Чи буде безкоштовною діагностика? Про нові кроки медичної реформи

13 Липня в 09:50  0  1117

Здоров'яЧи буде безкоштовною діагностика? Про нові кроки медичної реформи

За планами медичної реформи, що стартувала у 2018 році, вже в липні цього року пацієнти мали б отримати таку важливу послугу, як «безкоштовна діагностика». Але, як знаємо, безкоштовним є тільки сир в мишоловці, а про таку медицину забулося мріяти навіть найстаршому поколінню українців. Тому сплачувати за діагностику в медзакладах з 1 липня мали б з державного фонду, але ... спочатку про те, за що б українці не платили:

 

- 12 різних аналізів (в тому числі 8, які вже оплачуються НСЗУ),

 

- мамографія;

 

- 5 видів рентгена (грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і навколоносові пазухи, ехокардіографія);

 

- моніторинг ЕКГ;

 

- 2 види тестів для визначення патологій серцево-судинної системи;

 

- 6 видів УЗД (шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитовидна і молочні залози);

 

- 4 види біопсії під контролем УЗД (щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних і передміхурової залоз);

 

- видалення новоутворень (м'яких тканин і шкіри в носі, гортані, вухах);

 

- ендоскопічні дослідження та операції одного дня (стравоходу, шлунка, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї та бронхів).

 

Недооцінили
Не дивлячись на чималий список, Національна служба здоров’я оцінила вартість вищеназваних послуг без врахування ринкових реалій. Таким чином, перспектива збиткової роботи ніяк не влаштовувала діагностичні центри, тим паче, що держава обіцяла гарантувати якість наданих послуг.

 

Оскільки домовитися не вийшло, базову вартість буде переоцінено, а значить, і здоров’я нації влетить державі в більшу копієчку, ніж планувалось.

 

МОЗ сформував попередній прайс, за яким держава в особі НСЗУ збирається оплачувати вторинний рівень медичної допомоги. Ціни 12 аналізів, які увійдуть в програму, складуть від 29 до 120 грн. Рентгенографічні дослідження будуть коштувати від 82 до 134 грн. Вартість ендоскопічних маніпуляцій, пункцій і біопсій, складатиме від 195 до 1975 грн. Зрозуміло, що ці суми не відповідають реальній вартості послуг в лабораторіях. Виходить, що при ціноутворенні держава виходила не з комерційної собівартості, а з закладених в бюджет коштів. Навіть комунальні медустанови не зможуть проводити якісні обстеження за такими низькими тарифами. Разом з тим, за словами глави НСЗУ, зараз йде доопрацювання тарифів на медичні послуги. Крім того, МОЗ та Нацслужби здоров'я ведуть консультації з лікарями, збирають і аналізують дані з регіонів.

 

Технічно – ще в минулому
Як би не хотілося НСЗУ наблизити стан здоров’я українців до європейського, все ж варто визнати, що на технічному рівні наша медицина має суттєві розбіжності. По-перше, це відсутність належного рівня діагностичного обладнання на всіх територіях обслуговування пацієнтів: не проблема дати людині направлення, найголовніше, щоб пацієнт міг отримати послуги відповідного рівня, за які заплатить Національна служба здоров’я.

 

До того ж, чи можна вважати діагностику безкоштовною, якщо за дорогу до діагностичного центру треба заплатити 200 грн і більше? По-друге, це стосується і комп’ютеризації системи обліку та видачі направлень, адже всі рецепти мають бути електронними, і робочі місця мають бути відповідно обладнані, а з цим теж на місцях виникають проблеми.

 

Планували, що буде так
За задумом, пацієнт за направленням лікаря самостійно обирає заклад, до якого звернутися (не важливо — державний чи приватний, головне, щоб він мав угоду з НСЗУ). Ці установи матимуть на дверях наліпку з написом: «Безкоштовна діагностика». Пацієнт звертається до обраного закладу, отримує там допомогу лікаря-спеціаліста (хірурга, офтальмолога, отоларинголога та ін., проходить дослідження (рентген, УЗД, мамографія тощо), здає додаткові аналізи, а держава переказує гроші закладу за надані цій людині послуги. Заклади отримають додаткове фінансування, а відтак і можливість підвищити зарплати лікарям-спеціалістам, придбати сучасне медичне обладнання та медикаменти. Але що робити, якщо пацієнт – пологівець, який має страховку від залізниці, а сімейного лікаря в ЦПМСД? Як отримати безкоштовну діагностику у віддалених куточках регіону, де ще не впроваджено електронну систему? Чи будуть надавати хворому безоплатно допомогу, якщо під час запланованої «безкоштовної» операції виникли ускладнення? Чи не буде з цього приводу маніпулювання медичними працівниками, щоб перевести хворого із категорії «державного» в «комерційного»? Питань поки що більше, ніж відповідей, і по прогнозам почути їх можна буде в кращому випадку не раніше осені – саме про таке відтермінування «Безкоштовної діагностики» зараз говорять в НСЗУ. Якщо ж основні проблеми не буде подолано, то якісно і безкоштовно діагностуватися українці почнуть з 2020 року.

 

Марина Андрусишена

 

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

1
Супер
3
Сміх
22
Жах
31
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

Пологи (г.)