Як не дати на собі заробити роздавальникам швидких грошей

9 Серпня 2021 08:00  0  1017

На Вкраїні та у світіЯк не дати на собі заробити роздавальникам швидких грошей

Разом із нинішніми лихварями працюють не лише колектори, а також нотаріуси і приватні виконавці

 

Досить часто можемо почути про суїциди позичальників, яких «дістають» колектори. Наприклад, вистрибнула з третього поверху 50-річна жінка. Була у знайомих у гостях, відповіла на виклик мобільного, вийшла на балкон поговорити, та так і полетіла вниз із телефоном у руці. На щастя, залишилася жива, але має роздроблені кістки. Тепер дітям потрібно багато грошей, щоб підняти на ноги свою матір. А як бути, якщо все сталося через гроші, а точніше – через борги?

 

Сім’я звинувачує у нещасті сина, котрий взяв невеликий кредит у так званій МФО - мікрофінансовій організації з роздачі коротких позик. І йдеться тут не про неробу, п’яницю чи наркомана. Про чесного підприємця, який одного разу потрапив у складну ситуацію, опинився у кабалі й мимоволі зробив заручниками своїх рідних і близьких людей.

 

На чому заробляють «благодійники», що спокушають швидкими грошима, які інструменти в їхніх руках і як цьому можна протистояти, проаналізуємо разом з експертами.

 

За два тижні борг зріс утричі
Жертву колектора (того самого сина, через борг якого жінка вистрибнула з балкона) ми назвемо Романом. Справжнє ім’я і прізвище він просив не називати, тому що вже став ізгоєм серед рідних, а чути закиди ще і від знайомих – нестерпно.

 

- Я сам відчуваю, що винен, не сплю, не їм. Сестра навіть не дала мені поговорити з мамою. Сказала лише, що її перевели з реанімації у хірургію... Справа була вночі. У вересні я повертався з поїздки додому. У машині зламалася автоматика, знадобився евакуатор. На картці грошей не вистачило, і я оформив по телефону кредит – 2000 гривень, - розповідає Роман. - Раніше кілька разів користувався такою послугою, але вчасно віддавав борг. А тут не вийшло...

 

Роман має невелику станцію техобслуговування біля свого села. Багатства бізнес не приносить, але на плаву тримався.

 

- Карантин став причиною лиха. Під час спалаху коронавірусу село не закрили, але поліція обмежила доступ автомобілів, роботи не було. Я був вражений, коли через два тижні мій борг перед МФО з 2000 зріс до 6000 гривень. Кілька разів сплатив пролонгацію (нижче ми розповімо, що це за штука), але нічого не змінилося.

 

На Віктора, як зазвичай, нацькували колекторів. Каже, що доходило до 15 дзвінків і СМС на день. Потім «обробляти» почали пішли рідних та друзів.

 

- Я нікому не давав ніяких телефонів. І не знав, що на матір також почали тиснути, ми з нею окремо живемо, - каже підприємець. - Мій батько, вся сім’я дуже негативно ставиться до боргів. Ось мама, напевно, і мовчала. Але вона у мене вразлива і не витримала...

 

Роман не знає, з ким і про що говорила мама того дня. Повідомлення, надіслані по вайберу, були видалені. Припускає, стали лякали, що відберуть квартиру, де син досі зареєстрований.

 

- Я списався з жінкою, яка виступала від імені кредиторів. Просив розподілити борг на частини, сказав, що виставив на продаж автомобіль. Але відповідь була різкою: нам потрібно все і відразу, беріть нові кредити.

 

Від погроз переходять до порноколажів
У громадській організації «Кабінет фінансової допомоги», яку організувала Антиколекторська відсіч, вважають, що є всі підстави для відкриття карного провадження за фактом доведення до самогубства. Однак визнають, що поліція вкрай неохоче займається такими справами.

 

«З Романом зараз працює наш адвокат. Але шанси, що справу не спустять на гальмах, мізерні. Проти цього МФО вже відкривали карні справи за різними статтями. Бувало, що наша організація домагалася карного провадження через суд, але потім слідчий кудись зникав. Масштаби проблеми набагато більші, ніж вважають люди, котрі з нею не стикалися», - констатують фахівці громадської організації.

 

За їхніми словами, антиколекторам доводиться стикатися не тільки з психологічним тиском на клієнтів МФО, а й відвертим криміналом - погрози і брудний шантаж. За відпрацьованою методикою з фотографій у соцмережах монтують огидні порнографічні колажі, які вимагачі загрожують розіслати знайомим.

