У Пологах оформлюють Е - лікарняні. Як відбувається процес?

22 Жовтня 2021 11:35  0  597

Здоров'яУ Пологах оформлюють Е - лікарняні. Як відбувається процес?

В Україні з 1 жовтня всі заклади охорони здоров'я мають видавати електронні лікарняні. У червні стартував перехідний етап запуску е-лікарняних по всій Україні. До єдиної інформаційної медичної системи підключили і Пологівську лікарню. Що зміниться через введення електронних лікарняних та як процес проходить у Пологах, дізнавались журналісти Газети.
Електронна система дозволяє перевірити, скільки і кому той чи інший лікар виписав лікарняних листів. Адже кожен документ має бути затверджений власним електронним підписом медпрацівника.


Щоб отримати е-лікарняний, треба прийти на прийом до лікаря, який створить електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність у реєстрі та підпише його кепом (кваліфікований електронний підпис). Інформація потрапить в систему E-health та до Пенсійного фонду. Автоматично сформується електронний листок непрацездатності - це документ, за яким нараховують виплати.


Пацієнт отримає про це повідомлення від системи E-health. Потім лікарняний потрапить до Реєстру Пенсійного фонду, де формується електронний листок непрацездатності. Роботодавці зможуть переглянути інформацію про лікарняні своїх співробітників через особистий електронний кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду.


Оскільки інформацію, яка міститься в медичному висновку, підписує лікар особисто електронним підписом, це означає, що медпрацівник несе повну відповідальність за дані, які він туди вносить. Спроба їх підробити — наприклад, видати лікарняний людині, що не хворіла, — може призвести до позбавлення лікаря і навіть закладу медичної ліцензії. За цим стежитимуть робітники Фонду соціального страхування.


Питання - відповідь


1. Що таке електронний лікарняний?
Е-лікарняний — електронний документ, що засвідчує факт тимчасової непрацездатності особи. Він є підставою для звільнення від роботи та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.


2. Що таке медичний висновок про тимчасову непрацездатність?
Медичний висновок про тимчасову непрацездатність або МВТН — це електронний документ, який
містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності,
засвідчує тимчасову непрацездатність, може бути підставою для створення е-лікарняного.


Лікуючий лікар може сформувати МВТН на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я за умови пред’явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу непрацездатного. Формування МВТН — безкоштовне.


3. Який документ мені видасть лікар на підтвердження моєї тимчасової непрацездатності?
У разі хвороби пацієнта лікар формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність МВТН в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я.


Медичний висновок містить, зокрема, таку інформацію:
- номер запису в Реєстрі;
- висновок лікаря про тимчасову непрацездатність;
- строк дії медичного висновку (дата початку та завершення його дії);
- посилання на попередній медичний висновок про тимчасову непрацездатність (за наявності);
- відмітку про початок нового випадку тимчасової непрацездатності (за наявності).


Після формування МВТН пацієнту має прийти смс-повідомлення (на номер, зазначений в електронній системі охорони здоров'я, і за умови, що визначено саме такий спосіб зв’язку). У разі потреби лікар може надрукувати інформаційну довідку.
Е-лікарняний формується на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність.


4. Чи буде медичний висновок про тимчасову непрацездатність підставою для оформлення е-лікарняного?
Так, у випадках офіційного працевлаштування пацієнта, відповідно наявності соціального страхування у нього і внесення відомостей про нього в Реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування.


5. Як отримати е-лікарняний:
Звернутися для медичного огляду до лікаря.
Лікар встановлює факт тимчасової непрацездатності та формує електронний медичний висновок у Реєстрі медичних висновків.


МВТН з моменту накладання на нього КЕП лікаря автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до Електронного реєстру листків непрацездатності.


На підставі МВТН формується листок непрацездатності. Електронний листок непрацездатності має унікальний реєстраційний номер і надійде роботодавцю пацієнта в його кабінет страхувальника і самому пацієнту в його особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду.


