Як народжують у Швеції, - досвід землячки Наталії Лютої

15 Липня 2021 10:40  0  1727

АктуальноЯк народжують у Швеції, - досвід землячки Наталії Лютої

На тлі події, яка сколихнула Пологівщину та сусідні райони, (закриття пологового будинку) дехто з сарказмом почав висловлювати свою думку щодо цього факту в інтернет мережі, мовляв, тепер доведеться народжувати в полі або в кареті швидкої, оскільки медичне обслуговування та якість доріг бажає кращого. Але, як виявилося, досвід пологів на відстані - це нормальне явище за кордоном, зокрема в Швеції. З тією різницею, що держава організувала все для того, аби породілля почувалася у безпеці та комфорті, хоча хто знає, можливо, найближчим часом і на наших жінок звернуть увагу…

 

Наша землячка Наталія Люта (дівоче прізвище), нинішнє - Bååth, з 2009 року проживає в Швеції, а точніше в географічному центрі країни в містечку Ånge/Онге, Västernorrland län/ провінція Вестерноррланд. Жінка має двох діток, хлопчика 17 років, якого народжувала в Україні, та дівчинку восьми років, яка вже народилася за кордоном.

 

Нашим журналістам вдалося поспілкуватися з Наталією та дізнатися, як же воно народжувати за кордоном, як забезпечує держава процес пологів та яку участь у цьому щасливому етапі родини бере голова сімейства.

 

Зауважимо, що чисельність населення Швеції на 2021 рік становить 10313447 осіб, це 0,13% від загального населення всієї Землі. Швеція займає 89 місце по кількості населення у світі.

 

Здорові діти - гордість Швеції. Для будь-якої країни найважливішим індикатором здоров'я народу, його соціального благополуччя залишається показник малюкової смертності (смертність дітей до 1 року). Смертність новонароджених в Швеції одна із найнижчих у світі.

 

oly


“Моя подруга переїхала до Швеції років 20 тому ... ну і мені запропонувала переїхати. На той час у мене вже був 3-х річний син, я мати-одиначка. Там зустріла свого майбутнього чоловіка, синові тоді було 5 років. Зараз старшому сину скоро виповниться 17, нашій спільній донечці 8 років”, - розповідає Наталія.

 

Як проходила вагітність?
Моя вагітність проходила нормально. Обов'язкове УЗД між 18 та 20 тижнями, щоб побачити, чи правильно розвивається плід. У місцевій поліклініці певний час я ходила до акушерки, яка щупала живіт і слухала спеціальним пристроєм серцебиття плода. Якщо вагітність протікає нормально, то ніхто майбутню маму не турбує без потреби. Зараз прочитала, що УЗД ввели на 12-му тижні, щоб вчасно побачити якісь вади.

 

- Те, що під час вагітності жінку не ганяють щотижня на планові огляди, як це є в Україні, та не перевіряють на УЗД без потреби, мене приємно здивувало, - зауважує Наталія.

 

На сьомому місяці у мене різко закололо в боці, як виявилося, в печінці, швидка відразу приїхала і швидко відвезла мене до найближчого пологового будинку (90 км). Там мені ще раз зробили УЗД та вкололи морфін. Я проспала ніч і на ранок вже в нормальному стані поїхала додому.

 

Батьки мають право обирати пологовий будинок
У зазначений період вагітності майбутні батьки мають право обирати, в якому пологовому будинку будуть народжувати. В обраний пологовий ми з чоловіком подавали заяву і про нас вже завчасно знали, що ми приїдемо, коли настане час. Пологи були стрімкі.

 

До пологового будинку їхати 104 км
О 7-й ранку прокинулася від поштовхів дитини. Подзвонила акушерці. Мені сказали приїхати в поліклініку (8 км від нас). Приїхала - перевірили, матка вже відкривалася. Я швидко зібрала необхідні речі в пологовий будинок. І, попередньо повідомивши медичний персонал, що процес пологів розпочався, ми поїхали в наш пологовий будинок, розташований за 104 км.


Півтори години поїздки на своїй машині. Якщо немає машини, везуть на швидкій, інколи з акушеркою. Але це в тому випадку, коли є необхідність.


Поки ми їхали, поштовхи стали частіші та болючіші. На порозі пологового будинку нас вже чекали і відразу направили на огляд.

 

Ніхто мене не змушував голитися або робити клізму, як в наших українських пологових. Всі були дуже люб'язні, нічого не робилося проти волі породіллі, все задля її комфорту. Після перевірки нам сказали, що у нас ще є трохи часу, оскільки чоловік був голодний, ми вирішили піти до їдальні. Щоправда, я не змогла їсти, позаяк сутички стали ще активнішими й сильнішими. Тому незабаром повернулися до палати.

 

Мене переодягнули в спеціальний одноразовий одяг: халат, сорочку, панталони і навіть спеціальну прокладку дали.

 

Епідуральну анестезію мені вже не ставили, тому що було запізно, так пояснили лікарі. Дали нам окрему пологову кімнату, де була і туалетна кімната з ванною. У шведських клініках всі ліжка та обладнання, мобільні, тобто на коліщатках.

 

Тут же привезли апарат, який фіксує силу сутичок і кисневу маску. Акушерка проконсультувала, як і коли потрібно дихати, щоб знеболити весь процес.