 

Якщо є з кредитором фінансовий конфлікт, то краще попередити про це рідних, знайомих, колег, щоб вони були психологічно готові до дзвінків

 

«У кабалу МФО потрапляють не лише безграмотні або безпечні особи. Серед тих, кому ми допомагаємо, багато освічених, інтелігентних людей. Солідні банки часто відмовляють у позиках, а ситуації складаються різні. Одна жінка, дуже сильний економіст, співробітниця шановного вузу, взяла кредит, щоб покрити витрати на захист докторської дисертації. І потрапила під такий психологічний прес, що впоратися не змогла. Колектори атакували дзвінками керівництво вузу, і жертву змусили звільнитися», - наводять приклад в організації.

 

Досить поширеними є випадки, коли колектори повідомляють колегам або сусідам, що боржник або виписав кредит на їхнє ім’я, або записав поручителем. Кажуть, ви вимагайте з нього гроші, а то їх вимагатимуть з вас. І люди йдуть писати заяву в поліцію на... суб’єкта вимагання. Це не має продовження, але удар по людині вражаючий.

 

Ви платите, а борг не зменшується
Борги потрібно повертати, і це аксіома. Питання лише в тому, що МФО зараховують у суму боргу.

 

- Основний спосіб заробітку мікрофінансових організацій - це не тільки відсотки, а штрафи і пені, - каже юристка Юлія Фуштей. - Скажімо, кредит 10 000 гривень за кілька місяців може перетворитися на 120 000.

 

Друга пастка - пролонгація. Позичальникові пропонують заплатити 1000 - 2000 гривень за два тижні або місяць продовження кредиту. Якщо грошей немає - пропонують взяти у борг в іншій фірмі, яка насправді є «дочкою» першого кредитора. Таким чином людину двічі заганяють у кабалу.

 

Припустимо, що взяли у фірми «А-монета» 6000, з яких треба сплатити 8000. Тричі пролонгували по 2000 гривень, а все одно залишаєтеся повинні 80000. Якщо взяли додатковий кредит, на нього теж напливають відсотки і пеня.

 

- По суті, пролонгація - це відкуп за те, що місяць вас не турбуватимуть дзвінками. І то не факт, - зазначає юристка.

 

Фахівці вважають, що це цілковите беззаконня, що панує на ринку МФО, це результат тривалої відсутності в Україні закону, який регулював би діяльність таких організацій, компаній з повернення боргів і захищав права споживачів кредитів. Хоча нещодавно ухвалений ВР закон також остаточно не зупиняє колекторів. Вибиваючи борги, вони діють за енерцією.

 

Способи захисту, звичайно, зараз є. Юристам вже вдавалося визнавати через суд договори з МФО нікчемними (гроші вони не давали у борг, а ніби подарували) і навіть відсуджувати моральну компенсацію за телефонний терор. Але це складний, трудомісткий процес, який одній людині без юридичного досвіду не подолати.

 

Як діяти, якщо потрібні «швидкі гроші»

Ринок МФО дуже великий. Постарайтеся знайти організацію, яка дає швидкий кредит під мінімальні відсотки. Це від 2 тижнів до місяця під 0,01%. Якщо ви не впевнені, що можете повернути гроші у строк, використовуйте час, щоб отримати фінансову підтримку друзів.

 

Перед тим як підписувати, прочитайте проєкт кредитного договору. Зверніть увагу на правила надання фінансових послуг: термін погашення кредиту і процентну ставку. Остання - це сума, яку вам будуть нараховувати кожен день на тіло кредиту.

 

Постарайтеся погасити кредит якомога швидше, не тягніть до останнього дня. Штраф і пеню починають нараховувати після закінчення терміну кредитування. Розмір визначається апетитами кредитора.

 

Якщо кредит прострочено, не погоджуйтеся на платну пролонгацію. Ви ще більше втратите у грошах. Краще направте ці кошти на юридичну допомогу, щоб вилізти з капкана.
4 липня цього року набрав чинності закон, який не допускає нарахування штрафу та пені на період карантину та місяць після його закінчення. МФО ігнорують це положення, але можна поборотися.

 

Якщо після прострочки ви погасили тіло кредиту і відсотки, встановлені згідно з договором, то нарахування пені та штрафу є протиправним. Потрібно звернутися за юридичною адресою фінустанови з вимогою, щоб вони дали роз’яснення по нарахуваннях. Цей лист буде підставою для подальших юридичних дій. Лист повинен бути рекомендованим з описом вкладення. Правильно скласти опис допоможуть на пошті.

 

Якщо відповіді немає, а дзвінки тривають, потрібно звернутися зі скаргами до контролюючого органу - Національного банку. Також бажано подати заяву в поліцію про вимагання або примус і заяву в Офіс генпрокурора. Звідти «спустять» його в МВС, але ефект буде посилено. Копії заяв надішліть в МФО.

 

Ви маєте право звернутися до суду про порушення ст. 18 Закону "Про захист прав споживачів" (визнання недійсними умов договору, які обмежують права споживача). Судовим збором таку заяву не обкладають. Але є нюанси.

 

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

0
Супер
0
Сміх
8
Жах
1
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)