Над Гуляйполем знову нависла загроза відкриття рудникового кар'єру

14 Жовтня 2021 08:09  0  3365

Новини ГуляйполяНад Гуляйполем знову нависла загроза відкриття рудникового кар'єру

Тема видобутку сировини на території району не нова, але болюча для громади. Не раз гуляйпільці чинили спротив реалізації такої ідеї. Радіаційні викиди від добування урану знищать екологію і негативно вплинуть на здоров'я людей на сотні кілометрів в окрузі, стверджують активісти.

 

Мінекології пропонує продати Гуляйпільське родовище залізних руд за 1,3 млрд. грн

Міністерство захисту навколишнього середовища і природних ресурсів внесло пропозицію щодо включення Гуляйпільського родовища залізних руд Пологівського району до переліку ділянок, дозволу на користування якими виставляються на аукціоні. Про це свідчить відповідне повідомлення, опубліковане на сайті Мінекології.

 

Згідно з інформацією про об'єкт на сайті Державної служби геології і надр, орієнтовна вартість лота на аукціоні складе 1,27 млрд грн.

 

Гуляйпільське родовище має поклади корисних копалин, включаючи поклади сланцю, кварциту і залізних і германієвих руд. Протяжність родовища - 9 км, ширина - до 3 км. Західна частина родовища вже підготовлена ​​до промислового освоєння. Термін користування надрами Гуляйпільського родовища - 20 років.

 

На площі західного крила Гуляйпільського родовища встановлено два типи руд. У верхній частині знаходяться окислені сидерит-мартит-лімоніти, в нижній - неокислені кварцити. Кварцит родовища відносять до легкообогащаємих. Концентрат характеризується вмістом заліза 68,8-69,9%, при виході 21-23% і витяганні заліза 63,47%.

 

Згідно з Державним балансом корисних копалин СРСР, за даними на 1 січня 1985 року, запаси на площі Гуляйпільського родовища складають 1930,5 млн т балансових запасів залізистих кварцитів з середнім вмістом загального заліза 26,2% і магнетиту - 16,4%, в тому числі по категорії С1 - 1314,1 млн т і С2 - 616,4 млн т. з них по Західному пласту - 1026,5 млн т (Fe заг. - 26%, Fe магн. - 16,6%, в тому числі по категорії С1 - 999,5 млн т і С2 - 27 млн ​​т).

 

Нагадаємо, що в 2020 році Держгеонадр продала спецдозволів на користування надрами на 1 млрд грн. Найбільш перспективним, як і раніше, залишається видобуток металевих руд.

 

Новина викликала шквал обурення гуляйпільців. Під дописом у мережі коментують:

 

“Район штучно знищується упродовж багатьох років, все закривають, щоб відкрити рудниковий кар'єр. І ось результат знищення Гуляйпільського району. А всі думають, що до нас не дістануть, процес потихеньку розпочався.”...“Така поведінка влади підтверджує, що Україна є сировинним придатком: то завуальований каолін, то залізна руда” та ін.

 

Бажання чиновників відкрити кар'єр в Гуляйполі живе роками, але до цього моменту громада не дозволяла ідею втілити у життя. Активіст і виборювач права на гідне і здорове життя, колишній голова Гуляйпільської РДА Олексій Власенко, знає, як важко це далось людям:

 

“Перший бій щодо роботи рудникового кар'єру на території ми дали ще у 2005. Тоді пішли перші чутки про розробку кар'єру. Тодішнє керівництво району вже виділило ділянку і розробило документацію. З цього приводу гуляйпільська громада потужно зібралася на протест проти реалізації такої ідеї. В процесі утворилася громадська організація, яка здійснювала подальшу діяльність, направлену проти дій зацікавлених осіб у роботі кар'єру. Потім, коли РДА очолював я, ми скасували рішення і протоколи, пов'язані із плануванням відкриття кар'єру.

 

Друга потужна хвиля тиску від прихильників відкриття кар'єру почалась 2012 року. Тоді відстоювати свої права нам допомагали центральні Українські телеканали. Гуляйполе весь час було на слуху. Рімма Білоцерківська - юрист, голова ГО “Правовий простір”, дуже нас підтримувала і допомагала. Приїздила у Гуляйполе і займалася всіма юридичними аспектами цієї справи.

 

Тоді ми свої дії спрямовували під дію ст. 43 КУ, де йде мова про силу прямої демократії. Відповідно, за місцем проживання зібрали потужні збори у кількості 7, 5 тисяч чоловік. До Гуляйполя приїхали мешканці сусідніх районів, представники політичних партій, депутати облради та багато громадських діячів. Одноголосно ми скасували рішення щодо відкриття кар'єру. Це справило величезний вплив на ініціаторів цієї справи. Після народного повстання обласною радою було прийнято рішення про скасування дозволу на відкриття кар'єру в Гуляйполі.

 

Єдиний конституційний, юридично виважений варіант вирішення даної ситуації і цього разу провести рішення прямої дії: зібрати народні збори і зафіксувати рішення. Він спрацював не в одній області.

 

Вся біда полягає у тому, що наш уран має вулканічне походження. Видобувати його закритим способом не вийде.

 

Наслідки відкриття кар'єру будуть катастрофічними для Гуляйполя і сусідніх територій. З кар'єру йтиме потужна радіація, бо там маємо залежі урану. Це погубить родючий чорнозем та призведе до екологічної катастрофи. Найбільшу небезпеку від вибухових робіт буде мати Оріхів, Комишуваха, Запоріжжя. Не омине радіаційний вплив і Пологівщину. Аби уникнути трагедії в майбутньому, потрібно зараз робити все можливе, щоб не допустити відкриття цього кар'єру,” - розповів Олексій Петрович.

 

Не підтримує відкриття кар'єру і керівництво Гуляйпільської громади.

 

“Ми готові робити все, аби кар'єр на території громади не відкрився. Його функціонування не досліджено, не відомо, як радіаційні викиди вплинуть на навколишнє середовище і здоров'я людей. Ми вже зверталися з цим питанням до Запорізької обласної ради, будемо звертатися ще. Минулі роки я також підтримував позицію громади проти відкриття кар'єру”, - коментує очільник громади Сергій Єрмак.

 

Наскільки мешканці громади будуть консолідовані навколо нової хвилі у розробці кар'єру, залежатиме результат життєдіяльності територій навколо.

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

6
Супер
7
Сміх
111
Жах
45
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)