Закон писаний, а всім НЕ писаний

22 Вересня 2021 11:02  0  832

АктуальноЗакон писаний, а всім НЕ писаний

Які правила ніхто не виконує

Закони приймаються, але мета досягається не завжди. Взяти хоча б основний закон. Декларація прав на гідне життя, адекватну зусиллям оплату праці, пенсійне забезпечення, безкоштовну медицину і освіту є, а що маємо - те маємо. Як пощастить.

 

Або звід законів про боротьбу з корупцією. Чим яскравіше з нею борються, тим яскравіше вона процвітає. Або ... Та в будь-якій галузі можна знайти закон, який не можна виконати з різних причин. У тому числі з вини тих, заради яких він написаний.

У високі матерії ми не стали заглиблюватися. Вибрали закони, які ви можете застосувати до себе.

 

Про обов'язкове носіння масок
Незгода з головним санітарним правилом карантину з'явилася від самого початку оголошення епідемії. Але поки діяли штрафи в 17000 гривень, за масками так-сяк стежили.


У листопаді 2020 року Рада прийняла новий закон, яким зобов'язала покривати масками ніс і рот, однак знизила штрафи, загнавши їх у межі 17- 225 гривень. Страху стало менше. А після того, як весняна хвиля коронавірусу різко пішла на спад, люди остаточно розслабилися.


Сьогодні без масок можна побачити громадян не тільки в маршрутках, але і в магазинах, державних будівлях, кіно, кафе. В "напівмасках" народ відкрито ходить майже всюди. У ресторанах і кафе офіціанти не носять маски, в маленьких магазинах на продукти чхають продавці.


Знову винна поліція, яка не хоче ловити порушників? Відповість на це питання Евеліна Бершеда, наша землячка, яка працювала в штаті української поліції, а після пенсії переїхала до Ізраїлю.


- Якщо поліція буде ловити всіх, хто не носить маску або носить неправильно, у неї просто не залишиться ні на що інше часу. Тому що українські порушники починають противитися, вимагати поважати їхні права і так далі. В Ізраїлі таке неможливо. Поліцейський зафіксував порушення, значить він має рацію.

 

Про Заборону куріння
У грудні 2012 року набрав чинності закон, що забороняє куріння в громадських місцях. І якщо на перших порах любителі сигарет намагалися ховатися по затишних куточках, то сьогодні вільно димлять на зупинках транспорту, на людній вулиці. У парках особливо нахабні курці підсаджуються до літніх людей або матусь з дітьми, щоб "витравити" їх димом і звільнити для друзів місце.

 

Створюється враження, що поліція навмисно не помічає порушників, щоб не виконувати зайву роботу.
Я не зовсім з цим згоден. Поліція надає нам дані про те, що штрафує більше 5 тисяч порушників на рік, - каже експерт громадської організації "Життя" Дмитро Купірує. - До всіх зупинок поліцейських не приставиш, громадяни самі повинні проявляти принциповість.

 

Водночас активіст здорового способу життя відзначає, що сам закон недосконалий і потребує посилення.

Якщо є повна заборона на розпивання алкоголю поза спеціально відведеними місцями, також перераховано місця, де куріння заборонено. Ринки, парки і сквери в цей список не входять, там поліція не може пред'являти претензії.

 

Про захист персональних даних
Чинність закону можуть визначити жертви "диких" колекторів, які з легкістю розшукують не лише родичів боржника, а й колег, сусідів і віддалених знайомих. Крім номерів телефону, вони знають ваші імена, по батькові, прізвища і домашні адреси. Реального захисту персональних даних немає і з боку поліції, яка відмовляється відкривати кримінальні справи.
- Щоб щось довести, треба знайти точку "а", а це практично неможливо. Тому що таких точок "а" безліч. Підписку про дозвіл використання персональних даних людина дає при здійсненні операцій з державними органами. А раз дав, значить сам розголосив, - говорить експерт.

 

Експерти відзначають, що багато законів самі собі суперечать. Наприклад, після прийняття закону про захист персональних даних ввели нові правила обміну валюти за паспортами - з кожного зробили ксерокопію. Тому десятки персональних даних виявилися невідомо у кого в руках.

 

Про сортування сміття
Згідно із законом "Про відходи", з 2018 року ми всі повинні сортувати сміття, яке потім піде не на смердюче звалище, а на переробку. Економічно, екологічно і естетично.


