Курці платитимуть більше: гряде здорожчання цигарок

6 Жовтня 2021 08:15  0  513

На Вкраїні та у світіКурці платитимуть більше: гряде здорожчання цигарок

В Україні вже з 1 січня пачка сигарет в середньому може подорожчати на 8 грн. Крім того, в законопроекті №5600, який вже прийняли в першому читанні, посилять правила для тютюнової сфери. Це також може відобразиться на ринковій ситуації.

 

Що змінює новий закон?

В Україні акцизи на сигарети підвищують вже протягом декількох років кожного 1 січня. Але ось ціни на тютюнові вироби ростуть тільки з березня-квітня. Пояснюється це просто: виробники забивають склади продукцією, на яку порахували ще старий акциз, а потім місяцями розпродають її.

 

Такі дії називаються форстолінг. І щоб уникнути цього, в новому законі прописали: якщо за місяць продати сигарет на 15% більше, ніж в середньому за місяць за останні три квартали, то доведеться заплатити акциз вище – застосують коефіцієнт 1,5. Це фактично не дозволить продавати дешеві сигарети за старим акцизом.

 

«Часто виробники та імпортери перед підвищенням акцизного податку накопичують запаси продукції. Як відомо, вони мають право дореалізувати товар, який був виготовлений під старим акцизом. За фактом, акциз підвищений, а вироби ще місяць продають під старим в більшому, ніж зазвичай обсязі і за новою ціною», – пояснює член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Олексій Устенко.

 

Варто відзначити, що крім легального ринку також існує контрабанда (найпоширеніша схема, коли сигарети постачають нібито для duty free, акциз не платять, але потім продають товар всередині країни). І контрабандні сигарети можуть коштувати в два рази дешевше, ніж легальні.

 

Кардинально на вартість сигарет нова норма не вплине, в кращому випадку не дозволить відстрочити зростання цін. Як розповів експерт ГО «Життя» Дмитро Купіра, з масового виробництва сигарет такий крок теж не вдарить.

 

«На мою думку, немає підстав вважати, що прийняття законопроекту №5600 може істотно вплинути на масове виробництво сигарет. У ньому є зміна бази оподаткування деяких тютюнових виробів. Але якщо говорити про акцизні ставки, на які часто скаржаться тютюнові компанії, законопроект №5600 їх не міняє. Тому підстав для зростання цін на тютюнові вироби №5600 не має», – пояснює Купіра.

 

У той же час експерт вважає, що держава повинна створити такі умови, при яких ціни на тютюнові вироби ростуть швидше, ніж платоспроможність громадян. Адже куріння впливає на здоров’я і держава повинна вживати заходів, щоб люди курили менше.

 

Як додав Устенко, законопроект вирішить і другу проблему – тіньова реалізація тютюнової продукції, яка йде «мимо каси» за готівку. Цим зараз дуже грішить роздрібна торгівля.

 

«Виробник або імпортер відразу заздалегідь платить 5% і таким чином ми отримуємо додаткові кошти в бюджет. Україна в цілому тільки виграє, оскільки за ці гроші будуть будуватися, школи, дороги, лікарні», – пояснив нардеп від «Слуги народу».

 

Сигарети будуть дорожчати. Скільки доведеться заплатити?


Прийнятим в Україні законопроектом передбачена така тенденція:

– у 2022 році вартість кожної пачки сигарет в середньому може збільшиться на 8 грн і складе 50 грн;

– в 2023 році сигарети подорожчають ще на 20 грн;

– до 2025 року сигарети подорожчають до 100 грн за пачку.

 

«Ми взяли на себе певні зобов’язання, ми повинні привести ціни на сигарети у відповідність з рівнем, який на сьогоднішній день є в Європі», – пояснив економіст Максим Праздіков.

 

Для європейців така умова – можливість, зокрема, уникнути перетікання дешевих українських сигарет на їх ринок. І хоча в законопроекті №5600 не передбачено подорожчання сигарет, цього уникнути не вдасться, розповідає директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

 

У той же час, за його словами, якби конкуренція на тютюновому ринку в Україні була вищою, сигарети могли б навіть подешевшати. Справа в тому, що в законопроекті №5600 передбачено зміни методології нарахування акцизу. Акцизне навантаження переходить з роздрібної торгівлі на оптову.

 

«Зрозуміло, що ціна роздрібна завжди вище, ніж ціна оптова, – пояснює Несходовський. – У роздріб націнка йде 50% іноді і до 100%. Відповідно, акциз зменшиться мінімум в два рази.

 

Якщо була б конкуренція, тоді споживачам пропонували б кращі умови. Але на цьому ринку конкуренція зараз мінімальна. Тому ціни залишаться такими ж, незважаючи на те, що зміняться підходи до нарахування акцизу».

 

Протягом найближчих років уникнути подорожчання сигарет в Україні не вийде. З одного боку, підвищення акцизів дозволить значно наповнити бюджет нашої держави, а з іншого – зробить куріння доступним не для всіх.

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

3
Супер
2
Сміх
2
Жах
8
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)