Стосується кожного: скільки податків ми платимо насправді

17 Вересня 2021 08:05  0  615

АктуальноСтосується кожного: скільки податків ми платимо насправді

Законопроект 5600, яким чиновники хочуть підвищити ряд податків і зборів, в тому числі і ПДВ на нерухомість, викликав бурхливе обговорення як серед депутатів і політиків, так і серед економістів. Чиновники стверджують, навіть якщо ввести додатковий податок, то ціни не виростуть, адже, як вважає міністр фінансів України Сергій Марченко, той же ПДВ платить не покупець, а продавець.

 

Експерти з цим не згодні і стверджують, що все зрештою оплачує покупець, адже податки закладені в ціні товару. Так скільки ж податків ми платимо, здійснюючи ту чи іншу покупку?

 

Ноу-хау від міністра
Останні кілька місяців чиновники та депутати від партії "Слуга народу" намагаються підвищити податки, щоб додатково отримати в бюджет 50 млрд грн (і це тільки в цьому році). Для цього в Раду поданий і вже проголосований в першому читанні законопроєкт №5600, який вносить зміни до Податкового кодексу і збільшує податковий тиск практично на всіх - від фермерів до продавців і покупців квартир.

 

Окремо ми зупинилися на введенні ПДВ при продажу нового житла. Експерти зазначають, що через це ціни на квартири відразу виростуть на 7-13%. Але міністр фінансів Сергій Марченко вперто твердить, що ПДВ платить продавець, а не покупець, тому ціни не повинні змінюватися.

 

"Норма законопроекту 5600 про скасування пільги з ПДВ на операції з поставки житла на вторинному ринку взагалі не стосується фізичних осіб, які продають або збираються продати своє житло на вторинному ринку, оскільки фізичні особи - громадяни не є платниками ПДВ", - написав Сергій Марченко на своїй сторінці в Фейсбук.

 

Але експерти пояснюють, що ПДВ якраз і платить кінцевий споживач.


На сайті Європейської комісії є таке визначення податку на додану вартість: ПДВ сплачується податковому органу продавцем товарів, який є "платником податків", але фактично ПДВ сплачується покупцем продавцю як частина ціни товару або послуги, - пояснюють фахівці проекту "Ціна держави". - Таким чином, це непрямий податок. У 2020 році ПДВ був податком номер один, який наповнив бюджет України на 381 млрд грн. Тобто це податок з громадян країни, які оплатили його, купуючи товари і оплачуючи послуги.

 

Порахували - розплакалися
Однак не ПДВ єдиним живе держава. Якщо порахувати, скільки податків ми з вами оплачуємо в скарбничку держави, то вийде кругленька сума. Нам іноді здається, що це не такі вже й великі гроші, адже на руки ми їх не отримуємо - за нас їх платить роботодавець, тому і не замислюємося про розміри. Але якби отримували цю суму на руки, а вже потім самостійно розраховувалися з державою, то, швидше за все, багато хто б задався питанням про ефективність використання цих коштів.

 

Прикиньмо приблизний порядок цифр. За підсумками травня середня зарплата склала 13,5 тис.грн. Коли статистичне відомство звітує про середню зарплату по країні, воно називає так звану брудну суму, до вирахування податків. Але ще до того як перерахувати гроші людям на зарплати, роботодавець повинен заплатити єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Згідно з нинішнім законодавством, ставка відрахування для всіх найманих працівників одна і становить 22% від фонду оплати праці і підлягає оплаті коштом роботодавця.

 

Тобто для того, щоб виплатити середню зарплату на рівні 13,5 тис.грн., роботодавець повинен заплатити 2970 грн податків. Незважаючи на те, що оплачує цей внесок роботодавець, це фактично ваші гроші, адже вони могли б піти вам на зарплату, і вона склала б 16470 грн.


