Пеня за комуналку: як і за що її нараховують

17 Травня в 08:44  0  1366

АктуальноПеня за комуналку: як і за що її нараховують

1 травня набув чинності новий закон про житлово-комунальні послуги. Він змінює стосунки між комунальниками та користувачами їхніх послуг, а також вводить грошове покарання за невчасну сплату рахунків. У разі непогашення заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження, комунальні служби можуть обмежити надання комунальної послуги (окрім електроенергії та газу).

 

“Знову все проти людей. І народ продовжує сидіти по домівках. Жодна душа не вийшла на протести проти підвищення тарифів на газ. Люди платять 300 доларів за 1000 куб. При зарплаті 200 доларів? Нічого доброго в Україні не роблять для бідного населення. Все навпаки - забирають останнє з кишені. Геноцид в 21 столітті триває. Нас знищують і фізично, і морально”.., - такими коментарями у соцмережах реагують на новину нововведення у комунальних розрахунках!

 

Пологівці нарікають на несвоєчасну доставку платіжок з розрахунками за спожиті послуги. Невідомо, як відіб’ється на споживачах факт нарахування пені: “За світло платіжки після 26 числа приносять. Як встигнути заплатити? Чи це навмисно так вигадали, щоб здерти побільше грошей?” (Ірина Удовиченко)...”Пеню за несвоєчасну видачу квитанцій теж введуть? У квітні квитанції за газ і електрику отримали 26 числа (Надія Антонець)...”Показники лічильників з електроенергії знімають в першій половині місяця, а квитанції отримуємо після 26 числа. Передати показники на кінець місяця - це взагалі знущання над людьми” ( Тетяна Скуйбіда).

 

Що за пеня і який її розмір?
За невчасно сплачені комунальні послуги людям доведеться витрачати додаткові гроші. Згідно з новим законом, за кожен день прострочення нараховуватимуть пеню в 0,01 відсотка.
Якщо маєте борг в тисячу гривень, вам щодня додаватиметься по 10 копійок. Тобто навіть при протермінуванні у 100 днів набіжить лише 10 гривень.


Сума незначна, але з кожною новою несплатою борг зростатиме, тому краще не затягувати. Остаточний термін оплати комуналки — 20 число кожного місяця.


Загальна сума пені не може бути більшою, ніж сума боргу, тобто при заборгованості у 1000 гривень максимально спишуть 1000 гривень пені, але така сума набіжить лише через 27 років.

Постачальники мають право припинити надання послуг боржникам через 30 днів після попередження, якщо за цей час не буде погашена заборгованість. Якщо борг споживача більше 84 тисяч гривень, на нього можуть подати до суду, накласти арешт на майно і нерухомість, примусово продати його і погасити борги.

 

Чи всім нараховуватимуть пеню?
Є випадки, коли пеню не будуть нараховувати. Наприклад, якщо держава затримує субсидії або якщо житель будинку не проживав у ньому, був у тривалому відрядженні, також пеню не мають нараховувати, якщо на роботі вам затримують зарплату. Звичайно, ці факти потрібно документально підтвердити.


Експерти з питань комунальних послуг зазначають: тим, хто не живе у своєму помешканні, все ж доведеться платити, адже за новим законом всі послуги, які отримав будинок, повинні бути оплачені — нестача коштів (тобто різниця між приватними та загальнобудинковим лічильником) буде розподілятися між усіма мешканцями. Наприклад, кубометри води, які не враховуються індивідуальними лічильниками, доведеться оплатити всім згідно з метражем. І саме на цю послугу у разі несплати можуть нарахувати пеню.


Стосовно затримки зарплати — має бути довідка з місця роботи. А ось ФОП (фізична особа-підприємець) — це самозайнята особа, вона отримує не зарплату, а прибуток, тому довести, що їй не виплачують грошей, вона не зможе..


Чи можуть за несплату відключити світло або газ?
Звичайно, ні. Ані світло, ані газ не можуть відключити. Що стосується інших послуг, то тут будьте уважні. В разі несплати, а також ігнорування попередження про протермінування платежа протягом 30 днів вас можуть відімкнути від води або інших послуг.

