Відомий композитор родом із Поліг Есть фото

20 Листопада 2020 09:51  0  1904

ОсобистістьВідомий композитор родом із Поліг

21 листопада минає 100 років від дня народження Яна Френкеля. Відомий композитор, автор популярних пісень 60 - 80 років, народний артист СРСР, лауреат Державної премії СРСР, автор музики до 60 кінофільмів і багатьох пісень, одна з яких відома на весь простір колишнього радянського союзу “Журавлі” - вихідець з Пологівського краю.

 

Творчість композитора знайома багатьом пологівцям, а от той факт, що така легендарна особистість - це наш земляк, відомо далеко не всім. Ян Абрамович Френкель народився 21 листопада 1920 року в родині, яка проживала в Пологах. У вирізках газет, які зберігаються в Пологівському музеї, йдеться, що будинок, де жила сім'я Френкель, знаходився на тому місці, де зараз розташована будівля районного суду.


За життя, сам композитор завжди говорив, що найрідніші місця - це Пологівський край, де пройшло його дитинство.

 

Його батько Абрам Френкель був заможною людиною, троє його дітей (крім молодшої дочки) народилися в кращій приватній клініці Києва. Але всі повернулися в Пологи. Абрам Натанович тримав перукарню і швейну майстерню в місті. Вихованням дітей - Яна, Михайла, Марії, Зої займались не лише батьки, а й освічені няні і приватні вчителі.


Після переїзду в Київ у юнацькому віці Ян любив відвідувати рідне село своєї няні, а пізніше другої дружини батька - Марії Лозицької, яка проживала у селі Басань Пологівського району. Її Ян також називав мамою. Саме ця жінка вберегла дітей єврейської національності від смерті, яких німецькі кати намагались живцем закопати у Бабиному Яру.

 

Чому киянин?


В біографії Яна Френкеля пишеться, що він киянин. У той час, щоб вступити на навчання і домогтися успіхів, не бажано було говорити про те, що ти приїхав з далекого села. Коли Яну виповнилося 4 роки, батько вирішив вчити його грі на скрипці. Почувши гру Яна Френкеля на скрипці, відомий музичний педагог Яків Магазинер прийшов в таке захоплення, що по його протекції хлопця взяли відразу в третій клас музичного училища. А в 18 років Ян вступив до Київської консерваторії.

 

Талант і скромність


Коли почалася Друга світова війна, Яну було 20 років. У 1942 р. він після зенитного училища пішов на фронт, де в 1943 р був важко поранений. Після госпіталю в складі фронтового театру грав на роялі, скрипці, акордеоні. У 1946 році Ян Абрамович переїхав до Москви. Тут він одружився, тут у нього народилася дочка Ніна. Щоб прогодувати сім'ю, грав в ресторанах.

 

Френкель написав десятки найвідоміших пісень, був автором музики до майже 60 кінофільмів, театральних вистав і радіопостановок. Він був прекрасним оркестровщиком, керував популярними естрадними і джазовими оркестрами і ансамблями.

 

Довгий час Френкель жив з дружиною Наталкою та донькою Ніною в крихітній кімнатці московської комуналки. За спогадами друзів, це був, мабуть, єдиний композитор, який, склавши пісню, відразу ж наспівував її в телефонну трубку.


У сімдесятих роках почалась робота над гімном радянського союзу, а саме - над його новою музичною редакцією. Для цього залучили всіх провідних композиторів-оркестровщиків. На розгляд була представлена маса варіантів, однак найдосконалішим варіантом обрали, той який представив Ян Френкель.

 

Ян Френкель приїжджав в Запорізьку область вже будучи знаменитим, крім Пологівщини побував в Якимівці і Куйбишеві. У творчості композитора багато автобіографічного. Композитор працював у співдружності з відомими поетами і часто розповідав їм про Пологи і село Басань. Після таких бесід народжувалися нові пісні.

 

Славетна пісня «Журавлі»


Пісня «Журавлі» займає особливе місце в творчості Френкеля, її знають всі. Пісня у виконанні Марка Бернеса - унікальна. Дуже індивідуальна і своєрідна манера виконання - він не стільки співав, розтягуючи слова в співі, скільки «промовляв» слова.

