Поки влада грається з тарифами на газ, громади беруться вирішувати питання транспортування палива

20 Січня 2021 09:28  0  1487

АктуальноПоки влада грається з тарифами на газ, громади беруться вирішувати питання транспортування палива

Нагадаємо, що з 1 січня в Україні зросли тарифи на газ та його транспортування, а також було скасовано пільгову вартість на 100 кВт електроенергії на місяць для приватних споживачів. Вартість палива деяких облгазів склала більше 10 гривень за куб. У зв’язку зі зростанням цін на компослуги відбулася низка протестів серед населення України. Люди перекривали рух на важливих дорогах державного значення, а також штурмували обласні ради.

 

Питання із зависокими цінами на газ для українців взявся вирішувати Президент Володимир Зеленський. Після обговорення проблеми на енергетичній нараді було ухвалене рішення про зменшення ціни на газ на 30%.

 

Визначена нова ціна становитиме 6,99 гривень за кубометр, враховує ПДВ та плату за транспортування магістральними газопроводами до внутрішніх точок виходу з ГТС. Впроваджене рішення повністю запрацює з лютого, а за січень українцям доведеться заплатити за блакитне паливо захмарні ціни.

 

Знизили піднявши
Тема про зниження тарифів від Президента звучить двояко, бо знизили тариф на одне комунальне благо - газ, а вода, електроенергія? Та і зменшення тарифу на газ - це тимчасова міра, що триватиме до кінця карантину чи опалювального сезону.


Нафтогаз же з нового року підняв тарифи на 14 відсотків у порівнянні з груднем, а за весь 2020 рік, за даними Держстату, газ здорожчав на 56 відсотків. Відповідно до цього нам підняли тарифи на 70 відсотків, а потім знизили на 30. Виходить, що за рік українцям все ж таки підвищили ціни на газ, але удаючи, що понизили.

 

Земля, газ і труби належать народу
Вартість газу та його транспортування розділили, тепер отримуємо дві квитанції. І поки влада нам “понижає” ціну на газ, тарифи на транспортування газу облгази продовжують підвищувати. Нам пояснюють, що це вимоги ЄС.

 

Давайте розберемося, по чиїм трубам надходить в наші домівки газ?

Земля, газ і труби належать народу. Це означає, що облгаз повинен, як мінімум, платити за оренду територій, де розташовані газові системи, як максимум - за їх використання. Але ніяк не навпаки - коли українці віддають гроші за те, за що давно сповна заплатили.

 

У період початку газифікації при правлінні Л.Кучми гроші на проведення газу виділяли з державного бюджету. Ці гроші направлялися в облгази. Ті ж в свою чергу пропонували абонентам сплачувати власні кошти на газифікацію, які ми з вами справно віддавали.

 

Таким чином газові комунікації були оплачені двічі - з держбюджету і людьми. Пізніше газові комунікації були передані на баланс облгазів. Облгази виставили вимогу сплачувати їм за доставку газу по комунікаціям, які прокладені на території громади за гроші абонентів.

 

Аби віднайти справедливість, представники однієї політичної партії у міськрадах, де представлені їх сили, ініціювали проведення розслідування, щоб з'ясувати, на якій підставі газові комунікації були передані на баланс облгазів. Депутати готуються винести проєкт рішень про те, щоб обленерго платила орендну плату за користування територіями, де прокладені комунікації та за комунікації, проплачені абонентами.

 

В разі підвищення цін на газ, громада зможе підняти ціну на орендну плату облгазам.
У зв'язку з цим ініціюються і створення акціонерних товариств - власників газових труб і акцій, а облгази, в свою чергу, повинні платити акціонерам.

 

Що скажуть пологівці


Депутат Пологівської міськради, голова фракції політичної партії “Опозиційний Блок”, а також колишній депутат облради Іван Чесноков частково підтримує подібну ініціативу:

 

“Чекати від держави повернення вкладених грошей марно, - вважає депутат. - Щоб впровадити подібні ініціативи у нашій громаді, навряд чи знайдуться такі сміливці. Безперечно, підтримуємо всенародний рух громадян проти високої вартості газу. Ми маємо повне право відстоювати зниження тарифів, враховуючи те, що комунікації були збудовані за кошти людей. Окрім того, підтримую повернення газових магістралей та розподільчих мереж у власність держави”, - зазначив депутат.

 

Не словом, а ділом
Поки деякі міста і загалом влада України продовжують думати над тим, як здешевити вартість транспортування газу, у Мукачеві на Закарпатті важливе рішення на користь населення було прийнято ще у 2017 році. Громаді було повернуто в управління всю газову мережу.

 

Своїм рішенням депутати повернули майно підвідної газової мережі (яке безоплатно було передане на баланс ВАТ «Закарпатгаз» за рішенням сесії міськради у 2009 році) територіальній громаді міста Мукачево та передали на позабалансовий облік управлінню міського господарства Мукачівської міської ради.


Така передача газових мереж на баланс міста робиться заради недопущення необґрунтованого та безпідставного безоплатного використання майна (підвідної газової мережі) територіальної громади та з метою ефективного їх використання в інтересах мешканців міста.


Слід зауважити, що це рішення тоді викликало неабиякий резонанс не тільки в Закарпатті, а й по всій Україні.

 

Пологівці теж наважились
Поки політичні сили шукають варіанти впливу на газовиків, пологівська громада теж не відмовчується. В неділю, останній день січня, активісти організовують загальні збори на центральній площі міста о 10.00 год, мета - повернення газових комунікацій у власність громади.


Основна причина, чому рішення про повернення у власність громади міських газових мереж може бути не прийнятним, наприклад, у нашій громаді, – необхідність створення свого міського обслуговуючого підприємства, яке б взяло їх на баланс і відповідало за газові мережі.


Про те, чи дійдуть консенсусу пологівці з місцевою владою у газовому питанні, обов'язково повідомимо наших читачів.

 

 

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

41
Супер
7
Сміх
4
Жах
3
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

IMG_8942.jpg

Пологи (г.)