Втім, брати податки тільки з роботодавця державі здається недостатнім, тому вона оподатковує і працівника. Кожен з нас платить податок на дохід фізичних осіб (ПДФО) і військовий збір. Розмір цих податків становить 18 і 1,5% відповідно. Тобто, якщо від 13,5 тис.грн відняти ці відсотки, на руки наш середньостатистичний працівник отримає вже 10867 грн. Порівняйте цю цифру з тієї, яку витратив роботодавець на вашу зарплату, і виходить, що з моменту нарахування зарплати, поки гроші йшли вам на картку, держава вже відкусила від них третина. Але це далеко не все.

 

Тепер вступає в силу той самий ПДВ. Отримавши зарплату, ви підете в магазин за покупками. Купуючи будь-який товар, 16,7% від його вартості ви віддаєте державі. Це горезвісний ПДВ або, як він називається в інших країнах, податок з продажу. Він входить в ціну практично всіх товарів і послуг, якими ви користуєтеся. Хтось скаже, що ПДВ становить 20%. Але це зовсім не так. Його частина в кінцевій вартості товару саме 16,7%. Можете прорахувати самі, вивчивши чек з магазину.


Разом: від вашої "чистої" зарплати в 10867 грн в разі покупки всіх товарів в магазинах, які платять ПДВ, держава отримає ще 1815 грн. До цього моменту чистих грошей у вас 9052 грн. Вже майже половина виявилася в бюджеті.

 

Додаткові акцизи
Але і це не все. Якщо ви п'єте і курите, платите державі ще більше податків. У кожній пляшці алкоголю закладений акцизний податок. Крім того, акцизний збір стягується при продажу палива. Стосується він не тільки автолюбителів або тих, хто користується послугами таксі. У вартість проїзду на звичайній маршрутці теж входить акцизний збір. Є й інші податки, які платять далеко не всі громадяни, але не згадати про них не можна. Майже у кожного з нас є мобільний телефон. З кожної витраченої гривні держава збирає 7,5% в Пенсійний фонд. Тобто, якщо ви витратили на зв'язок в цьому місяці 200 грн, значить держава взяла з цієї суми 15 грн. Крім того, з усіх легально ввезених в країну імпортних товарів держава стягує імпортне мито.


Більшість українських заробітчан віддає державі близько 50% своїх доходів у вигляді податків, - кажуть експерти проекту "Ціна держави". За підсумками 2021 року працівник із середньою зарплатою заробить близько 200 000 гривень, але розпоряджатися зможе тільки ста тисячами гривень (8,5 тис. на місяць). Решта заробленого буде стягнуто у вигляді податків: ЄСВ, ПДФО, військового збору, ПДВ, акцизу та ввізного мита).

 

Чому всі платять однаково
Ще одне питання, яке часто задають споживачі: чи багато українців платять податків у порівнянні з іншими країнами? Чиновники люблять звинувачувати громадян в тому, що вони часто працюють неофіційно, що українська система оподаткування змушує людей йти в тінь. Річ у тім, що наші громадяни платять однакові податки, як з мінімальної зарплати, так і з мільйонних доходів членів яких-небудь наглядових рад держпідприємств. У більшості ж розвинених країн люди з невисокими офіційними доходами платять невисокі доходи або зовсім звільнені від них.

 

Наприклад, у Великій Британії гранична ставка податку на доходи складає 45%, але її платять тільки ті, хто заробляє понад 50 тисяч фунтів на рік. Доходи до 50 тисяч фунтів на рік оподатковуються за ставкою 20%, а доходи нижче тисячі фунтів на місяць (це 37,8 тис.грн) - взагалі не оподатковуються, - резюмують експерти. - Податкова система України досить заплутана. Не в останню чергу влада робить це навмисно, щоб не дратувати громадян, їх переконують в тому, що податки за них платять продавці і роботодавці.

 

При купівлі на 315 гривень закладено 52 гривні податку.


До речі...
Зараз багато продавців підакцизних товарів почали вказувати в чеку суму податків, яку заплатив покупець, заправляючи, наприклад, бензин на АЗС. Можливо, це допоможе громадянам оцінити, скільки насправді забирає держава в бюджет.

 

 

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

2
Супер
5
Сміх
6
Жах
16
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)