Куди подівся грип? Якого вірусу потрібно боятися цієї осені?

29 Вересня 2021 10:18  0  1034

Здоров'яКуди подівся грип? Якого вірусу потрібно боятися цієї осені?

Минулої весни, під кінець торішнього епідсезону, вчені констатували унікальне явище - за 80-річну історію спостережень за грипом він вперше “не прийшов”. Не постраждали від недуги і пологівці. Традиційний сезонний грип вимістив новий домінант - коронавірус.

 

За словами епідеміологині Пологівського району Тетяни Одинець, за минулорічний епідсезон серед доволі великої кількості застуд хворих на грип пологівців зафіксовано не було. При тому, що в попередні періоди його частина складала близько 10 - 15 % від загальної кількості інфекційних захворювань. Чия в цьому заслуга?

 

Поширення грипу стримали антиковідні обмеження - соціальна дистанція, маски, перехід в онлайн. Це значно вплинуло на захворюваність - виник спад майже на 100 відсотків. До всього цього, домінантою епідсезону 2020 - 2021 став covid - 19.

 

Як ковід, так і грип - інфекційні вірусні контагіозні захворювання. Шляхи передачі у них одні й ті ж, шляхи поширення - різні. В цілому вони не конкуренти.


Хоча можуть одне одного доповнювати, в таких випадках, коли у пацієнта і грип, і ковід, противірусна терапія повинна розпочатися у перші ж години - інакше хвороба набуде важкої форми.

 

Що ж треба знати аби вберегтися, говорили з лікарем.

На вакцину ставай


Які штами грипу очікуються цього сезону? Які з них найнебезпечніші?

Підвищення циркуляції респіраторної групи вірусів цього року вже спостерігається по всій Україні. Тільки за минулий місяць по Україні зафіксовано 182 тисячі захворівших. Це в два рази більше, ніж минулого року в аналогічний період. В переважній більшості це SARS-CoV-2.


Традиційно епідсезон розпочинається в середині жовтня. Наразі епідсезон ВЖЕ розпочався і має тенденцію інтенсивного зростання. Тільки за останній тиждень у Пологівському районі зареєстрували 300 випадків ГРВІ, із них близько 10 % - ковід. Циркуляція грипу не спостерігається.

 

Цього року очікується грип групи А - Вікторія, Свинячий Каліфорнійський, Cambodia, групи В - Вашингтон і Phuket. Більш важким являється штам А, оскільки він більше мутує, аніж В.


Існуючі в Україні вакцини проти грипу можуть бути чотири і тривалентними. Препарати зовсім скоро мають з’явитися у аптеках. Їх вартість коливається в межах 250 - 400 гривень, в залежності від країни виробника.

 

Коли потрібно розпочинати вакцинуватися від грипу?
Вакцинальна кампанія проводиться з вересня по грудень. Варто робити це вчасно.
Чим ближче до епідсезону проводиться вакцинація, тим більший ризик, що імунна відповідь не встигне виробитися. Зазвичай рекомендуємо робити щеплення не пізніше жовтня - початок листопаду.

 

Імунна відповідь виробляється на 8 - 14 день після вакцинації, тому варто робити щеплення не пізніше кінця жовтня - початку листопада, щоб встигли виробитися антитіла. В організмі людини вони зберігаються від 3 до 6 місяців, тому їх вистачає на сезон ГРВІ.

 

Чи є у цих вакцин обмеження для якихось категорій?
Можна щеплюватися всім. Щеплення від грипу можна робити навіть дітям з 6 місяців. Це необхідно і безпечно.

Можлива мікст - інфекція

 

Як грип співіснує з ковідом? Чи правда, що випадків грипу в минулорічному епідсезоні було значно менше чи він “загубився” в коронавірусній пандемії?

Ковід агресивніший за грип, але можлива і мікст - інфекція, тобто може бути одночасне захворювання обома інфекціями. В такому разі йде подвійний удар вірусного навантаження на організм. Віруси поводять себе більш агресивно, накладається негативна дія одне на одного.

 

Два вірусу, як правило, не циркулюють одночасно або один завжди пригнічує інший. Грип у нашій місцевості циркулює давно, більшість людей перехворіло і отримали антитіла. Стали практично не сприйнятливі до нього або переносять грип у легкій формі. Але коли відбудеться мутація вірусу грипу, а це буває раз на десять років, новий штам може призвести до спалаху хвороби. Поки вирує ковід, випадків захворювання на грип буде мало, це домінанта одного вірусу над іншим. Коли з'явиться інший вірус, ковід відійде на другий план.

 

Ті, хто перехворів на ковід, більш сприятливі до грипу?
Імунна система після перенесеного ковіду ослаблена, і ймовірність складного перебігу грипу висока. Тим паче, якщо ковід був з пневмонією, то в легенях перехворівших пацієнтів виникають фіброзні зміни, а вражені легені - ускладнюючий момент при грипі.

 

Чи є відмінні особливості у симптоматиці грипу і ковіду, які не дозволяють прийняти одне за інше?
У коронавірусній інфекції і грипу симптоматика різна. Вірус грипу викликається саме вірусом грипу, а не ГРВІ. Починається гостро, крім катаральних проявів - нежить, кашель, біль у горлі, додається біль у суглобах, м'язах, загальна слабкість, висока температура тіла.

 

Додатковими симптомами при коронавірусі може бути втрата смаку і нюху, задишка і температура. Можуть додатися біль у грудях, підвищення температури тіла до 38, запаморочення.

 

Маються також визначені відмінності в клініці цих захворювань:
інкубаційний період при грипі більш короткий, при грипі людина чітко вказує на контакт з хворим. При ковіді людина може хворіти безсимптомно, але при цьому бути джерелом інфекції.

 

Звичайне ГРВІ - нежить, кашель, невисока температура, біль у горлі, не явно виражена слабкість тіла. Інкубаційний період у всіх вірусів - різний.

 

Чи може щеплення від грипу полегшити протікання ковіду?

Віруси не мають спільної будови. Грип - це ДНК вірус, коронавірус - РНК - вірус. Після введення вакцини, при попаданні вірусу в організм, він його вже виявляє, і захворювання протікає у легкій формі. Дарма сподіватися, що вакцина від грипу допоможе при захворюванні на ковід. Щеплення від грипу не полегшить протікання ковіду.

 

Чи не заважають одне одному щеплення від коронавірусу і грипу? Чи є якісь терміни, що повинні пройти між цими двома щепленнями?
Вакцинацію від ковід і грипу варто розділяти і не робити одночасно. Їх варто проводити з інтервалом в місяць. Якщо, наприклад, перше щеплення робили від ковід, то потрібно пройти повний курс вакцинації, зробити перерву, а після вже колотися від грипу. Наразі актуальніше питання вакцинації від коронавірусу.

 

Кому несе загрозу грип
Грип дає масу ускладнень - вірусний менінгіт, пневмонія, бронхіт, отит, все, що пов'язано із верхніми дихальними шляхами. Відбивається на роботі серця, викликаючи міокардіти і кардіти серця. Чи залишить інфекція після себе такі ускладнення, залежить від віку хворого і складності супутніх захворювань.


В групі ризику люди:
Старші за віком 65 років, з хронічними захворюваннями серця, патологіями дихальної системи, зі зниженим імунітетом, хронічними хворобами нирок, вагітні, діти віком від 6 місяців до 3 років. До тяжких наслідків можуть призвести неліковані випадки ускладненого грипу в разі, якщо пацієнт не отримував належного лікування.

 

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

1
Супер
2
Сміх
9
Жах
6
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)