Як сварки батьків відбиваються на розвитку і подальшому житті дитини

8 Жовтня 2021 10:25  0  958

Здоров'яЯк сварки батьків відбиваються на розвитку і подальшому житті дитини

Дитина почувається спокійно тільки тоді, коли в родині — мир і злагода. А якщо батьки постійно сваряться, та ще дитина буває свідком домашнього насильства, вона неймовірно страждає, навіть якщо її ніхто не лає і взагалі не звертає на неї уваги

 

Батькам може здатися, що їхні сварки абсолютно не стосуються дитини і вона може просто зачинити двері і гратися в іграшки (робити уроки), але це величезна помилка! Дитина не може думати ні про що інше, крім сварки тата і мами. Це веде до серйозних змін її психічного стану. Детальніше розповіла житомирська дитяча психологиня Наталя Сідоренок.

 

Дитячий страх може залишитися на все життя
Якщо в родині постійно відбуваються сварки і з'ясування взаємин між батьками, та ще й випадки насильства, це абсолютно вибиває дитину зі звичайної колії і вона почувається всіма покинутою і незахищеною. Батьки вже не видаються їй тією стіною, за яку можна сховатися в разі небезпеки, і вона навряд чи звернеться до них за допомогою в потрібну хвилину.

 

Дитина почувається самотньою. А ще підступає незрозумілий страх: що з нею буде завтра? Раптом вона залишиться без тата або без мами або взагалі батьки її покинуть, бо у них свої проблеми і турботи. Цей страх стає настирливим і постійним, і він може закріпитися в підсвідомості дитини на все життя.

 

"Це я винен ..."
Багато дітей-дошкільнят ніяк не можуть зрозуміти, чому батьки врешті не помиряться. Чому майже кожен день вони кричать одне на одного, і тато, коли вип'є, може вдарити маму. Дитина не розуміє причини сварок, і їй здається, що це вона у всьому винна. Так, вона вранці розлила чай, після обіду не прибрала свої речі, а ввечері тато знову кричав на маму. Значить, це вона у всьому винна. Почуття провини буде переслідувати дитину постійно, і це обов'язково позначиться на подальшому житті: що б навколо не відбувалося, вона буде звинувачувати тільки себе.

 

Кричати і битися — норма?
Якщо в родині батьки постійно спілкуються на підвищених тонах, кричать і лають одне одного, не добираючи слів і виразів, то дитина починає спілкуватися точно так же. Вона буде перекрикувати всіх, щоб її почули, влаштовувати істерики, а якщо потрібно — вплутуватися в бійку, щоб довести свою правоту.

 

Але може бути і зворотний ефект: діти, які все дитинство жили під крики, лайки і сварки батьків, згодом будуть боятися будь-яких конфліктів і уникати їх. Вони ніколи не зможуть постояти за себе, вважаючи за краще визнати свою поразку, просто втекти і придушити власні емоції. Така людина не зможе відстояти свої інтереси і тим більше захистити своїх близьких.

 

Навіщо створювати сім'ю
Сварки між дорогими дитині людьми — мамою і татом, наводять дитину на думку, що в родині ніколи не буває добре. Навіть якщо вона бачила, як мама і тато дбали і проявляли кохання одне до одного, їхні сварки породжують у дитині недовіру до сімейних взаємин. З роками вона буде просто боятися створювати сім'ю, побоюючись, що рано чи пізно хороші стосунки перейдуть в обопільну ненависть. Такі люди довго не наважуються одружитися і за найменшої сварки з близькою людиною можуть просто втекти, припинивши стосунки зі страху повторити сімейну історію власних батьків.

 

А що батьки?
Деякі батьки в запалі з'ясування взаємин одне з одним зовсім забувають про існування дитини. Але більшість прекрасно розуміють, що дитина, яка стала свідком їхніх сварок і насильства, дуже страждає, тому намагаються якось загладити свою провину. Після кожного сімейного конфлікту, коли пристрасті вляжуться, батьки повинні спокійно поговорити одне з одним і з дитиною про її почуття, насмагатися заспокоїти, сказати, що тато і мама її дуже люблять і винні у трагедії тільки вони, а не син чи донька. Дитина — найкраща в світі, а ось батьки її, на жаль, ніяк не можуть налагодити нормальні взаємини.

 

Якщо тато (мама) перегнув палицю і розуміє, що надто погарячкував або взагалі поводився негідно, йому потрібно сказати, що все усвідомив і наступного разу намагатиметься вчинити більш розумно. Можна разом подивитися фільм про конфлікти в родині, де представлений шлях їхнього вирішення ...

 

Як правильно розв'язувати суперечливі питання
В будь-якій сім'ї виникають різні ситуації: від дрібних розбіжностей до серйозних конфліктів, однак, якщо батьки вміють спокійно і конструктивно вирішувати свої проблеми, це не руйнує сім'ю і не лякає дитини. Потрібно вчитися разом обговорювати суперечливі ситуації, надавати одне одному можливість висловитися, зважувати всі за і проти, разом продумувати наслідки того чи того кроку ... Словом, спільно ухвалювати рішення, яке буде найбільш прийнятним. І тоді дитина теж буде вчитися вирішувати свої проблеми без істерик, погроз, грюкання дверима і крику. Це важливо не тільки для збереження сім'ї, а й для подальшого життя самої дитини.


У житті їй доведеться тисячу разів вирішувати спірні і конфліктні питання, налагоджувати взаємини з різними людьми. Потрібно вчитися не тільки спокійно відстоювати свою позицію, брати на себе відповідальність, а й в певних ситуаціях йти на компроміс, пробачати людей, а ще потрібно вміти просити пробачення самому, якщо винен. Всього цього повинні навчити батьки на власному прикладі.

 


Джерело: tsn.ua

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

6
Супер
2
Сміх
4
Жах
3
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)