Пологівчанка Тетяна Фоменко про життя в Ізраїлі: “Люди - головний ресурс, який розвивав та продовжує розвивати Ізраїль.” Есть фото

26 Липня 2021 09:05  0  2242

ОсобистістьПологівчанка Тетяна Фоменко про життя в Ізраїлі: “Люди - головний ресурс, який розвивав та продовжує розвивати Ізраїль.”

Саме інвестиції у людей, у свій народ, допомогли Ізраїлю побудувати міцну країну, яка, попри невелику територію завжди є на всіх геополітичних мапах

 

Родина пологівчанки Тетяни Фоменко у 2015 році виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю.

 

Вагомою причиною переїзду саме до цієї країни для матері шістьох дітей стало те, що це одна з тих країн, де на високому рівні турбуються про розвиток дітей. Від наймолодшого віку звертають увагу на самооцінку, діти починають усвідомлювати, що значить гідність та самоповага. За цими факторами, на жаль, українське суспільство далеко не на першому місці, адже приниження зі школи і далі не дають можливості українським дітям почувати себе цілісною особистістю та впевнено крокувати власним шляхом. Утиск прав людини відбувається скрізь, а ось в Ізраїлі з дитинства навчають знати та відстоювати свої права. Гідність людини попри все в цій країни. Мені це до душі.

 

Історія переїзду
Шість років тому ми переїхали до Ізраїлю в містечко Карміель. В Україні дуже складно дати гідні умови для життя та забезпечити надійне майбутнє власних дітей. Попереду був період, коли старшому синові необхідно було вирішувати, де продовжувати навчання після школи. Нескінченні ремонти в будинку і інші складнощі... Ці питання завжди мене тривожили. По характеру я людина рішуча, мене не страшать життєві негаразди, тому завжди думала, як подолати проблеми. Звичайно, як і більшість українців могла би взяти кредити на навчання і потім пів життя виплачувати, але мене це не влаштовувало. Що буде далі, завжди непокоїлася.


Я християнка, вивчала Біблію, молилася Богу, щодня благала, щоб Бог вказав мені шлях, яким вести та виховувати своїх дітей.

 

Чому переїзд саме до Ізраїлю? Моя бабуся по батьковій лінії - чистокровна єврейка. За віру в Іісуса Христа вона сиділа у в'язниці. Найперший фактор еміграції - це духовність країни. Не менш важливо - в Ізраїлі в пріоритеті інтереси та потреби кожної людини. Планували переїхати протягом двох місяців. Але необхідно було зібрати купу документів, щоб довести причетність до єврейського коріння. Деякі довідки чекали тижнями. Тому переїзд дещо затягнувся.

 

 Наскільки важкий процес адаптації?

Період адаптації був легким, оскільки влада робить все для комфортного життя євреїв. Одразу до репатріантів приставляють куратора, який веде таких людей цілий рік. Ця людина допомагає у процесі адаптації від оренди житла до вивчення мови. В будь-який час можна було зателефонувати та попросити про допомогу. Завчасно я просила свою тітку, яка проживає в Ізраїлі, підшукати нам житло, що вона і зробила. Для переселенців держава надає кімнати в гуртожитку, які повністю забезпечені необхідними речами на перший час. Там можна жити тривалий період, але все ж репатріанти намагаються знайти можливість відокремитися та взяти в оренду особисте житло. Для нашої родини підібрали курс вивчення івриту, який опановується протягом шести місяців. Звичайно, можна і не вивчати мову, але тоді будуть обмеження для подальшої адаптації та життя в цілому. Діти оволоділи мовою, а я дотепер опановую та вдосконалюю іврит. Навчання коштом держави.

