В електронних лікарняних проставлятимуть відмітки про порушення хворим режиму та алкогольне сп’яніння

16 Вересня 2021 08:51  0  753

АктуальноВ електронних лікарняних проставлятимуть відмітки про порушення хворим режиму та алкогольне сп’яніння

Залишається сподіватися, що введення електронних лікарняних збереже бодай трохи здоров’я тим, хто раніше бігав за папірцями та печатками

 

Переплутані літери в листку непрацездатності більше не насняться ні хворим, ні лікарям. Одначе разом із цифровізацією системи видачі лікарняних уведено й ряд інших змін. Тепер версія «Ішов, упав, отямився — гіпс» — не надто переконлива підстава для виплати допомоги.


Стосується кожного

Комітет Асоціації правників України з трудового права провів захід, присвячений електронним лікарняним. Голова підрозділу АПУ Сергій Сільченко в контексті останніх законодавчих змін назвав цю тему такою гарячою, що її важко втримати в руках, та дав визначання в дусі Гіппократа: «Людина — це така істота, яка періодично хворіє». А тому, за логікою речей, питання листків непрацездатності має так чи інакше стосуватися майже кожного.

 

Член ради комітету АПУ з трудового права Кирило Казак спробував розставити в цьому питанні всі крапки над «і». Спікер одразу ж акцентував увагу на тому, що для введення електронних лікарняних замість паперових законотворці заклали дуже невеликий перехідний період. І хоча стартувати нова система мала вже 1.09.2021, такі зміни в останній момент відтермінували до 1.10.2021.


Медичний висновок, який є підставою для створення лікарняного листа, повинен містити ряд реквізитів. Серед них і визначення категорії такого висновку. До таких категорій належить:

• захворювання або травма загального характеру;

• догляд за хворою дитиною/за хворим членом сім’ї;

• догляд за дитиною у разі хвороби особи, яка доглядає за дитиною;

• карантин;

• обсервація, самоізоляція під час дії карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2;

• переведення особи на легшу роботу;

• лікування в санаторно-лікувальному закладі;

• ортопедичне протезування;

• вагітність та пологи.

 

Також з’явилася можливість проставити відмітку про тимчасову непрацездатність, яка виникла за кордоном. Серед нововведень, які прийшли у систему видачі лікарняних разом з новою електронною формою, зазначення такої особливості як дата та вид порушення режиму лікування.

 

Також передбачена й відмітка про наявність алкогольного та/або наркотичного сп’яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності. Раніше такі реквізити були відсутні й, за словами спікера, їх проставлення в деяких випадках було досить ускладнено, а інколи й неможливо.


За новими правилами е-листок непрацездатності визначено як такий, що сформований програмними засобами Електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку. Цей е-документ слугує підставою для:

• звільнення від роботи;

• оплати перших 5 днів тимчасової непрацездатності;

• призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

До речі сам реєстр для формування е-лікарняних, бере інформацію з кількох реєстрів. Це Електронна система охорони здоров’я та реєстр Фонду соціального страхування, а також окремі відомості від ряду інших структур.

 

Якими ж є явні відмінності е-лікарняного від паперового? Очевидно, що, по-перше, вони відрізняються за формою. В електронного листка, на відміну від паперового, відсутня серія, але йому присвоюється унікальний номер. Окрім того, в електронному листку непрацездатності оновились причини непрацездатності.

 

Однак до електронного листа непрацездатності потрапляє не лише інформація про найменування страхувальника, а його податковий номер. Як зазначив К.Казак, це значно полегшить пошук і дозволить уникнути добре відомих ситуацій із паперовою формою лікарняних, коли одна невірна літера призводила до недійсності такого документа.

 

Такий електронний листок постійно зберігається в означеному реєстрі та формується лише на підставі медичного висновку. Крім того, період тимчасової непрацездатності за новими лікарняними визначається строками, зазначеними у медичних висновках, які видано в межах одного випадку непрацездатності.

 

Тобто не буде так, що один лікарняний «закривається», а наступного дня відкривається, наприклад, якщо хворий переходить з амбулаторного на стаціонарне лікування. Відповідно, у Фонду соціального страхування не буде підстав стверджувати, що перші 5 днів лікування має оплачувати роботодавець за кожним листком непрацездатності окремо.

 

Заради зручності

Порядок отримання е-лікарняного працівником передбачає звернення до відповідного медичного закладу, що в установленому порядку підключений до електронної системи охорони здоров’я. За ним —

формування лікарем електронного медичного висновку, а за ним і на його підставі — формування самого електронного лікарняного в реєстрі. Нарешті, працівник має у будь-який зручний для нього спосіб комунікації повідомити роботодавця про формування такого е-лікарняного.

 

Якими ж повинні бути дії роботодавця з е-лікарняними? Відповідно до ч.1 ст.31 закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», встановлено, що у разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи.

 

Саме тому, звернув увагу спікер, слід передбачити в документообігу на підприємстві використання роздруківки е-лікарняного. Наразі ж роботодавець і за основним місцем роботи працівника, і за сумісництвом може користуватися відомостями кабінету страхувальника на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

 

За новими умовами формування лікарняних, працівник зможе перевірити сформований листок непрацездатності з таким переліком атрибутів: номер; дата відкриття; дата закриття; причина непрацездатності. Страхувальник же первинно дістане можливість визначення параметрів пошуку переліку листків непрацездатності застрахованих осіб, які працюють у страхувальника за трудовою книжкою, з таким переліком атрибутів: номер; дата відкриття; дата закриття; РНОКПП застрахованої особи; ПІБ застрахованої особи.

 

Як підсумували учасники засідання комітету, попри те, що введення е-лікарняних покликане спростити, пришвидшити та зробити більш прозорою систему видачі листків непрацездатності, залишається низка больових точок для успішної реалізації таких змін. До прикладу, у медичній ланці постає питання про можливість лікарів користуватися новим реєстром. Імовірно, для роботодавців нова форма лікарняних не викличе особливих проблем, оскільки бухгалтери вже достатньо «цифровізовані» в інших питаннях.

 
Джерело: zib.com.ua/ua

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

2
Супер
2
Сміх
3
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)