Два прізвища – одне життя

7 Лютого 2014 10:42  0  3054

ОсобистістьДва прізвища – одне життя

Він починав одне життя, а живе зовсім іншим. Пологівець Петро Деревський народився далеко за межами нашого району, мав чотирьох батьків, більше 40 братів та сестер, які не були йому рідними по крові, піднімав цілину та весь час шукав своє місце у величезному світі.


Петро Деревський народився у 1938 році у Росії в містечку Жигульовськ Самарської області і став третім сином у родині Олександра та Анни Тихонових. За три роки почалася Велика Вітчизняна. Батька забрали на фронт, з якого він не повернувся. Через кілька років матір зарізали цигани. Тоді Петі було 6 років. Ні тата, ні маму хлопчик не запам’ятав.

 

Петра та його старших братів, Василя та Володимира, взяла на виховання Олександра Аврамівна Деревська – жінка з великої літери, відома на весь Радянський Союз своїм материнським, безкорисливим подвигом. Олександра Аврамівна виховала 48 хлопців та дівчат, які не були їй рідними. Вона брала на виховання дітей, які втратили батьків під час громадянської та Вітчизняної війн, сиріт, евакуйованих з блокадного Ленінграда, ослаблених, змучених хворобами і стражданнями, які в умовах дитячого будинку ніколи не вижили б, виходжувала їх, сіючи у серця материнську мудрість, вчила добру, повазі до праці, людей і випускала у великий світ справжніми людьми.

 

Але це буде значно пізніше. А на той момент, коли до родини прийшли Василь, Володимир та Петро Тихонови, у сім‘ї Деревських проживало 22 дитини. Для них Олександра Аврамівна була просто мамою, людиною, яка щодня віддавала їм частинку свого серця, своє життя. Всім дітям вона дала своє прізвище та прізвище свого чоловіка Омеляна - Деревські.

 

Так уроджений Петро Олександрович Тихонов став Петром Омеляновичем Деревським. В народі говорять: якщо змінюєш ім’я чи прізвище, змінюється і твоя доля. Чи задумувався коли-небудь Петро Деревський над тим, яким би був його життєвий шлях, якщо б він зостався Петром Тихоновим? Було б це життя легшим, кращим, щасливішим? Ні! Кращого життя, ніж в справжній, великій, дружній та люблячій родині Деревських не варто було й бажати. Адже для кожного Бог обирає свій шлях.

Як жила велика родина Деревських? Непогано. Важко працювали, але були й хвилини відпочинку та радості. Олександра та Омелян Деревські замінили дітям втрачених батьків, дарували сімейні тепло та затишок, відчуття того, що маленька дитяча душа не покинута у страшному світі, де вирувала війна та жила смерть.

 

По закінченні війни, у 1945 році, Деревські переїхали до міста Ромни Сумської області. Сьогодні Петро Омелянович згадує, що будинок, в якому оселилася родина, був великим, мав чотири кімнати. Було й велике господарство – свині, корови, машина, яку отримали від держави.

 

І у Ромному Олександра Аврамівна ніколи не полишала у важку хвилину осиротілих дітей. Петро Омелянович згадує, що тоді їм дуже часто ще й підкидали немовлят. Рано-вранці, коли малеча збиралася до школи, мати знаходила на порозі закутану у ковдру дитину, при якій не було нічого, окрім клаптика з іменем. Петро Деревський тоді ще був малий, але пам‘ятає, як у тріскучі морози, аби немовля відігрілося та не застудилося, його гріли у духовці.

 

Старший брат Петра, Василь, закінчив у Ромнах училище, вивчився на тракториста та повернувся на батьківщину. Проте середній рідний брат Петра, Володимир, не захотів переїжджати разом з новою родиною до України та втік.

 

Час минув, діти дорослішали. У 1955 році Петро Деревський разом з одним із названих братів вирушив до Північного Казахстану Акмолінської області освоювати цілинні землі. Майже рік працював різноробочим, закінчив курси трактористів, але через занадто вологий клімат захворів та повернувся додому. Коли піднімати цілину поїхав інший брат, Петро знову вирушив за ним до Північного Казахстану. Цього разу - до Кустанайської області. Працював трактористом в Айдарлінському зернорадгоспі. Недоторкані, непахані землі, сівба, робота день і ніч. Було важко. А потім була армія.

 

А у 1959 році відбулося те, чого боялися всі діти Деревських, - померла Олександра Аврамівна. Та на той час деякі діти виросли, розлетілися по своїх незвіданих шляхах, а менших забрали в дитячі будинки. Петро Деревський приїхав проститися з жінкою, котра замінила йому найріднішу людину, інакше, як «мама», він її не називав. Батько, Омелян Костянтинович, на той час вже з ними не жив. Ще на початку 50-х він покинув родину та поїхав на Сахалін. Після того про нього ніхто ніколи не чув. Згодом Петро дізнався, що з‘явився середній брат Володимир, який його розшукував. Дізнавшись адресу, Петро повернувся добувати службу і вже з частини написав листа брату. Почалося листування. Згодом брати зустрілися, приїхали на батьківщину, знайшли родичів мами. Родинні зв‘язки поновилися.

 

Армійська служба закінчилася, але йти після неї Петру Деревському було нікуди. У кожного з братів та сестер своя родина, багато розбрелося по світу, з деким взагалі втратив зв‘язок. Повернувся Петро до Ромни отримав паспорт, документи та вирушив … до Поліг. Згодом зустрів гарну жінку Віру, одружився. Народилися донечка та син. Петро Омелянович влаштувався на матеріальний склад Пологівської залізничної станції, де й пропрацював до 2004 року і трактористом, і механіком, і слюсарем. Нині 75-річний Петро Деревський одружений вдруге, має сина, який проживає у Пологах, онучку. Перша дружина померла, померли дочка й обидва брати. Стільки втрат… Проте життя плине своєю дивною та незрозумілою рікою: чисті, теплі протоки чи глиняна каламуть, підводні камені чи рівне піщане дно. Всякого бувало. Цим життя Петра Деревського схоже на життя десятків інших пологівців. Людей, які пережили війну, відроджували країну, піднімали господарство, важко працювали, часто забуваючи про свою річку-долю. Схожу на сотні інших, але все ж таки унікальну.

 

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

0
Супер
0
Сміх
0
Жах
0
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)