На Пологівщині вшанували в’язнів фашистських концтаборів

17 Квітня в 18:50  0  621

КультураНа Пологівщині вшанували в’язнів фашистських концтаборів

14 квітня співробітники Пологівського районного краєзнавчого музею провели засідання музейного кінозалу під назвою «Якщо на землі є пекло». Захід проведено з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів, який в усьому світі відзначається 11 квітня.

За підтримки відділу освіти, молоді та спорту на заході були присутні старшокласники Пологівської ЗОШ 1-3 ст. № 4.

 

На зустріч завітали керівник апарату райдержадміністрації І. Браженко, начальник відділу культури і туризму М. Діденко, представники районної і міської громадських організацій ветеранів України.

 

Захід названо «Якщо на землі є пекло». Це назва твору з найкрасномовнішими свідченнями Вадима Яковича Бойка, одного з тих, хто повернувся живим з Освенціму, людини мовби з легенди. Бог зберіг йому життя, можливо, для того, щоб він міг розповісти усім правду про нелюдську жорстокість, до якої вдавалися фашисти.

 

Ведуча заходу І.Кособок розповіла присутнім про події, які відбувалися під час ІІ Світової війни і з нагоди чого встановлено Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів:

«…. Саме в цей день в 1945 році в’язні Бухенвальда підняли повстання проти нацистів та вибороли свою свободу й отримали шанс на життя.

 

Широке поширення концентраційні табори отримали у фашистській Німеччині.

 

Перший концтабір у Німеччині був створений поблизу Дахау в березні 1933 року. До початку Другої світової війни в тюрмах і концтаборах Німеччини перебувало 300 тис. німецьких, австрійських і чеських антифашистів. У наступні роки гітлерівська Німеччина на території окупованих нею європейських країн створила гігантську мережу концентраційних таборів, перетворених на місця організованого систематичного вбивства мільйонів людей.

 

Централізована система фашистських концтаборів призначалася для фізичного знищення цілих народів, в першу чергу слов’янських; тотального винищення євреїв, циган; нещадної експлуатації в’язнів в якості робочої сили. Концентраційні табори оснащувалися душогубками, газовими камерами та іншими засобами масового винищення людей, крематоріями. Були створені табори смерті, де ліквідація в’язнів йшла безперервним і прискореним темпом, де ув’язнені жили не більше трьох – шести місяців: там розповсюджувався наказ про «умертвіння роботою».

 

Концтабір Бухенвальд був побудований поблизу міста Веймара і почав функціонувати 19 липня 1937 року. За 8 років близько 239 тис. осіб були в’язнями Бухенвальда. Спочатку це були німецькі політв’язні, пізніше, в роки Другої світової війни, представники багатьох інших національностей. Багато ув’язнених загинуло вже в період будівництва табору, яке велося без використання механізмів. Ув’язнених експлуатували також власники великих промислових фірм, чиї підприємства були розташовані в районі Бухенвальда (Сіменс, Юнкерс та ін.). Близько 10 тис. ув’язнених було страчено в Бухенвальді, в тому числі майже 8,5 тис. радянських військовополонених. Всього ж в Бухенвальді замучено 56 тис. ув’язнених 18 національностей. Особливо багато ув’язнених загинуло у філії Бухенвальда Дора, де в підземних приміщеннях виготовлялися ракетні установки «Фау». Табір був розташований поблизу міста Нордхаузен в Німеччині.

 

11 квітня 1945 року в’язні Бухенвальда, дізнавшись про підхід союзних військ, успішно здійснили збройне повстання, обеззброїли і захопили в полон більше 800 есесівців і солдатів охорони, взяли в свої руки керівництво табором. Тільки через дві доби американські війська, які знаходилися поблизу, дісталися табору. Здійснивши повстання, в’язні Бухенвальда врятувалися від знищення, так як гітлерівська влада напередодні віддали наказ про фізичне винищення усіх ув’язнених.

 

Крім Бухенвальда і Дора існували й інші концтабори: Освенцім, Майданек, Маутхаузен, Штутгоф, Заксенхаузен, Треблінка. З 18 млн громадян країн Європи, що пройшли через табори різного призначення, в тому числі і концентраційні табори, було знищено понад 11 млн чоловік. Система концтаборів у Німеччині була ліквідована разом з розгромом гітлеризму, засуджена вироком Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі…»

 

Під час заходу на екрані демонструвалися фото і відеоматеріали документальної хроніки тих подій. Присутні переглянули світлини з фондів музею, фото наших земляків, які перебували у концтаборах.

 

З словами суму та скорботи за загиблими в нацистських концтаборах виступила І.Браженко, звернулася до молоді з настановами пам’ятати історичне минуле і в цей день згадувати усіх, хто був за колючим дротом гітлерівських катівень, хто навіки залишився там – у безіменних могилах чи печах крематоріїв, і тих, хто вижив усім смертям всупереч, живучі за мертвих.

 

Затамувавши подих усі переглядали кінохроніку «Якщо на землі є пекло» у супроводі патріотичної пісні «Бухенвальдський набат»:

 

…Люди мира, будьте зорче втрое,
Берегите мир, берегите мир,
Берегите, берегите,
Берегите мир!
Берегите, берегите,
Берегите мир!..

 

Присутні вшанували загиблих хвилиною мовчання.

 

 

 

Нашли ошибку? Выделите и нажмите Ctrl+Enter   Система Orphus

 

 

 

Loading...

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

Новини за темою

Останні новини

Loading...
Loading...

Мищенко-фасады-1.jpg

Тисни сюди

evrostil_neww.jpg

robota_200_200_1.jpg

robota_200_200_2.jpg

hev4enko_okna.jpg

Пологи (г.)