Проблеми з мовленням у дитини. Де шукати логопеда?

21 Лютого 2021 09:38  0  705

ОсвітаПроблеми з мовленням у дитини. Де шукати логопеда?

Тема мовлення у дитини не надто актуальна для багатьох батьків до часу. Проблеми помічаємо, коли готуємо малечу до школи. Та чи можливо їх вирішити без спеціаліста? Як виявляється, у Пологах з логопедами біда - один вчитель-логопед на весь район. Коли та куди звертатися батькам, чиї діти так і не подружилися з літерами?

 

Про важливість мовлення та проблеми із мовленнєвим розвитком у дітей дошкільного віку та молодшого шкільного віку говорили зі спеціалістом з величезним досвідом, вчителем-логопедом логопедичного пункту при КУ "Пологівська гімназія "Основа" Пологівської міськради Валентиною Галич.

 

Яку роль у розвитку дитини відіграє мовлення? Як помітити відхилення?
Гарне мовлення є найважливішою умовою всебічного повноцінного розвитку дитини. Розвиток мовлення у дітей починається із самого їх народження. Батькам слід звернути увагу на те, коли з'явиться у дитини комплекс пожвавлення. Дуже важлива у розвитку мовлення дитини стадія лепету та гуління, відсутність якої - перший тривожний дзвіночок для батьків. Вже до двох років дитя повинно володіти двома десятками слів. Перші слова дитина чує з уст мами, тата, бабусі, дідуся, старших братів чи сестер. Важливо, щоб маля чуло правильне, чітке мовлення на прикладі якого формуватиметься його особисте. Повторюючи слова «мовою малюка», тобто спотворено, рідні гальмують розвиток мовлення.

 

Коли ж звертатися до логопеда, щоб не втратити дорогоцінний час?
Інтенсивний розвиток мовлення відбувається у дошкільному віці. Батьки повинні знати, що існує загальноприйнята теоретична норма розвитку мовлення дитини, відхилення від такої норми і вважається порушенням. На сьогоднішній день немає вимоги обов'язкового діагностування мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку, тільки за бажанням батьків та рекомендації лікарів. Я раджу приходити до логопеда на консультацію раз на рік, починаючи з 3-х років. До 3-х років потрібно звертатися, якщо дитина не гулить, не лепече або не говорить.

 

Важливо розвивати мовлення у дитини, готуючись до школи. Майбутній першокласник, щоб опанувати писемне мовлення, повинен вміти правильно вимовляти всі звуки мови, диференціювати звуки, мати сформовані фонематичні процеси та складову структуру слова, граматично-правильну мову. А також складати розповіді за малюнком, розповідати вірші, казки, мати достатній словниковий запас.

 

На що впливає мовлення?
Мовлення напряму впливає на психічний розвиток дитини. З перших днів шкільного життя у дитини виникає потреба у спілкуванні ─ вміння говорити правильно, красиво, логічно. Якщо у дитини збагачене та правильне мовлення, то їй легко висловлювати свої думки, вона має широкі можливості у пізнанні оточуючого світу, змістовні та повноцінні стосунки з однолітками та дорослими, активніше здійснюється її психічний розвиток.

 

Яка зараз ситуація із мовленнєвим розвитком у пологівських дітей?
Висновки щорічного обстеження сформованості мовленнєвих структур у молодших школярів за останні роки відображають невтішну тенденцію до збільшення кількості дітей із мовленнєвими вадами. В тому числі зростає відсоток комплексної патології, що відображається на фонематичних процесах, лексико-граматичній будові, зв'язному мовленні, тобто на мовленнєвих структурах, від яких залежить успішність навчання і розвитку дитини. Зрозуміло, що певні відхилення у мовленнєвому розвитку негативно позначаються на формуванні особистості дитини в цілому, можуть стати суттєвою перешкодою до успішного навчання у школі.

 

Особливо важливе значення має правильна, чітка, виразна вимова звуків у період навчання грамоти, тому що писемне мовлення формується на основі усного мовлення. Дитина пише так, як говорить. Між порушеннями усної мови, письма та читання існує тісний взаємозв'язок. Щороку до перших класів Пологівської ОТГ приходять до 45% дітей, які мають порушення усного мовлення.

 

Які причини та наслідки нерозвинутого мовлення?
Причинами порушення мовлення є різні біологічні фактори, а саме: внутрішньоутробні патології, родові травми, асфіксії, різні захворювання у перші роки життя, травми голови, спадкоємні фактори, порушення будови артикуляційного апарату, функціонування нервової системи та інше. А також соціально-психологічні фактори: несформованість пізнавальних процесів, дефекти мови оточуючих, відсутність належної уваги до мовлення дитини...