 

Перші враження
Як говорять в народі, кожному своє. Можливо, це гени, але ізраїльська земля для мене з перших хвилин стала рідною. Багато земляків говорять: “Як ви там в чужій країні без знайомств?!” Але буквально через кілька днів по тому, як ми переїхали, мої діти сказали, що не хочуть повертатися в Україну. Контраст між країнами вражаючий. Не хочу образити український народ та своїх земляків, але все ж на Пологівщину ми повертатися не хочемо. Там ми відчуваємо впевненість у завтрашньому дні, я знаю, що не залишуся голодною та роздягненою. Навіть попри те, що необхідно тяжко працювати (багато людей вважають, що за кордоном легкі гроші). Євреї не звертаються один до одного на “ВИ”, лише на ти та ім’я, в паспорті не вказується по-батькові. В держустановах достатньо повідомити своє ім'я без призвіща, до вчителя звертаються лише за ім'ям. Так роблять для того, аби ніхто не ставив себе вище за іншого. Але кожен має повагу до посадовців та один до одного. Мер міста одягнений в звичайний одяг, пересувається на велосипеді, привітний та доступний для спілкування кожному.

 

 Держава починається з людини
Держава піклується про свій народ на високому рівні. Панує таке прислів'я, що в Ізраїлі тобі не дадуть померти, яку б ти хворобу не мав, за твоє життя боротимуться до останнього. А також померти з голоду теж не дадуть, забезпечення продуктами харчування - це важливий аспект у виявлені любові до свого народу.

 

Система освіти та обов’язкова служба в армії
Навчання в Ізраїлі безоплатне. Найбільше мене здивувало вміння знаходити індивідуальний підхід до кожної дитини. Освіта дуже важлива, і це те, на що в Ізраїлі робиться акцент. Діти в школі навчаються 12 років. В порівнянні з українською навчальною програмою, в Ізраїлі вона набагато простіша, тільки базові предмети. Потім обов'язкова служба в армії. З дев'ятого класу школяр має обрати напрямок, в якому надалі хоче розвиватися. Для таких дітей в шкільну програму буде включено додаткові заняття з профільного предмета. Наприклад, якщо дитина хоче в майбутньому стати поліцейським або лікарем, для неї будуть індивідуально розроблені додаткові заняття, на яких учні матимуть можливість разом з поліцейськими виїжджати на виклики та виходити на чергування.

 

Моя донька Валерія вирішила додатково вивчати проєкт “Мрія”. Цілий рік працювали з групою однодумців. Донька вчилася ораторству на тему “Мрія”. Це дуже крута ідея та можливість саморозвитку. З раннього віку дітям закладається жага до розвитку та любов до обраної професії.

Впевнена, якби мої діти здобували знання в Україні, їх кругозір був би вузьким, адже можливостей якісно навчатися не так багато. Українська держава не забезпечує належним чином розвиток молоді, якщо родина не має матеріального забезпечення. Це сумна правда життя.

 

На початку куратор допомагає влаштувати дітей до школи або ж дитячого садочка. Взаємодія батьків та вчителів завжди на благо дітей. Оцінки учням видаються в конвертах. В класі оцінки не озвучуються. Це особиста інформація учня. Все в електронному форматі. Кожен учень має особистий електронний кабінет, куди має доступ вчитель, школяр та батьки. Всі контрольні роботи та екзамени перевіряються не в помісній школі, а в столиці - Ізраїлі. Таким чином поважають гідність дітей, аби всі почувалися рівними.

 

В Ізраїлі служба в армії є обов’язковою для всіх молодих людей, як хлопців, так і дівчат, які досягли 18 років. Юнаки служать 2,5 роки, а дівчатка два роки. Коли старший син проходив службу в армії, додому приїздив раз на місяць. Всі юні війсьові дають добровільну згоду ризикнути своїм життям, щоб врятувати свою країну. Але це не одностороння угода. Держава бере на себе гарантії перед молодими людьми. Якщо з ними щось трапиться, їхніх родичів утримуватимуть до кінця життя. Якщо їх поранять, уряд зробить усе можливе, щоб вони отримали найкраще лікування. Якщо захоплять у полон, буде зроблено все, щоб повернути їх додому.

 


Чи легко знайти роботу?
Роботи достатньо, було б бажання. Заробляють євреї по-різному, мінімальна оплата праці п'ять тисяч шекелів, для України - це 40 тисяч гривень. В Ізраїлі педантичний порядок на робочих місцях, не можна вийти або ж попросити “придивись я вийду”, в такому випадку можуть звільнити, в деяких установах в робочий час забирають мобільні телефони.