 

Але найяскравіше ця пісня звучить у виконанні самого Яна Френкеля. І можна погодитися з істориками: якби Френкель написав тільки одну пісню «Журавлі», то і цього йому вистачило б для всенародної слави.

 

Через кілька років після появи пісні «Журавлі» в нашій країні на місцях колишніх боїв 1941-1945 років стали зводити стели і пам'ятники, центральним елементом яких були журавлі. Так журавлі з пісні стали символом пам'яті про загиблих.

 

Спогади про знаменитість


Життя композитора обірвалася в Ризі в 1989-му році 25 серпня, а похований був у Москві. Під час похорону звучала музика і пісні у виконанні Френкеля, в тому числі і «Журавлі».


Журналістам “Районки” вдалося відшукати очевидців, які пам'ятають відомого земляка, хоча більшість таких вже немає серед живих.

 

Племінник другої дружини батька композитора Марії Лозицької, пологівець Михайло Лозицький, добре пам'ятає доньку Яна, з нею в дитинстві гралися біля ставка села Решетилівка. Улюбленим місцем дитячого дозвілля була цілина з багатою природою.

 

Чоловік розповідає, що вже знаменитий композитор ніколи не цурався своєї малої Батьківщини, рідних та друзів дитинства. Залюбки запрошував у гості, при зустрічі обов'язковою програмою було відвідування культурних місць. Возив по театрах, виставках, на концерти класичної музики. Такі візити були бажані і незабутні для родичів з Пологівського краю.


Ян був закоханий у людину і природу, - так характеризує його брат Григорій Тимофійович Лозицький. Нам він розповів цікаві історії із життя композитора.


Якось наша родина вирішила провідати батьків Яна, а моїх дядька та тітку, які на той час жили у Києві. З Москви приїхав і Ян Френкель. Він одразу сів за фортепіано і виконав для нас своїх улюблений відомих пісень. В його срібний і ніжний голос закохувались і молодь, і люди поважного віку.

 

Цікаві факти з життя


Крім музики та гри в преферанс з друзями, у Френкеля була ще одна пристрасть - книги. Із закордонних гастролей він обов'язково їх привозив або відправляв посилками. Вдома у нього була чудова бібліотека.

Щоб послухати улюбленого композитора, жителям одного з сіл довелося зносити стіну. Вся справа в тому, що в клубі не виявилося рояля, потрібно було принести його зі школи, а він просто не пролазив у двері. Це було дійсно проявом народної любові.

 

Хто згадає?


В рідному місті композитора немає жодного пам'ятного символу, пов'язаного з його ім'ям і досягненнями у творчості. Тільки в Пологівському районному краєзнавчому музеї розміщений невеликий експозиційний розділ, присвячений Яну Френкелю.

 

Говорити про відому особистість можна багато, шкода, що пам'ять про таку видатну людину не увіковічена на його рідній землі.

 

Майже всі люди, пов'язані із життям композитора, відійшли у вічність, і зовсім скоро розповісти про нього не буде кому.

 

День сьогоднішній


Надихнувшись темою статті, племінник родичів другої матері Яна Френкеля, нині мешканець села Костянтинівка Костянтин Лозицький, написав вірша, присвяченого старіччю відомого земляка.

 

Пусть гением не быть, ведь можно все забыть
Но только песня вместе с журавлями
Сейчас на юг от холодов летит
Растрепанными от судьбы ключами.


Курлычут души их, исполнивших приказ,
В последнем вздохе неживого крика,
Пускай они летят, как память, в сетке глаз,
Ушедших от диктаторского лика.


Степь распахали всю, и в мире нет воды,
И приземлиться можно от печали.
У нас над головой еще курлычут журавли
Для будущих традиций и морали.


Забыть или уснуть, сумеет все народ,
Не важно, что стоит в углу печати,
Давайте помянем уже который год того,
Кто написал мелодию для Бати.


Столетний юбилей, как парк из ста аллей,
Остался колыбелью у кровати.
Вот так приходят дни осенних журавлей,
Привыкших к уже мирной канонаде.

 

 


Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

60
Супер
2
Сміх
3
Жах
3
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)