Але по факту цей закон не працює. Від слова "зовсім". На вулицях міст стоять всеїдні урни, у дворах такі ж контейнери псують повітря. Окремі ємності для пластику і скла просто данина моді. Власне і сам закон написаний з такою метою - підлаштуватися під Європу. Закон є, а механізму контролю за його реалізацію немає: не створена інфраструктура для реалізації ідеї, не виділили гроші. Як кажуть екологи, закон відданий на відкуп місцевим бюджетам, а ті не хочуть витрачати гроші на справу, яка дасть прибуток у віддаленій перспективі.

 

Про правила руху для пішоходів
Автомобілісти часто нарікають, що поставлені в нерівні права з пішоходами. Мовляв, за порушення вимагають штрафи, а з пішохода як з гуся вода. Створив аварійну ситуацію і втік. Поліція слідом не женеться, щоб скласти протокол.

Проблема не в правилах дорожнього руху, там враховані всі права і обов'язки пішоходів, - каже експерт з безпеки дорожнього руху.

 

Проблема в процедурі. Затримуючи пішохода, поліцейський повинен встановити його особистість - подивитися документи. Якщо таких при людині немає, доставити у відділення, перевірити інформацію, що затриманий скаже, і тільки потім виписати протокол. У водіїв завжди документи при собі, тому з ними проблем не виникає. До речі, з лютого цього року штрафи для пішоходів підвищилися з 51 до 255 гривень.

 

Про захист прав споживачів
Вимога "Дайте книгу скарг" давно перестало лякати власників різних послуг. Але з її допомогою хоч якось можна було вилити душу. У 2021 році цей "рудимент минулого" остаточно скасували, запропонувавши споживачам адресувати відгуки про якість товару або рівень обслуговування на "гарячі лінії" різних міністерств, сайти і соцмережі. Хто пробував, той переконався, що це марна справа. Тільки помотаєш собі нерви.

 

У будь-якому магазині вам можуть підсунути прострочений продукт, в будь-якому кафе нагодувати поганою їжею і нахамити без страху перед наслідками. Покарати за порушення прав споживачів державними санкціями сьогодні нікого не можна. Починаючи з 2014 року, в Україні послідовно ліквідовані всі контролюючі служби - санстанції, ветеринарна міліція. Крім того, відбулося розшарування влади: хто кого кришує, той того не чіпає. Після 2016 року, коли відновили перевірки, в Держпродспоживслужбу приходили окремо зі своїми списками від прокуратури, поліції, місцевої влади: "Ви цих людей не чіпайте", - заявляв виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов. - Нам такі факти добре відомі. Не може вирішити проблему, за словами експерта, і громадський контроль. Наприклад, ми перевірили ряд підприємств по Києву - санітарні умови та пожежну безпеку. Це просто хаос. І це столиця України. Що ж робиться по інших дрібних містах ?! Якщо скаржитися, штрафи будуть мінімальні або їх взагалі не буде. А чим далі від Києва, тим порядку менше. І якщо раніше боялися журналістів, публічності, то тепер нічого не бояться. У Київській області ми були на маслозаводі, де зовсім немає молока. А масло звідти постачають навіть в дитячі садки. Поліція опломбувала завод за порушення, а на підприємстві під виглядом профілактики обладнання нарощували нові потужності.

 

Про "білі" зарплати
Одного спеціального закону немає, але є комплекс актів, які зобов'язують роботодавців легалізувати всю суму заробітку найманих працівників, платити державі податки, робити відрахування до Пенсійного фонду. За фактом, до 30% українців отримують свої кровні "в конверті", втрачаючи забезпечення в старості.

 

Заведено вважати, що це відбувається тому, що роботодавці ухиляються від податків. Але не тільки в цьому причина, впевнений економічний експерт Олександр Кущ.


Проблема в Трудовому кодексі. Він прописаний так, що людину практично неможливо звільнити без його на те згоди. Навіть якщо контракт і розривається через порушення, працівник йде в суд і відновлюється, - пояснює експерт. - Великі компанії можуть дозволити собі тримати постійний штат. Малий і середній бізнес - ні, тому що сьогодні замовлення є, а завтра немає. Платити зарплату на порожньому місці - це розоритися. Коли гроші платять "в чорну", роботодавець не має соціальних зобов'язань перед найманими робітниками і може вказати їм на двері в будь-який момент. Не підеш - не отримаєш конверт.

 

 

 

 

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

3
Супер
6
Сміх
4
Жах
8
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)