Місцевий краєзнавчий музей поповнився безцінними артефактами Есть фото

12 Березня в 16:28  0  1354

На районіМісцевий краєзнавчий музей поповнився безцінними артефактами

Історія розпочалася у 2018 році. Тоді у Пологівському районі стартувала археологічна експедиція Бердянського державного педагогічного університету

 

Керувала нею завідувач навчальної археологічної лабораторії Валентина Папанова. Того року вони провели розкопки двох курганів. Експедиція тривала з 21 серпня по 6 вересня. Загалом віднайшли більше двох десятків артефактів високого гатунку. Знахідки оселилися у Пологівському краєзнавчому музеї.

   

Минулого року археологічну групу запросили у село Воскресенка. Замовником виступило ТОВ “Агрофірма “Батьківщина” для дослідження курганів, що знаходяться на їх території.

 

Сьогодні 12 березня відбулася визначна подія у Пологівському районному краєзнавчому музеї. Він поповнився безцінним артефактом, переданим науковцями Бердянського державного педагогічного університету.

 

Після проведення розкопок та дослідження степових пірамід Пологівщини, курганів, фахівці заявили, що таких рясних земель вони ще не зустрічали. Що не експедиція то - бренд.

 

Науковцями був досліджений “Довгий Памятник” - унікальний курган, епохи бронзи, вік якого п'яти тисяч років. Довжина кургана складала близько 130 метрів. Над розкопками працювало 15 чоловік. Були дуже тяжкі фізичні навантаження та несприятливі погодні умови, які періодично заважали. Це було дуже цікаво та пізнавально.

 

Передавати артефакти до музею сьогодні прибули:
- Кандидат історичних наук, декан гуманітарно економічного університету БДПУ - Тамара Макаренко.
- Керівник археологічної експедиції БДПУ, завідувач навчальною лабораторією університету, почесний голова археологічного товариства “Ольвія Арго”, кандидат історичних наук, доцент - Валентина Папанова.
- Магістр історії та археології, старший лаборант археологічної лабораторії Бердянського ДПУ - Олексій Короткий.
- Редактор інформаційного відділу, теле-радіо компанії “ЮГ” - Андрій Токовенко.

- Валентина Папанова висловила велику подяку спонсорам цієї ескурсіїї Олександру Містюку, Володимиру Абатурову та Антону Гуглі.

 

Також доцент доповіла, що минулого року був розкопаний курган з 14 погребенями та 8 зрубниками епохи бронзи.

 

В першому погребені знайшли кістки печеніга (череп та кінцівки), уділа, стремена,сагайдак.

 

В другому погребенні розкопали прямокутні та напівсферичні бронзові накладки, які використовувались на удилах. Бронзові та металеві пряжки чоловічого ременя, застібки від сагайдака, 4 наконечники стріл, залишки від ножів (підпружні пряжки), два стремені.

 

Наступне погребіння зрубної культури було перекрите великими плитами. Йому дали назву “Циста - кам'яний ящик”. В ньому було три посудини. Також тут на дерев'яній основі лежали кістки тварини.

 

Одна рідкісна посудина викликала суперечку між фахівцями. Дехто вважає, що це посудина бабінської культури, інші зрубної.

 

Четверте погребіння використовували під кремаційні обряди. Перегорівші кісти нагадувало тіло людини. Орнамент на ньому мав три квадрати, що могли бути пов'язані з посівним календарем.

 

Погребіння катакомбної культури, більш старовинне. При вході до нього був колодязь, потім пещера. Але тут архіологи вийшли на грунт, який називається “Льос”. В ньому знайшли залишки дерев'яного посуду. При вході в камеру знайшли відбитки слідів, зроблені охрою (мінеральна фарба). Також знайшли череп жіночої статі. Він був розписаний на чолі із зробленими з глини глазницями. На плечі лежав кам'яна сокира.

 

Наприкінці церемонії передачі артефактів були вручені грамоти спонсорам, та юнакам, котрі приймали участь в розкопках.

 

Також присутні відвідали оновлену залу музею, де був представлений унікальний бронзовий скіпетр, аналогів якого ще не було в Україні. Цей символ влади належав чоловіку ямної культури, якого охрестили степовим царем.

 

Завдяки цим знахідкам в стародавніх курганах ми зможемо більше дізнатися про історію розвитку нашого рідного краю.

 

 

 

 

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

9
Супер
2
Сміх
2
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

Пологи (г.)