вже понад 26 тисяч життів в Україні. Пологівську громаду вже накрила третя хвиля коронавірусу, померло 20 жителів.


Індійська вакцина безпечна?
Вакцина CoviShield - схвалена для використання Всесвітньою Організацією Охорони здоров'я. Для мене як для людини, як для лікаря, який працює на первинці, - це головний гарант якості, впевненість, що цей продукт ефективний і безпечний.
Якщо ВООЗ, розглянувши всі документи, дані клінічних випробувань, інформацію про заводи, на яких вакцину виробляють, стверджує, що вона - дієва, для мене цього достатньо.

Є побоювання через те, що вакцину виготовили саме в Індії. Чи можна вважати індійські вакцини безпечними?
Завод Serum Institute of India - це один з найкращих заводів у світі, одне з найбільших виробництв, яке виробляє якісні вакцини для закупівлі в тому числі і міжнародними організаціями. Впевнена, що це дуже хороший крок, що AstraZeneca надала ліцензію на виробництво свого продукту цьому заводу, оскільки хотіли, щоб якомога більше людей отримали вакцини, отримали захист від смертельно небезпечної хвороби.

 

Обіцяли чотири вакцини: AstraZeneca (CoviShield), Sinovax, Novavax, Pfizer. Вони мають різну ефективність. Чи може бути, що якась з них якісніша?
Вакцини від ковіду, які зараз використовуються, - різні, і у них будуть різні характеристики, різні дані клінічних випробувань.
Але, на мій погляд, найголовнішим для людей має залишатися те, що всі вакцини, схвалені до використання ВООЗ, є ефективними та безпечними. Їх можна використовувати.
Далі можна нескінченно сперечатися про тонкощі.
Pfizer - це чудова вакцина, але потребує добре продуманої логістики, тому після розморожування у вас є лише 100 годин, щоб зробити щеплення.
AstraZeneca - прекрасна вакцина, однак точаться суперечки, чи буде вона так само ефективною для людей старше 65 років.
Тому люди старшого віку мріють про Pfizer, хоча в результаті AstraZeneca є так само ефективною.
Але всі ці суперечки абсолютно ні до чого, бо коронавірус сильно б'є по різних вікових групах. Він б'є вже. І взагалі немає часу зволікати. Люди продовжують помирати.
Ще раз повторюся: якщо вакцина схвалена ВООЗ, значить вона придатна до використання, безпечна і ефективна. Її треба використовувати прямо зараз без будь-яких очікувань.
У абсолютно всіх країнах йдуть перегони за вакцинами від ковіду. Країни вдавались до різних рішень - хтось користується, наприклад, двома вакцинами, хтось однією. Але вакцинуються всі. Тобто всі намагаються зробити так, щоб вакцини були доступними якнайшвидше для різних груп. Те, що у нас в Україні передбачається кілька вакцин, - це нормально.

 

Є побоювання, що не можна створити вакцину за один рік, що вакцини не були достатньо випробувані. Чи вистачило часу для всіх тестів, щоб такі страхи не виникали?
Так, вакцини були створені дуже швидко. Це безпрецедентно для світової історії. Дуже добре, що світова спільнота може об'єднатися заради того, щоб захистити людей від смерті, від важкої хвороби і швидко створити вакцини.
Дуже круто, що їх створили так швидко, і круто, що провели всі потрібні клінічні випробування із залученням багатьох людей у різних країнах.
Коли люди кажуть "перевірена вакцина, чи не перевірена вакцина", потрібно розбиратися, що ми вкладаємо в це поняття? Є клінічні випробування, а є широке використання вакцини на ринку. Так, вакцини від коронавірусу потрапили на ринок дуже швидко, але вони пройшли випробування.

 

Як одну із засторог називають те, що коронавірус - не така страшна хвороба, щоб вакцинуватися. Чи це так?
Коронавірус - це дуже важка інфекція, часто абсолютно непередбачувана. Вона "наносить удар" не тільки по легенях, але і по інших органах і системах. Знаю, що люди, які перехворіли на Covid-19, потім змушені спостерігатися у кардіолога, у психіатра. У них є ризик виникнення інсультів, інфарктів. Це важке і небезпечне захворювання як для самого пацієнта, так і для медичної системи.

 

Що люди мають знати перед тим, як йти вакцинуватись?
Ходять міфи, що треба робити аналіз на антитіла, так само як і загальний аналіз крові, коагулограму. Нічого цього не потрібно.