Я лежала так, як мені було зручно, ніхто НЕ клав мене ногами вгору. Процес пологів підлаштований під саму породіллю, вона сама обирає зручну позу для народження дитини. З часом я народила.
Чоловік був поруч та підтримував мене. Попри те, що це вже четверта дитина у чоловіка, і він, скажімо так, "досвідчений" (сміється жінка)... але за його словами до пологів не звикнути, кожен раз це дуже стресовий стан. Стать дитини ми не хотіли знати до самих пологів. Народилася дівчинка. Ми були дуже щасливі.

 

Пологи повністю покриті держзабезпеченням
Пологи повністю на держзабезпеченні. Після народження дитини нас відвезли в лікарняний готель для породіль, забезпечили всім необхідним для дитинки: одягом, пелюшками, памперсами, ковдрою. Все в готельному номері було стерильно чисте, стояли два ліжка, крісло, столик і стільці, була окрема маленька кімнатка з умивальником для сповивання дитинки.


На третю добу взяли кров у дитини на генетичний тест. Потім нас відпустили додому.

При виписці нам вручили пакет з приємними дрібницями для дитини.


Потім протягом перших днів до нас приїжджала медсестра і дивилася, як все проходить з годуванням і доглядом за немовлям. Щомісяця ми їздили в поліклініку на зважування і звичайні перевірки.

 

За перебування в лікарняному готелі для породіль ми заплатили всього 100 крон (318 гривень).... це було дивно для мене. Але якби чоловік залишився, то це коштувало б 800 крон. Декретні різняться по тривалості виплачування, в залежності коли (якого року) народилася дитина.

 

Фінансова допомога від держави

Мінімальна зарплата в Швеції 13 500 крон (43041 грн) мінус 30% податок. Але не варто порівнювати мінімальну зарплату в Україні і в Швеції, оскільки економічний рівень життя різний, різні ціни і на продукти, і на комунальні послуги.

 

З державної страхової каси щомісяця виплачується держдопомога в 1250 крон (3985 гривень) до тих пір, поки дитині не виповниться 16 років. Далі дитина має навчатися у гімназії, і держава сплачує стипендію при умові постійного відвідування навчального закладу. Але в період Covid-19 це контролюється по дистанції.

 

Далі цитата з державної страхової каси:

Ви отримуєте майже 80 відсотків доходу, якщо отримуєте батьківську допомогу 7 днів на тиждень, але максимум 1012 шведських крон (3226 грн) на день.

 

Якщо ви працювали принаймні 240 днів поспіль до очікуваних родів...

Батьківська допомога на основі вашого доходу називається батьківською виплатою на рівні допомоги по хворобі. Щоб отримати батьківську допомогу на рівні допомоги за хворобою, ви повинні мати річний дохід щонайменше 82 300 шведських крон (262417 грн) протягом щонайменше 240 днів поспіль до передбачуваних пологів. Не обов’язково постійно працювати на одному робочому місці або мати однакові доходи, але важливо кількість днів із доходом.

 

Якщо ви не працювали принаймні 240 днів поспіль до очікуваних пологів...

Якщо ви працювали менше ніж 240 днів поспіль до народження дитини, будете отримувати 250 шведських крон (797 грн) на день за рівнем допомоги за хворобою протягом перших 180 днів, які беруться для дитини. Це відповідає приблизно 7500 шведських крон (23911 грн) на місяць.

 

Після того, як взяли 180 днів батьківської допомоги разом, ви будете отримувати батьківську допомогу, яка базується на вашому доході, але не менше 250 шведських крон на день на рівні допомоги по хворобі.

 

Після народження дитини батьку держава надає 10 оплачуваних днів, котрі він повинен використати протягом 60 днів після народження дитини. Зазвичай батько бере їх відразу, щоб побути з дитиною і бути корисним дружині.

 

Дуже часто на наших вуличках бачу татусів з колясками. Шведські татусі без проблем встають вночі і допомагають дружині. Ну, напевно, це і від людини залежить. Шведи люблять ділити все навпіл. Ті ж правила діють і при адаптації дитини.

 

480 днів декретної відпустки можна ділити між двома батьками. Але один з батьків повинен взяти свої 60 днів, які неможливо віддати іншому батькові. Це оплачувана декретна відпустка, батьки самі вирішують, коли взяти (можна частинами). Все залежить від зарплати з місця роботи.

 

Цю відпустку можна брати аж поки дитині не виповниться 8 років. В моєму випадку та й зараз продовжили для дітей з 2014 року народження - до 12 років.

 

В моєму випадку :
- у мене не було постійної роботи, тож я не брала свої декретні, оскільки все одно була вдома. Активним пошуком роботи почала займатися, коли дитині виповнилося 2 роки;
- декретні дні брав мій чоловік, але все-таки всі дні я йому не віддала ;
- коли отримала постійну роботу, почала поступово брати свої декретні, в основному на зимові та літні канікули.

 

Декретні залежать від зарплати і оподаткування. Виплачується 80% від зарплати, мінус податок. При цьому вигідніше брати декретні тому з батьків, у кого вище заробітна плата, щоб не сильно впливати на сімейний бюджет.

 

Я розумію українських майбутніх матусь, бо знаю, в якому стані дороги і карети швидкої допомоги. Я б теж хвилювалася. У нас кілька років тому закрили пологовий будинок в одному невеликому містечку, тепер їм до найближчого пологового будинку як і нам ... близько 100 км.

 

Бажаю жінкам вірити в краще, берегти свій емоційний стан, адже малюк все відчуває, якщо щаслива і впевнена мама, тоді й дитя відчуває спокій.

 

 

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

34
Супер
1
Сміх
4
Жах
1
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

 

 

 

 

 

Пологи (г.)