Україні загрожує чергова пандемія. Чи готова до цього Пологівщина?

10 Травня в 18:12  0  2608

Здоров'яУкраїні загрожує чергова пандемія. Чи готова до цього Пологівщина?

Галузь, яка призвана надавати медичну допомогу найбіднішим верствам населення, нещадно скорочується. Через медичну реформу в Україні існує реальна загроза національній безпеці. Доки науковці європейських країн шукають, як вилікувати коронавірус, вітчизняні медики можуть втратити контроль над захворюванням на туберкульоз. Із квітня фінансування спеціалізованих відділень, де лікують одну із найпідступніших легеневих хвороб, фактично припинилося. На існування подібних закладів Національна служба здоров’я не передбачила фінансування, а місцеві бюджети не потягнуть економічно.

 

Хворих, що перебували на лікуванні у тубдиспансерах, виписують на амбулаторне лікування. Це означає, що мікобактерія, яку на стаціонарі практично приспали амбулаторно, без належного медикаментозного супроводу активується - хворому це загрожує смертю. Первинна ланка не готова до прийому таких пацієнтів.
Жодний ЦПМСД не в змозі повноцінно надати лікування хворим на туберкульоз, які потребують щоденного введення медпрепаратів внутрішньовенно, коментують фтизіатри. Така людина почне заражати всіх інших.


Переважна більшість хворих на заразний недуг - асоціальна група населення. Один із варіантів убезпечення людей від чергової пандемії - ізоляція інфікованих. Але куди?

 

Свою історію “повернення до життя” розповів пологівець Анатолій. Тільки завдяки безкоштовному лікуванню смертельної недуги сьогодні чоловік має повноцінне життя.

 

“Тривалі багаторічні запої дали свої наслідки - туберкульоз мені діагностували у Пологівській лікарні 2015 року. Форма була складна і потребувала довготривалого лікування. Оплачувати самостійно лікування я не міг. Мене направили до обласного тубдиспансеру. Умови перебування на той час були не дуже, але лікування протягом півроку проходило абсолютно безкоштовно, що принесло гарні результати. Сьогодні я навіть не користуюся інгалятором, почуваю себе добре, працюю і веду здоровий спосіб життя аби хвороба не повернулася. На моїх очах від туберкульозу померло кілька людей. Це безхатьки, які мали запущену форму. Але й таких лікарі намагалися врятувати. Важко навіть уявити, куди хворі люди підуть і де отримають необхідну допомогу в разі закриття тубдиспансерів?”

 

Туберкульоз щороку вбиває близько 4 тисяч українців. Скільки маємо інфікованих, сьогодні не може порахувати ніхто. Кожен хворий заражає п'ять здорових людей. Передається повітряно-крапельним шляхом, а лікується фактично пожиттєво. За рівнем поширення небезпечної хвороби Україна вже давно закріпилася у першій п'ятірці країн світу. Щороку на лікуванні від туберкульозу перебуває двадцять тисяч громадян. Наразі держава залишила без фінансування дитячі туберкульозні санаторії та тубдиспансери. З першого квітня заклади припинили отримувати гроші з бюджету. Забезпечити лікування тривалістю в рік самотужки хворі просто не в змозі.

Яка ситуація на Пологівщині?

 

Протягом 2018 року на туберкульоз захворіло 15 чоловік, за 2019 - додалось ще 12 хворих. Рецидивів за 2018 рік зазнало 5 людей, і у 7- за 2019.


Протягом минулого року від туберкульозу померло двоє пологівців


Найпоширенішим профілактичним методом хвороби залишається обов'язкове проходження флюорографії і введення проби Манту.

 

Обласний протитуберкульозний диспансер, де на стаціонарному лікуванні перебувають і пологівці, продовжує свою роботу, заключивши договори на надання медичних послуг с НСЗУ. Суттєвих змін в роботі і лікуванні пацієнтів на даний час не відбулось. Хоча фінансування медичного закладу в ході реформи зазнало значного скорочення, лікування хворих забезпечується в основному за кошти міжнародних фондів.

 

Облік хворих на туберкульоз у Пологівському районі ведуть у протитуберкульозному кабінеті поліклінічного відділення Пологівської БЛІЛ.

 

Відповідно до договору з НСЗУ, медичний туберкульозний кабінет, який обслуговує пацієнтів зі специфічним захворюванням, потрапив до пакету амбулаторної медичної допомоги. Він включає в себе консультацію лікаря-фтизіатра, рентгенологічне і лабораторне обстеження пацієнтів і призначення контрольованого лікування. Крім того, мешканці інших районів тут проходять діагностику на визначення туберкульозу високочутливим методом на апараті G-EXPERT.

 

- Лікування пацієнтів хворих на туберкульоз відбувається переважно за рахунок всесвітніх банків, коштами місцевих бюджетів оплачуються комунальні тарифи закладу, а ось зарплату медпрацівники тепер отримують із розрахунків НСЗУ. Медичні послуги оплачуються із розрахунку 49 гривень за одну консультацію, яка включає всі надані обстеження. За день консультацію проходить до 4 пацієнтів, в кабінеті працює п'ять спеціалістів. За таких умов оплатити навіть зарплату працівникам не виходить. Відповідно до нинішніх умов, вирішується питання доцільності та рентабельності функціонування кабінету. Як один із варіантів - це закриття кабінету, працювати залишаться медсестра і лікар-фтизіатр, який тільки надаватиме консультації. Або інший варіант - внесення відповідних змін до районної програми щодо протидії поширення туберкульозу і забезпечення в повному обсязі готовності кабінету надавати необхідну допомогу. При цьому треба знайти рішення, як компенсувати кошти, яких не вистачає, коментує головний лікар Пологівської БЛІЛ Роман Кравченко.

 

Пріоритет діяльності спеціалістів тубкабінету - виявлення, супровід і контроль хворих. У разі прийняття рішення про недоцільність утримання кабінету, всі функції з контролю та лікування ляжуть на плечі сімейних лікарів, які можуть не захотіти підписувати декларацію з хворим на туберкульоз.

 

Асоціальний контингент, який переважно і є переносниками туберкульозу, навряд чи шукатиме можливості лікуватися. Про соціальну відповідальність останніх годі й говорити.

Після закриття протитуберкульозних санаторіїв логічно було б спрямувати зекономлені кошти на посилення системи охорони здоров'я аби якісніше діагностувати та лікувати туберкульоз. Проте перенаправляти гроші нікуди не будуть, жодних альтернатив лікарям не запропонували. Після закриття медзакладів і тубкабінетів багато хворих потраплять на вулиці, тому результатом такої "оптимізації" може стати значне зростання захворюваності на туберкульоз і смертності в найближчі 2-3 роки.

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

3
Супер
6
Сміх
43
Жах
93
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

Пологи (г.)