 

А що це за абонплата? За що її платити?
Абонентська плата — це річні експлуатаційні витрати постачальника комунальної послуги, рівномірно розподілені на кожен місяць. Тобто це гроші, які платяться постачальнику за використання мереж та розподіл по ним ресурсів — води, опалення та іншого. Це стандартна світова практика, яка дозволяє комунальникам планувати свої витрати незалежно від сезону. Абонплату встановлює енергетичний регулятор, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Нараховуватиметься вона як на зовнішні, так і на внутрішньобудинкові мережі.
Її нараховуватимуть теж із травня. Сплачувати абонплату доведеться щомісяця, незалежно від того, чи користувались ви послугою (адже ви підключені до мережі). Проте вона буде нараховуватися в тому випадку, якщо між постачальником і споживачем укладено індивідуальний договір. На жаль, прозорих методик розрахунку абонплати немає, тому наразі ситуація не до кінця зрозуміла.


Що зміниться в стосунках із постачальниками послуг?
Для мешканців приватного сектору особливо нічого не зміниться, а ось на жителів багатоповерхівок чекають зміни.


Зараз в основному українці сплачують за комунальні послуги за індивідуальними договорами. Завдяки новому закону можна буде обрати між кількома моделями, але у будинку може діяти тільки одна модель на конкретну послугу.


Перша — договори залишаться індивідуальними для всіх видів комунальних послуг, навіть вивезення сміття.


Друга — частина послуг буде оплачуватись на загальній основі компанії-управителю.


Третя — всі комунальні послуги, крім світла та газу, будуть сплачуватися для будинку в цілому. Тут головну роль виконуватимуть ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку), які й відповідатимуть за такі договори. Втім в такому випадку неясно, як ОСББ боротиметься із неплатниками всередині, хоча, як вважають юристи, кожен окремий співвласник повинен відповідати самотужки за свій борг.


Загалом, новий закон передбачає більшу активність власників житла, зокрема, в частині об’єднання в ОСББ та управлінні своїм майном. Передбачається, що всі будинки мають перейти на ОСББ. ЖЕКи як такі зникають і перетворюються на компанії-управителі. ОСББ зможе домовлятись із управителями про вартість обслуговування будинку самостійно і шукати найбільш вигідні варіанти. Якщо немає ОСББ, проводяться збори співвласників.


Коли почнуть діяти зміни?
Пеню почнуть нараховувати вже від травня. Але на старі борги, тобто до 1 травня, закон не розповсюджується.


Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ дало роз’яснення, згідно з яким “пеня за несвоєчасне здійснення платежів за комунальні послуги може нараховуватися на ту суму заборгованості, що утвориться з моменту укладення відповідного договору про надання комунальних послуг. Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги. Пеня за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги не є підставою для автоматичного нарахування споживачам пені з 01.05.2019”.

 

Як зміни торкнуться пологівців?
Міський голова Юрій Коноваленко пояснює, чому нововведення не торкнуться мешканців міста:
Поки що ми не можемо приступити до виконання цих вимог. Всі споживачі комунальних послуг сплачують за послуги на підставі договорів. У договорах комунальних служб відсутній пункт про нарахування пені. Таким чином потрібна додаткова угода до договору, але угоду можна укласти, якщо це передбачено типовим договором. На сьогоднішній день Мінрегіонбуд типового договору не надав, тому у комунальних підприємств немає підстав нараховувати пеню за несвоєчасну сплату послуг.


Ще одна проблема у введенні процедури нарахування пені - необхідність внесення змін до програми нарахування. А оновлення бухгалтерської програми досить затратна справа. Стосовно відключення боржників від послуг, що надають комунальні установи, не потрібне нарахування пені, достатньо самого факту боргу.
Стосовно введення абонплати, маємо ряд невизначених питань і приступити до нарахування споживачам цієї послуги не готові.

 

Роз'яснення стосується послуг підконтрольних міській раді. Щодо реакції обленерго і газових служб, говорити важко. Зважаючи на ігнорування рішень антимонопольних комітетів стосовно незаконних нарахувань споживачам, їхню реакцію не можна прогнозувати.


Експерти говорять, що відключення комунальних послуг через нарахування пені буде малоймовірним. Все залежить від конкретного будинку. Якщо є технічна можливість, зможуть відключити від цієї послуги. Та й пеня по суті невелика, тому не суттєва для боржника, щоб той платив по рахункам… Якщо ж у людини немає грошей, то на платника це навряд вплине.
Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

2
Супер
4
Сміх
15
Жах
15
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Loading...

Новини за темою

Останні новини

Loading...

 

1180619.jpg

 

2180619.jpg

 

3180619.jpg

 

 

 

Пологи (г.)