Дані електронного листка непрацездатності надходять до Реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України у закритому вигляді та відразу відображається в Електронному кабінеті страхувальника (роботодавця) у відповідному статусі. Через 7 днів після закриття електронний переходить у статус “Готовий до сплати”. На підставі сформованої заяви-розрахунку за даними Реєстру страхувальник може робити виплату.


Детальніше про Електронний кабінет страхувальника Ви можете дізнатися на порталі Пенсійного фонду України або зателефонувавши на гарячу лінію за номером: 0 800 503 753.


У разі виникнення запитань щодо оплати е-лікарняних роботодавцями можна дізнатися, зателефонувавши на гарячу лінію Фонду соціального страхування за номером: 0 800 50 18 92.


6. Чи буде мій е-лікарняний в мобільному додатку Дія?
Ні, е-лікарняний не буде відображатися в додатку чи порталі Дія. Проте на порталі можна буде перевірити, чи був сформований МВТН конкретній особі.


Для цього необхідно буде на порталі Дія ввести номер запису про сформований медичний висновок та інформацію про особу, яку потрібно ідентифікувати.


Перевірити інформацію про е-лікарняний можна на вебпорталі Пенсійного фонду України за посиланням: https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/IncapListsSearch та у розділі “Застрахованим особам”, натиснувши на іконку “Дані з Електронного реєстру листків непрацездатності” в особистому кабінеті. Ви також можете зареєструватись на порталі ПФУ і отримувати смс-повідомлення із відповідною інформацією про е-лікарняні.


7. Чи потрібно друкувати е-лікарняний та надавати роботодавцю будь-які паперові підтвердження хвороби?
Ні, не потрібно друкувати е-лікарняний та надавати роботодавцю будь-які паперові підтвердження тимчасової непрацездатності.


Ви маєте повідомити про відкриття е-лікарняного свого роботодавця будь-яким зручним способом, наприклад, телефоном.
Всю необхідну інформацію про Ваш е-лікарняний роботодавець зможе побачити у своєму Електронному кабінеті страхувальника на порталі Пенсійного фонду України.


8. Як мій роботодавець дізнається, що в мене відкритий е-лікарняний?
Про відкриття е-лікарняного ви маєте повідомити роботодавця самостійно будь-яким зручним способом.
Усю необхідну інформацію про е-лікарняний роботодавець зможе побачити у своєму Електронному кабінеті страхувальника на Порталі Пенсійного фонду України.


9. Паперові листки непрацездатності більше не видаватимуться?
Паперові листки непрацездатності видаватимуться до 1 лютого 2022 року лише у визначених випадках, якщо:


- листок непрацездатності, який було видано в паперовій формі до 1 жовтня 2021 року, потрібно продовжити чи закрити;
сплив час (сім днів), протягом якого лікар може внести зміни до медичного висновку про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я. У такому випадку рішення про видачу листка непрацездатності приймає лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров'я, а за її відсутності - головний лікар закладу;


- у зв'язку з усиновленням дитини протягом двох місяців з дати народження, зазначеного в свідоцтві про народження. Листок непрацездатності видається на підставі рішення суду про усиновлення та цього свідоцтва про народження;
виникнуть технічні проблеми при передачі даних між ЕРЛН та ЕСОЗ, що призводять до неможливості формування електронного листка непрацездатності більше ніж протягом семі днів з дати створення МВТН — до усунення таких проблем (помилок).


10. Якщо в мене є відкритий медичний висновок про тимчасову непрацездатність, я продовжую хворіти, а лікар іншого закладу пропонує мені відкрити паперовий листок непрацездатності?


Станом на 01.10 практично усі заклади охорони здоров'я, які здійснюють експертизу тимчасової непрацездатності, підключені до ЕСОЗ та мають можливість формувати МВТН. Паперові листки непрацездатності можуть видаватися лише у 4 випадках, передбачених законодавством, і у цих випадках, якщо паперовий лікарняний видається як продовження електронного, на бланку має бути зазначено номер електронного лікарняного.