Репатріантам дають можливість здобути додаткову освіту. Держава виділяє на це кошти. Поки ти навчаєшся, а це значить, що людина не має коштів на життя, держава протягом шести місяців виплачує прожитковий мінімум, тобто держдопомогу на родину. Для тих, хто проживає до десяти років, держава також забезпечує держдопомогою, а також дає мінімальну виплату на навчання. Протягом року я закінчила шість різнопрофільних курсів, здобула професію візажиста, перукаря, фахівця з ламінування вій та фруктової флористики. Кошти за навчання необхідно повернути державі в разі пропусків занять, недопущення до здачі екзаменів, не отриманні диплому.

 

Починала працювати робітницею клінінгового сервісу. Зараз завдяки пройденим курсам та вже маючи офіційні дипломи, працюю на себе. Також держава надає молодим бізнесменам консультанта по бізнесу, який допомагає відкрити власну справу. На початку бізнесу за деяких умов звільняють від сплати податків. Мені подобається навчатися, тому я продовжую займатися саморозвитком.


Медицина
Ізраїль створив міцну галузь охорони здоров’я. Тепер сюди їдуть навіть із тих країн, з якими Ізраїль не має дипломатичних відносин, мільйони людей. Медичний туризм – одне із головних джерел доходів для Ізраїлю. Основою для розвитку галузі стала потужна система медичного страхування. Громадянин Ізраїлю повністю забезпечений медичним обслуговуванням. Життя євреїв для держави найцінніший скарб, тому медицина майже безкоштовна. Також є страхові забезпечення. Дуже важливо знати про нюанси виклику швидкої допомоги в Ізраїлі. Якщо викликаєш швидку і вона приїжджає, але людину не госпіталізують, потрібно сплатити половину суми за послуги швидкої допомоги, а другу половину виплатить лікарняна каса, в якій він застрахований. Якщо ж швидка приїжджає і госпіталізує хворого, оплата повністю "лягає на плечі" лікарняної каси. Це роблять задля того, аби люди тверезо оцінювали свій стан і було якнайменше “лівих дзвінків”, оскільки швидка повинна мати змогу рятувати тих, хто дійсно цього потребує.


В Ізраїлі існує чотири лікарняні каси. Лікарняна каса - це страхова компанія, яка надає населенню медичні послуги (аналог поліклінік в СНД). Людина, яка переїжджає жити до Ізраїлю, повинна застрахуватися в одній з цих чотирьох кас. Багато хто робить додаткові страховки.
Якщо людина не має коштів на операцію, її ніколи не залишать помирати і не скажуть ”знайдете кошти, тоді прооперуємо”. Самі лікарі будуть шукати можливість прооперувати, підібрати необхідні ліки.


Релігія. Шабат Шалом
Ізраїль - це релігійна країна. В шкільній програмі є обов’язкове вивчення Тори. Якщо не складеш екзамен з Тори, не отримаєш шкільний атестат. Шабат ( це значить з вечора п'ятниці і до вечора суботи) не працює жоден ізраїльський магазин. Крім магазинів, в цей же проміжок часу не працює громадський транспорт. Таким чином, місто повністю присвячене віковій традиції. Є конкретні міста, які живуть по старому заповіту, тому якщо в шабат ти заїхав на їх території, вони можуть тебе оточити та змусити покинути її. Це їх закони, вони так живуть. Такі люди групуються та живуть разом. Ми живемо в Карміелі, там немає такого суворого дотримання шабату.

 

Тероризм. Життя людини попри все
В Ізраїлі цінується життя кожної людини. Наприклад, були ситуації, коли за різних обставин загинули люди. У євреїв в такому випадку оголошують національний траур.


Щодо тероризму, в основному бойові дії відбуваються на півдні. Багато людей живуть на кордоні з Газою і багато репатріантів, знаючи про бойові дії, йдуть жити туди, адже впевнені, що на рівні держави вони захищені. Для жителів міст проводять інструктаж щодо особистого захисту, якщо буде напад. Всі знають, де бомбосховище і як себе поводити в разі атак.

 

Слова побажань
Хочу побажати землякам захищати свою самооцінку та поважати гідність ближнього. Ризикувати, якщо є можливість змінити своє життя, аби потім не жалкувати, що не спробував.

 

 

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

34
Супер
19
Сміх
4
Жах
5
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)