 

Що насправді може бути небезпечним у процесі вакцинації?
Нічого. Наразі ми користуємося вакциною у десятидозних флаконах. Тобто одного флакону вистачає на десятьох людей. Флакон може бути відкритим не більше шести годин.
Якщо флакон відкрили, щеплення зробили менш ніж десятьом і минуло шість годин, решту доз викидають.
Навіть якщо флакон відкрили наприкінці зміни, не можна, щоб пропала жодна доза. У всьому світі вакцину вважають скарбом. Вона - доволі дорога і дуже потрібна людям, щоб захистити їх від смерті. Тому ми чітко плануємо контингент першого та другого етапів згідно Дорожньої карти та контингент на залишкові дози (згідно чинного законодавства)

 

Які побічні ефекти можуть виникнути?
На будь-яку вакцину, як і на будь-які ліки, може бути реакція. Як лікар частіше радію реакції на вакцини, оскільки це говорить про те, що вакцина працює. На які реакції ми очікуємо і які вважаємо в межах норми на вакцини від Covid-19? Це біль в місці ін'єкції, припухлість, почервоніння.
Тому раджу робити в праву руку тим, хто пише лівою і навпаки.
Ще - рідко, але на вакцини може бути більш серйозна, наприклад, алергічна реакція. Саме тому всі місця, де проводять вакцинацію, обладнані всім необхідним для надання допомоги при анафілактичному шоці. Це буває дуже рідко, проте буває.

Чи можна вакцинувати літніх людей? Є певні побоювання щодо AstraZeneca і того, що ця вакцина не випробовувалася на людях, старше 65 років.
Раджу людям старшим 65 років негайно отримати щеплення, як тільки вони отримають доступ до вакцин, які схвалені ВООЗ. Це може врятувати їхнє життя, врятувати від неприємного досвіду хвороби.
Можна сперечатися з приводу будь-яких деталей, що така вакцина у клінічних випробуваннях була у певній віковій групі, а інша була в іншій. Але ще раз скажу, що ВООЗ їх схвалила для вакцинації проти Covid-19. Там зібралися найкращі світові експерти.
Ми сперечаємося не про ефективність, а про рівень ефективності. Якщо вакцина ефективна від Covid-19 і схвалена ВООЗ, нею потрібно скористатися негайно. Особливо зараз, коли ситуація з коронавірусом погіршується і в лікарнях деяких областей не вистачає кисневих точок.
І навіть якби у нас було достатньо кисневих точок і місць в лікарнях, ковід - небезпечне, важке захворювання, від якого немає специфічної противірусної терапії і від якого можна померти.

 

Як підготуватися до щеплення? Що можна і не можна робити?
Ніякої підготовки до вакцинації не потрібно. Ви повинні бути здоровими.
Ви не чхаєте, не кашляєте, нежитю немає, температури немає? Значить ви спокійно вакцинуєтесь. Протипоказанням до вакцинації є алергічна реакція на першу дозу вакцини. Йдеться про серйозну алергічну реакцію, наприклад, анафілактичний шок, набряк Квінке. Якщо така реакція є, вдруге вакцинувати не будуть.

 

Чи можна мочити місце уколу?
Можна купатися в басейні, митися. Тобто можна абсолютно все.

 

Чи можна вакцинуватися від COVID-19, якщо ви вагітні або годуєте грудьми?
Висновок Національної технічної групи експертів з імунізації:
вакцинацію вагітних необхідно відтермінувати до часу після вирішення вагітності;
якщо вагітність настала в період після отримання першої дози вакцини, введення другої дози відтермінувати до часу після вирішення вагітності;
вакцинація вагітних медичних працівників, які віднесені до пріоритетної групи щодо проведення щеплень проти COVID-19, може бути проведена зважаючи на співвідношення ризику - користь, а саме переважання користі від вакцинації та високим ризиком для інфікування та важкого перебігу COVID-19 у вагітних;
рутинне проведення тесту на вагітність перед вакцинацією проти COVID-19 не рекомендоване;
жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень.


Чи можна вакцинувати дітей?
Ті вакцини від COVID-19, які наразі схвалені для екстреного застосування, та ті, які проходять клінічні випробування, не включали дітей до 18 років до груп досліджень. Відповідно, інформація про безпеку, переносимість та ефективність вакцин від COVID-19 серед дітей віком до 18 років наразі невідома. Тому такі вакцини не допущені до застосування серед дітей віком до 18 років.

