Насильство в сім’ї – тепер кримінал. Чи є такі серед пологівців?

4 Квітня в 09:47  0  1062

На районіНасильство в сім’ї – тепер кримінал.  Чи є такі серед пологівців?

Раніше якщо Вася біг із сокирою за Петром, це кваліфікувалося як замах на вбивство, кримінал. А якщо Вася біг із сокирою за своєю дружиною це - максимум адміністративка. Насильство в сім’ї – це не злочин, так вважали правоохоронці.

 

Домашнє насильство могло тягнути за собою кримінальну відповідальність, на практиці - розслідувались лише найтяжчі злочини.

 

Набув чинності закон про криміналізацію домашнього насильства. Якщо раніше за домашнє насильство була виключно адміністративна відповідальність, то тепер введено кримінальну відповідальність. Закон деталізує види насильства на фізичне, сексуальне, психологічне та економічне. Що це означає та яка відповідальність за вчинення такого злочину?

 

Злочин – не лише побої


Загально прийнята думка, що домашнє насилля – це побої. Власне, до ухвалення нового закону, можна було покарати домашнього кривдника лише за такі прояви "любові".


Щоправда поліція вельми неохоче реагувала на подібні виклики, керуючись стереотипом “милі лаються – лише тішаться”. Так відбувалось і через недостатню законодавчу регламентацію, страх потерпілих звернутись по допомогу, складність фіксації та доведення факту насильства з боку поліції.


Тепер до Кримінального кодексу введено спеціальну статтю, яка чітко визначає, що умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо теперішнього чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває або перебував у сімейних або близьких до них стосунках, передбачає кримінальну відповідальність.

 

Що таке економічне та психологічне насильство?

 

Часто про психологічне насильство кажуть, що «це просто сварка», «це просто ревнощі» або «це життєва ситуація», але це ненормально. Дії, що принижують честь та гідність особи, є насильством.

 

Економічне насильство - умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, ненадання догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші.

 

Психологічне насильство – це словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.


Якщо кривдник поруч, хто допоможе?


Новий закон передбачає, що поліцейські, які прибули на виклик, повинні оцінити ризики повторного насильства і, у разі потреби, застосувати терміновий заборонний припис. Заборонний припис виноситься поліцією як реакція на факт домашнього насильства і діє до 10 днів. Його можна продовжити через суд до півроку.


Іншими словами, кривдника можуть зобов’язати негайно залишити місце, де він вчиняв насильство, і заборонити наближатися до нього на певну відстань. Кривднику можуть заборонити листуватися чи телефонувати жертві.


Жертви насилля


Жертвою насилля вважається не лише та людина, якій завдано кривди, а й діти, якщо вони були присутні при сценах насильства. Дитина також може звернутися до поліції із скаргами. З’ясовувати, чи є вона постраждалою, мають психологи. Вчителі, медсестри, лікарі повинні повідомляти в поліцію про підозри вчинення насильства над дитиною.


Нова редакція Кримінального кодексу не залишає сумнівів і щодо жертв насилля інтимного характеру: не було добровільної згоди на секс – значить маємо справу зі зґвалтуванням.


Покарання для кривдника


За кожен із видів насильства передбачена різна відповідальність. Якщо узагальнити, покарання можуть бути такі: громадські роботи на строк від 150 до 240 годин або й позбавленням волі терміном до двох років.


Про ситуацію з домашнім насиллям у Пологах?

 

За період минулого 2018 року до Пологівського відділу поліції надійшло 84 повідомлення про вчинення домашнього насильства в сім’ї.

 

З них 16 кримінальних правопорушень з умисним нанесенням легких тілесних ушкоджень (ст.125 Кримінального Кодексу України), що карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі на строк до двох років.

 

До адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства притягнуто 43 правопорушника. На обліку за вчинення насилля в сім’ї перебуває 37 чоловіків та 1 жінка, тобто такі, що не один раз вчиняли злочин. З ними проводяться роз'яснювальні роботи працівниками компетентних служб щодо недопущення подібного злочину.

 

Коли запрацюємо по-новому?


Згідно з новими законами, держава зобов’язана відкрити достатню кількість притулків для осіб, постраждалих від домашнього насильства, запровадити цілодобову «гарячу лінію», оператори якої приймали б інформацію про такі злочини і невідкладно передавали її поліцейським, а також надавали б консультації та допомогу жертвам насильства. Подібні норми запроваджуються у багатьох демократичних країнах та застосовуються міжнародним правом, втім, як це буде працювати в українських реаліях, поки що невідомо.

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

9
Супер
3
Сміх
2
Жах
4
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Loading...

Новини за темою

Останні новини

Loading...
Loading...

 

 

 

 

Пологи (г.)