11. Коли буде заборонено видавати паперові листки непрацездатності?
Передбачається, що з 1 жовтня 2021 року всі заклади охорони здоров'я мають розпочати формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я в установленому порядку. При цьому, до 01 лютого 2022 року в окремих випадках, визначених законодавством, можуть видаватися паперові листки непрацездатності.

 

12. Чи можна отримати медичний висновок про тимчасову непрацездатність без укладеної декларації?
Так, МВТН може сформувати лікуючий лікар при умові реєстрації в ЕСОЗі закладу, де він працює. Станом на 1 жовтня 2021 року це практично всі заклади охорони здоров'я, які здійснюють експертизу тимчасової непрацездатності. Якщо ж ви потрапили в лікарню — МВТН буде вам сформовано при поступлені з прогнозованою кінцевою датою вашої госпіталізації.


Як у Пологах?
У Пологівській лікарні електронні лікарняні почали видавати ще в кінці серпня. З 1 жовтня медичний заклад обходиться майже без паперових документів.


Із впровадженням нової процедури виникають і складнощі. В основному через збій в роботі електронної системи або через невідповідність внесених даних пацієнта, що потребує лікарняного.


Медики закликають пологівців на прийом до лікаря (сімейника чи вузького спеціаліста) приходити з паспортом і кодом, щоб за потреби лікар міг ввести дані пацієнта в точності за паспортом.


Щодо питання оформлення е-лікарняного медики постійно отримують зміни та уточнення, розповідає заступник експертизи з тимчасової непрацездатності, голова ЛКК Пологівської БЛІЛ Валентина Чабаненко.


“При оформленні е-лікарняного часто виявляємо невідповідності. Помилки помічаємо у декларації чи реєстрі пенсійного фонду. Розбіжності можуть виникнути при зміні паспорта, прізвіща. Процедура наступна: лікар зробив висновок про тимчасову непрацездатність, він відправляється у реєстр пенсійного фонду, а там не знаходить собі відповідних даних. В такому разі хворий теоретично залишається без лікарняного листа.


Аби уникнути зайвих проблем з виплатою лікарняних, бажано у перший день чи наступний після відкриття е-лікарняного листа звернутися до свого роботодавця і дізнатися, чи є виписаний лікарняний на його ім'я в особистому кабінеті. В разі відсутності такого можна припустити, що в пенсійному виникла помилка. Виправляти похибку потрібно одразу, бо терміни обмежені - дві доби, а процедура внесення змін у пенсійному фонді проходить через область.


Щоб уникнути непорозумінь, людям потрібно заздалегідь з'ясовувати відповідність внесених даних у пенсійному. Тому краще перед зверненням до сімейного лікаря поцікавитися про правильність даних у медичній декларації та пенсійному фонді.


Наявність особистого електронного кабінету у пенсійному фонді також убезпечить пацієнта від можливих непорозумінь, що можуть виникнути при оформленні лікарняного листа. При створенні лікарняного на телефон надходитиме смс-повідомлення.

 

Що з паперовим документом?

Паперові лікарняні, відкриті до 1 жовтня, продовжуються вести в паперовому вигляді до відновлення працездатності. З 1 жовтня оформлюються виключно електронні лікарняні.


Важливо людині, якій встановлена тимчасова непрацездатність, не пропустити призначений пацієнту візит до лікаря. При неявці електронна система не зможе продовжити лікарняний.


У будь-якому випадку при виникненні неточностей у процесі оформлення документа люди не залишаються без виплат, коментує спеціаліст. Індивідуально по кожному випадку інформацію коригують.


Лікарняний по декрету
З жовтня оформлюється е-лікарняний за вагітністю і пологами. Непрацюючим жінкам створюється медичний висновок про тимчасову непрацездатність і на руки дається роздруківка з цифрами. У зв'язку із деякими технічними збоями на порталі “Дія”, ми за бажанням вагітної виписуємо форму 147.“

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

3
Супер
2
Сміх
6
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

изображение_viber_2020-10-30_09-08-35.jpg

 

 

Пологи (г.)