У Роздорах пересохла Конка. Хто винен і чи є загроза екологічної катастрофи?

29 Липня в 09:31  0  1473

На районіУ Роздорах пересохла Конка. Хто винен і чи є загроза екологічної катастрофи?

Річка Конка в селі Кінські Роздори на межі зникнення. Світлини пересохлого русла роздорівці поширюють у мережі. Ще нещодавно селяни там вудили рибу, а нині навіть жаб не стало. Люди вкрай збентежені екологічним станом місцевості і винуватять у проблемі місцевого орендаря. Журналісти Газети розбиралися в темі.

 

“До чого призвела діяльність місцевих орендарів "Нової дамби"? Все живе, що було у водоймі, загинуло. Місцева влада ОТГ тільки розводить руками. Місцеві керманичі вважають, що їм ВСЕ МОЖНА. З такою діяльністю влади не далеко і до екологічної катастрофи!” - таким гнівним постом у фейсбуці підписав світлину роздорівець Сергій Задорожній. На фото видно суху місцину, де ще вчора протікала Конка.

 

Ось який коментар залишила Наталія Машко (донька орендаря) під постом Сергія Задорожнього:


“Боляче від нерозуміння мешканців громади. Вода в ставок не набралась, бо не було опадів, риба, запущена за кошти орендаря, не може жити при такому об’ємі води. Орендар платить власні кошти за воду в ставку, за утримання та життєдіяльність ставка як природного об'єкта. Запускає рибу, годує її та лікує, бо клімат призводить до появи у неї різних бактерій. Але до цих усіх проблем, пов’язаних з місцевим кліматом, є ще мешканці громади, які завжди незадоволені. Вони не розуміють та лише обвинувачують орендаря, бо у них річка заросла і немає можливості воду державну красти для поливу власних городів. Річка в жахливому стані, по ній і вода не йде. Ось до чого її довели люди.


Але орендар платить власні кошти, він має в оренді цей водний об’єкт - ставок. І, до речі, поливати городи з річки ЗАБОРОНЕНО законом України.”

 

- Мета орендаря одна, щоб вистачило води для риби, яку він розводить, а все живе у річці, що лишилось без вологи, гине. Людям навіть худобу поїти нічим, риба у річці з дамби взагалі не поповнюється, ловити ж її на дамбі орендар забороняє. Інша проблема - затоплення людських городів, виникає восени, коли орендар спускає воду у дамбі, тоді люди потерпають від затоплень. Місцева влада, до якої звертався з цього приводу, відписується, що винні у всьому ґрунтові води, - коментує Сергій.


Проблема, як виявляється, не нова, але такого масштабу набула вперше.

 

“Все життя, скільки тут проживаю, не було такого, щоб село залишилось без річки, а люди - без води. Риба, жаби - все живе вимерло, замість вологи тільки очерет. Хтось заробляє, а хтось в такі скрутні часи залишився без врожаю, бо полити городину навіть нічим,” - скаржиться Сергій Порохня.

 

Ніна Івченко: “Орендар нераціонально використовує Нову дамбу, спуск на річку відкриває і закриває, коли йому заманеться. Вважаю, відкритий він має бути постійно. Не можна допустити, щоб річка зникла, це зашкодить водному балансу району. Завжди ходили відпочивати до річки, тепер такої можливості нас лишили. Проблема тягнеться з весни, бо на зиму орендар спустив дамбу і не набирав її, а потім набрав і перекрив русло річки. Поповнюватися їй ні з чого, бо опадів було мало. Зараз маємо моторошну картину - на місці річки залишився тільки дохлий мальок риби”.