 

Діти з вадами мовлення, усвідомлюючи свій мовленнєвий недолік, стають мовчазними, сором’язливими, нерішучими, а коли їх ще не розуміють, то дратівливими, замкнутими, невпевненими у своїх силах. Порушення мовлення дитини перешкоджає спілкуванню з дітьми та дорослими.

 

Правильна та своєчасна логопедична допомога є запорукою усунення мовленнєвих недоліків, що в свою чергу впливає на підвищення успішності. Аби дитина йшла до школи із задоволенням, батькам заздалегідь її потрібно підготувати та налаштувати.

 

Куди батькам можна звернутися за допомогою?
Сьогодні в Пологівській ОТГ працює логопедичний пункт при КУ «Пологівська гімназія «Основа». Користуючись нагодою, хочу висловити велику вдячність за підтримку та надану допомогу в організації роботи логопедичного пункту міському голові Юрію Коноваленку, начальнику відділу освіти, молоді та спорту Пологівської ОТГ Сергію Бандурці та директору КУ «Пологівська гімназія «Основа» Олександру Гуглі.

 

Для допомоги дітям на логопедичному пункті організовано різні форми роботи:

  • корекційні заняття групові та індивідуальні, які відвідують учні міських шкіл та вихованці закладів дошкільної освіти;
  • виїзні консультативні заняття для молодших школярів (за запитом) сільських закладів загальної середньої освіти Пологівської ОТГ;
  • консультування батьків, батьківські збори та інше;
  • організоване дистанційне навчання з допомогою освітньої платформи ZOOM.

 

Шановні батьки! Будьте уважними до проблем маленької людини. Не переносьте дитячі проблеми в доросле життя.

 

Більш серйозні проблеми вирішують в інклюзивному центрі

 

Пройти комплексну оцінку розвитку дитини віком від 2 до 18 років батьки можуть у спеціалістів, звернувшись до КУ «Пологівський інклюзивно-ресурсний центр» Пологівськоі міської ради. Попередній запис для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини здійснюється за телефоном 0661266774 (Вайбер), 0993581769. Адреса: с.Пологи, вул.Центральна, 188.

 

Після обстеження можна визначитись із необхідною допомогою дитині. Це можуть бути консультації фахівців чи корекційні заняття на базі закладу. Але займатися там зможуть тільки дітки з особливостями або з інвалідністю. Щодо логопеда інклюзивного центру, він не працює з постановкою звуків, а тільки з важкими порушеннями мови у дитини, - повідомляє директор центру Юлія Тоцька.

 

ПРОБЛЕМИ СЬОГОДЕННЯ
Наразі такого потрібного і важливого спеціаліста як логопед у садочках та школах району, на жаль, немає. Зважаючи на непривабливу ситуацію із розвитком мовлення у дошкільнят, це - проблема, і у Пологах вона існує давно, стверджують завідувачі дошкільних закладів і вчителі початкової ланки. І проблема не тільки у прогалинах законодавчої бази в освіті, а й катастрофічній нестачі самих спеціалістів з розвитку мовлення. Навіть ті, хто мають диплом логопеда, не йдуть працювати за фахом. Проблема відома керівництву громади.

 

Чи покращиться ситуація з кадрами на Пологівщині?
“Відповідно до типового штатного розпису логопеди у дитячих садках та школах не передбачені. Введення такої посади до штату розцінюється як використання коштів не за цільовим призначенням. У нас працює тільки вчитель-логопед у логопедичному пункті при КУ "Пологівська гімназія "Основа". Спеціаліст охоплює роботу зі школярами всього району.

 

Завідувачі деяких садочків вийшли зі становища і ввели у закладах логопедичні гуртки. Це невелика, але все ж таки допомога у роботі з мовленням дітей.

 

Також відчутна проблема з кадрами. Розширити штат вже функціонуючого логопедичного пункту не можемо через відсутність спеціалістів.

 

Маємо наміри в березні створити логопедичний пункт при одному із дитячих садочків міста, аби охопити вихованців дошкільних закладів, мати змогу проводити діагностику мовлення у дітей. Введення такої посади буде здійснено при погодженні виконкому міської ради та підтримці депутатів, кандидатура на цю посаду у нас є,” - зазначає міський голова Юрій Коноваленко.

 

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

3
Супер
1
Сміх
7
Жах
4
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

IMG_8942.jpg

Пологи (г.)