Олія і гречка стають недосяжними

5 Листопада 2021 09:53  0  1597

На Вкраїні та у світіОлія і гречка стають недосяжними

У нинішніх умовах проживання нам пророкують соняшникову олію по 100 гривень за літр і гречку за 50 грн кілограм


Ціни на олію можуть піднятися найближчим часом і ціна 70 грн за літр може вже здатися не такою вже і високою, адже 100 гривень за літр – це набагато більше. Причиною цього експерти бачать подорожчання газу та особливості податкової політики в Україні.

 

За оцінками економічного аналітика Петра Драханчука, газ для промисловості, який подорожчав, збільшить собівартість виробництва олії на 5-10 відсотків. Але одним газом додаткові витрати не обмежаться. На відміну від тарифу для населення, вартість електроенергії для промисловості також зростає.

 

- Одночасно відбувається значне, майже на 25%, зростання інших складових витрат переробки, таких як електроенергія і гексановий розчинник, що становлять понад 30% собівартості виробництва, - пояснює експерт.

 

Окрім об’єктивного підвищення соняшникової олії, на ціну можуть вплинути й інші фактори. Зі зростанням цін у світі збільшується вартість олії і в Україні, пояснює П. Драханчук. При цьому на зворотну тенденцію – здешевлення олії в Україні зі зниженням її ціни на світових ринках – розраховувати не варто. Нижчу вартість олії в європейських магазинах порівняно з українськими експерти пояснюють різницею в оподаткуванні.

 

- Буває, що у нас ціна на соняшникову олію в магазинах вища, ніж у країнах, яким ми її продаємо, тому що у них нижчий податок, - наводить приклад експерт.

 

Нагадаємо читачам «Погляду, що соняшникова олія – не єдиний продукт, ціни на який можуть зрости найближчим часом. У Всеукраїнській асоціації пекарів прогнозують подорожчання хлібобулочних виробів після збільшення ціни на газ та електроенергію для промисловості.

 

Гречка дорожчає за рекордного врожаю
Незважаючи на те, що восени настав час для збору врожаю, багато продуктів в Україні суттєво подорожчали. Зокрема, останнім часом зростають ціни на крупи. Хоча в Україні зібрано добрий урожай зернових. У чому ж причина?

 

- При річному споживанні українцем у середньому близько 3 кг гречки нам потрібно приблизно 100 тисяч тонн цієї крупи, – розповідає виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий. - У перерахунку на зерно це становитиме приблизно 150 тисяч тонн.

 

Варто зазначити, що саме цього року в Україні зібрали добрий урожай зернових, у тому числі й гречки. За прогнозами Міністерства аграрної політики та продовольства, аграрії цього сезону мають понад 110 тисяч тонн гречки.

 

- Це найбільший урожай гречки за останні кілька років, – заявив міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко. – Два місяці тому наші прогнози були на рівні 100 тисяч тонн. Та вже зараз аграрії намолотили 107 тисяч тонн. Це показник на рівні 94%. Тому наші оновлені прогнози становлять понад 110 тисяч тонн.

 

За його словами, найвищу врожайність зафіксовано на Вінниччині - 15,9 ц/га.

 

Одночасно Р. Лещенко зазначив, що програма державної підтримки виробництва гречки, яку було запущено цього року, вже показує дієві та ефективні результати імпортозаміщення. Нагадаємо, згідно з цією програмою аграрії отримують до 5 тис. грн субсидії на гектар оброблюваних угідь, де вирощували гречку.

 

- 2021 року на підтримку виробників гречки було виділено 50 млн. грн, — повідомив міністр. – Ми плануємо і надалі підтримувати наших аграріїв та продовжимо цю програму наступного року. Тих, хто спекулює на темі продовольчої безпеки та залякує українців, закликаю дивитися на конкретні цифри: зерном, гречкою українці забезпечені сповна».

 

Однак тепер незрозуміло, чому за такого хорошого врожаю роздрібні ціни на гречану крупу і далі зростають?

- Річна потреба у гречці становить в Україні близько 180 тисяч тонн, – розповідає економіст Іван Хомич. – Та, попри рекордний урожай на рівні 110 тисяч тонн, його буде недостатньо для того, щоб повністю задовольнити потребу країни в гречаній крупі.

 

Дефіцит традиційно покривали за рахунок імпорту, зазвичай – з Росії. Але цього року РФ внесла гречку до переліку стратегічних товарів, які заборонили експортувати до України. Тому, незважаючи на добрий урожай, дефіцит гречки на українському ринку триватиме. Ситуація також може посилитись через дії спекулянтів, які захочуть притримати продаж товару, щоби забезпечити зростання цін. Тому на нас очікує зростання вартості гречки ще на 15-20%.

 

 


Джерело: pogliad.ua

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

5
Супер
8
Сміх
11
Жах
38
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

 

Пологи (г.)