 

Орендар Григорій Машко, що понад десять років займається рибним господарством на Новій дамбі, відкидає будь-які звинувачення у свій бік. Чоловік наголошує, що сам потерпає від нестачі води у дамбі через цьогорічну посуху:


“Як навесні, так і на сьогодні води в ставку всього третина від норми. Ставок зариблений, але доводиться проводити лікування риби, бо щільність води не відповідає нормам. Така ситуація склалась через відсутність опадів. Ставок у користуванні маю на умовах оренди, у своїй діяльності керуюсь встановленими правилами спеціального використання води згідно чинного законодавства. Сплачую податки окремо і за земельну ділянку, що орендую, і окремо за воду, яку використовую.

 

Щодо річки, хочу сказати, особисто мені не байдужа доля природних об’єктів нашої держави, але шкода, що біля річки знаходяться незаконно розпахані городи, адже їх віддаленість повинна бути не менше 50 метрів від води. Мешканці громади самостійно забруднюють річку, скидаючи сухе бадилля і городину у воду, яке і перекриває потік води в річці. Річка засмічена та захаращена, потребує очищення для потоку води. Щодо затоплень, раніше воду зі ставка зливали за три тижні, зараз, коли притоку води майже немає, зливаємо впродовж двох місяців. При такому процесі затоплення городів взагалі неможливе.


Річка – це водний самостійний потік води. Але для створення потоку мають зберігатись належні умови. З метою вирішення проблеми недостатнього потоку води в річці, необхідно очистити русло та не засмічувати водний об’єкт. Цим має перейматись і місцева влада, і мешканці громади. Зі свого боку як орендар ставка «Нова Дамба» я завжди готовий надати допомогу на збереження водних об’єктів.”


Екологи радять чистити русло річки


Паспорт на водогосподарську споруду у орендаря є, водонапірна арматура працює справно, а щоб врятувати річку від пересихання, необхідно прочистити русло. Екологічним оздоровленням річки, відновлення її гідрологічного режиму, благоустрою та збереження біорізноманіття повинна займатися місцева влада, коментує старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Запорiзькоi областi Валентина Макаренко:

 

- Необхідно розробити Програму з метою визначення переліку заходів, спрямованих на екологічне оздоровлення, відновлення діючих та старих частин русла, запобігання зростанню антропогенного впливу на річку, забезпечення екологічно безпечних умов життєдіяльності населення і господарської діяльності та захисту водних ресурсів від забруднення та виснаження, збереження біорізноманіття, раціонального використання водних ресурсів, забезпечення сталого функціонування екосистем, запобігання шкідливої дії вод і ліквідації її наслідків.

 

Програмою визначити головні екологічні проблеми, такі, як зарегульованість стоку, старіння руслових ділянок, розораність схилів, трансформація прибережних смуг, вплив забруднених зворотних вод на якість води річки тощо. Це дозволить якісно змінити екологічну ситуацію в басейні річки.


Джерела фінансування програми можуть бути: державний бюджет, місцеві бюджети міст та районів, у тому числі фонди ОНПС.

 

Відповідальними за проведення днопоглиблювальних, руслоочисних та руслорегулювальних робіт на річках області відповідно до встановлених законодавством повноважень є Обласне управління водних ресурсів та міжрайонні управління водного господарства.

 

Для старости села Сергія Зубенка проблема пересихання русла Конки не нова:


Проблема кожен рік одна - річка просто пересихає. За домовленістю з орендарем, він періодично відкриває воду для людських потреб. Відповідно до акту зариблення, за яким веде рибогосподарську діяльність орендар, він не може знизити рівень води у дамбі. Питання про очищення русла підіймалося, але бюджетних коштів на проведення таких робіт у громаді не маємо.

 

 

Журналісти Газети переконалися, що дійсно через аномальну посуху рівень води у дамбі знизився аж на два метри. У разі ігнорування проблеми селянам доведеться забути про відпочинок біля води.

 

Та, не дивлячись на екологічну кризу цієї місцевості, вода у річці поблизу Старої дамби продовжує струмувати і радувати людей. На відродження ріки сподіваються і сусіди Нової дамби.

 

 

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

4
Супер
10
Сміх
48
Жах
51
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

Пологи (г.)