Друге життя стародавнім каменям дав роздорівець Олексій Черкун Есть фото

2 Червня 2021 10:48  0  1463

На районіДруге життя стародавнім каменям дав роздорівець Олексій Черкун

У центрі Роздор по вулиці Бердянській з'явилась інсталяція з каміння, яке раніше використовували для молотьби зерна. За кількістю котків викладена пам'ятка претендує на унікальність в Україні, передбачає автор і творець Олексій Черкун.


Задум створення камінної інсталяції у Олексія Івановича Черкуна, заступника директора з навчально-виховної роботи Кінськороздорівської ЗОШ, виник на початку осені.
Вчитель народознавства разом із учнями 11-го класу періодично відвідують колоритні куточки села. Вивчаючи флору і фауну місцевості, розповідає учням про історичні місцини та їх принади. Так само було і цього разу, ділиться Олексій Іванович.

 

“Подивіться, який цікавий камінець”, - вчитель звернув увагу аудиторії на коток, який лежав в полі. З цього все і почалось.

Камінними експонатами тут місцевих не здивуєш - у селі їх велика кількість. Хтось природними матеріалами прикрашає своє подвір'я, хтось ставить камінь на межі городу, робить загати, паркани, будує сараї. Але тільки не народознавець!


Олексій Черкун знає, що стародавні речі, навіть каміння, можуть розповісти свою історію.

 

- Саме такі кам’яні котки використовували наші предки в недалекому минулому для молотьби зернових культур. В нашій місцевості достеменно невідомо, де саме їх виготовляли, зустрічаємо котки, вирубані із каменю піщаника та литі з бетону. В них встановлювався металевий стрижень, до якого чіплялася упряжка з кіньми. Тварини по колу тягли камені, під їх вагою вилущувалося зерно.
В Роздорах застосовували таку методику від часів заснування села (Кінським Роздорам вже 250 років) до Другої Світової війни.
Найчастіше на території села ми знаходили коток, такі камені ще називають “гармани”. Їх багато було на півдні України. Згадки про такі котки зустрічаються ще у другому тисячолітті до нашої ери у стародавній Греції та Єгипті - кам’яні брили вагою понад 100 кілограмів кожна, - розповідає Олексій Іванович.

 

Місце звалища перетворили на культурну пам'ятку

Створити унікальну історичну пам'ятку активісту допомогла влада Воскресенської громади - узгодили місцину для встановлення майбутньої інсталяції та очистили територію.
На тому місці, де сьогодні розмістили котки, був смітник. Будівництво адмінбудівель, що планувалось ще 90-х, не реалізувалось, після чого там залишився котлован. До утвореного урвища місцеві мешканці почали самовільно звозити сміття. Керівництво місцевого асфальтного підприємства допомогло засипати та вирівняти місцевість.

 

“Камені для інсталяції збиралися по селу з грудня по березень. Розмір котків від 60 до 82 сантиметрів, в діаметрі від 40 до 60 сантиметрів. Мають по 5, 6 зубців, є круглі і багатогранні.
Ми знайшли один камінь висотою понад два метри. Він дуже нагадує кам'яну бабу. Такі пам'ятки все рідше можна знайти, зараз вони представляють історичну цінність. Неабияких зусиль коштувало перевезти його на місце, але ми це зробили.
Зараз на тому місці встановлено 58 великих котків і одинадцять їх фрагментів, два кам'яних жорнова, кам'яну бабу і фрагмент кам'яної миски.
Територія обсаджена квітами та деревами, за якими дбайливо доглядають учні. Скоро на цьому місці з'явиться табличка з описом каменів гарманів, які використовували на Півдні України в сільськогосподарських роботах”, - розповідає Олексій Іванович.

 

На розчищеній від сміття заглибині облаштували місце відпочинку - поставили столик і лавочки. А ще одна земляна стіна буде викладена старовинною черепицею, яка вироблялася на території Пологівського району, ділиться планами на майбутнє творець пам'ятки. Олексій Іванович мріє на тому місці встановити млин в натуральну величину.

До пошуків експонатів для інсталяції приєдналися учні сільської школи та небайдужі мешканці села.


Школярі попередньо вишукували відповідні екземпляри, фотографували та домовлялись про перевезення їх до місця локації. Місцеві мешканці, знаючи для чого потрібні котки, самі пропонували забрати камені з власного подвір’я.

 

Гарно і пізнавально

З часом люди перестають цікавитися, як жили та працювали їхні предки. У часі губляться навіть кам'яні експонати. Але завдяки такій цікавій подачі вони сьогодні отримали нове життя.
Багато селян навіть не знали про призначення цих каменів. Інсталяція з котків - гарний привід нагадати історію рідного села.

 

На територію до камінної споруди Олексій Іванович переніс і дерев'яний міні-млин, який власноруч спорудив раніше. Встановив там криницю з журавлем, столик і лавку. Все це доповнює гарну історичну інсталяцію, якою залюбки милуються як місцеві мешканці, так і гості села.

Поруч розташований центральний парк, дитячий майданчик. Тому така композиція неабияк доповнила і прикрасила центр села.

 

  

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

14
Супер
0
Сміх
3
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

 

 

 

 

 

Пологи (г.)