 

Скільки доз вакцини потрібно отримати?
Наразі необхідно отримати 2 дози вакцини. З тих вакцин, які зараз знаходяться на ІІІ стадії клінічних випробувань, всі вакцини потребують дводозного введення (вакцини від Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca).

 

Чи можна робити щеплення вакциною від COVID-19 одночасно з іншими вакцинами?
Рекомендація Національної технічної групи експертів з імунізації: зважаючи на відсутність даних досліджень про одночасну вакцинацію проти COVID-19 з вакцинами проти інших інфекційних хвороб рекомендувати МОЗ України:
бажано проводити планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19; у разі необхідності (якщо вакцинація проти COVID-19 є перепоною для планової вакцинації за віком чи за схемою) цей термін може бути скорочений до 14 днів;
вакцинація проти COVID-19 може бути проведена через 14 днів після отримання вакцинації проти інших інфекційних хвороб;
вищезазначені рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19 та проти інших хвороб не стосуються вакцинації за екстреними показаннями;
у випадку недотримання вказаних рекомендацій, якщо вакцини вводяться з меншим інтервалом часу щодо введення вакцини проти COVID-19, дози вакцин зараховуються.

 

Якщо я перехворів на COVID-19, чи потрібно мені вакцинуватися?
Зважаючи на повідомлення про випадки реінфекції СOVID-19, відсутність надійних даних про тривалість імунітету після перенесеної інфекції, відсутність даних про шкоду для здоров’я від введення вакцини особам з перенесеним COVID-19 в анамнезі, а також беручи до уваги прогнозований дефіцит вакцини проти COVID-19 та необхідність першочергової вакцинації неімунних осіб з груп ризику існують наступні тимчасові рекомендації, надані Національною технічною групою експертів з імунізації на запит МОЗ України:
1) рекомендувати вакцинацію осіб з задокументованим COVID-19 в анамнезі з відтермінуванням вакцинації на 6 місяців від часу перебігу COVID-19;
2) за бажанням особи, яка підлягає вакцинації відповідно до груп пріоритетності, вакцинація може бути проведена раніше 6 місячного терміну при достатній кількості доз вакцини для забезпечення вакцинації осіб в даній групі пріоритетності, які не мають задокументованого COVID-19 в анамнезі.


Чи можуть мене змусити вакцинуватися?
Ні, вакцинація від COVID-19 є добровільною. Але Міністерство охорони здоров’я та Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендують зробити вакцинацію для того, щоб захистити своє життя та здоров’я, а також ваших близьких, які можуть бути у групі ризику.

 

Якщо у мене вже був COVID-19 і я одужав\одужала, чи потрібно мені вакцинуватися?
Так. Зважаючи на серйозні ризики для здоров’я і те, що можливо повторно заразитись COVID-19, необхідно вакцинуватись. Наразі достеменно невідомо, наскільки довго зберігається набутий в результаті перенесення COVID-19 імунітет. Вакцинація здатна створити надійний захист від симптоматичного перебігу COVID-19.

 

Скільки відсотків населення потрібно вакцинувати, щоб отримати колективний імунітет від COVID-19?
Наразі експерти точно не можуть сказати, який відсоток людей необхідно вакцинувати, щоб отримати колективний імунітет від COVID-19. Колективний імунітет є тоді, коли більшість людей вакцинувались або перехворіли. Тоді зупиняється передача вірусу від людини до людини. Відсоток населення, який необхідно провакцинувати, щоб отримати колективний імунітет, залежить від конкретного вірусу. Результати математичних моделювань вказують, що для зниження поширення коронавірусної хвороби COVID-19 та смертності від неї, ефективну вакцину мають отримати від 60% до 80% населення. Утім, наразі складно визначити більш точний відсоток, оскільки невідомо, наскільки ефективно вакцинація від COVID-19 запобігає передачі вірусу від людини до людини. Наукові дослідження тривають, перші результати світ очікує отримати у найближчі місяці паралельно із розгортанням кампанії з вакцинації.

 

Контакти для формування контингенту для вакцинації?
-сімейний лікар
-номер телефона координатора центру 0503411130
-онлайн-заявка

 

 

 

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

6
Супер
6
Сміх
18
Жах
12
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

IMG_8942.jpg

Пологи (г.)