Енергетична реформа: не так боляче, як медична, та все ж…

10 Червня в 11:45  0  946

АктуальноЕнергетична реформа: не так боляче, як медична, та все ж…

Україну накрило бумом реформ. І з початком року зміни торкнулися також галузі Енергоринку. Для споживачів це вилилось в нові реквізити для сплати рахунків та непорозумінь з місцевими РЕМами. Чим насправді є енергетична реформа і чи вплине вона на тариф і якість обслуговування для населення - розбиралися з Зореславою Цупренко, керівником групи зв’язків з громадськістю.

 

Як було
Загальна мета реформи – утворити ринок електричної енергії. До першого січня всі споживачі - і юридичні, і побутові отримували електроенергію від Обленерго. І так було по всій Україні, по кожній області. Обленерго в свою чергу купувало цю енергію на Енергоринку, який мав функції оптового покупця – скуповував електроенергію у різних генераторів енергії (гідро, атомних та інших електростанцій) за різними цінами, потім виводив середньостатистичну, за якою і продавав Обленерго, який, в свою чергу, за встановленим тарифом продавав окремо юридичним та фізичним споживачам. Така модель призвела до того, що фактично постачальник електроенергії був один єдиний в своїй області та являвся монополістом. При тому споживачі були позбавлені можливості обирати постачальника послуг. Це повністю суперечило моделі європейських стандартів, а їх дотримання є однією з головних умов співпраці з Євросоюзом.

 

Як має стати

Тож вирішили зробити кілька постачальників електроенергії, які на умовах конкуренції зможуть продавати електроенергію кінцевому споживачу. Також розділили функції постачання енергії та її розподілу. Розподіл – це, умовно кажучи, транспортування енергії по мережах, це те, чим займається Обленерго, тобто вони технічно забезпечують процес. А комерційну функцію – купівлю електроенергії та її продаж населенню і юридичним споживачам було відгалужено та покладено на енергопостачальників. Відтепер енергопостачальник ( їх в Запорізькій області вже більше сотні, і вони продовжують створюватись) купують енергію в Енергоринку (а з першого липня будуть брати її напряму від виробника) та продає її своїм споживачам, які можуть обирати постачальника за вигідними умовами. Таким нововведенням вже користуються великі юридичні споживачі з січня цього року.

 

«Але» для населення
Населення, в принципі, теж може обирати постачальника, але існує велике Але. Населенню електроенергія відпускається за врегульованим тарифом. Його встановила держава в особі Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг. На території кожної області є тільки одна компанія, яка займається подачею електроенергії за врегульованим тарифом. На нашій території такою компанією є Запоріжжяелектропостачання. Оскільки врегульований тариф завжди нижчий, ніж вільні ціни, то комерційної потреби переходити до іншого надавача послуг у населення потреби немає.

 

Фактично і вибору у населення щодо отримання послуг теж немає: якби всім компаніям, що надають послуги електропостачання дозволили відпускати населенню енергію за врегульованими цінами, тоді споживач міг би вибирати між гіршим і кращим, а так – залишаємося з тим самим старим, але «недорогим» коритом.

 

Марина АНДРУСИШЕНА

 

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

3
Супер
10
Сміх
10
Жах
16
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Loading...

Новини за темою

Останні новини

Loading...
Loading...

 

oez_robota_040619_1.jpg

 

oez_robota_040619_2.jpg

 

oez_robota_040619_3.jpg

Пологи (г.)