Мораторій на продаж землі знято. Чи готові пологівці стати учасниками процесу?

7 Липня 2021 08:14  0  883

АктуальноМораторій на продаж землі знято. Чи готові пологівці стати учасниками процесу?

1 липня для українців відбулась історична подія - відкриття ринку землі. Чи готові пологівці стати учасниками торгів і що для цього треба, дізнавались журналісти Газети.


Учасниками процесу на даному етапі реалізації земельного закону є фізична особа покупець і фізична особа покупець. Оформлює угоду купівлі - продажу нотаріус, через банківську установу здійснюється перерахунок коштів. Витяги про право власності на земельну ділянку видаватиме Держгеокадастр.


Можливість отримання додаткових надходжень при сплаті податку від продажу землі отримає громада. Землі комунальної власності не підлягають продажу до 2024 року.


Процес відкриття мораторію на землю вже розпочався і на Пологівщині. Бажаючі купити - продати земельні наділи йдуть до нотаріусів, які є вагомим важелем у процесі. Саме на нотаріусів держава поклала величезну відповідальність за правильність оформлення угод про продаж землі та проведення процедури перевірки набувача.


Про процедуру розповіла нотаріус Валентина Черкун:


“Право власності на землю повинно бути внесено в державний реєстр речового права на землю, який запрацював з 2013 року. Власник землі у нотаріуса подає заявку в електронний реєстр про намір продати земельну ділянку. До заявки, яка буде реєструватися в реєстрі, додається проєкт копії договору купівлі - продажу. В реєстрі заявка буде знаходитися протягом двох місяців. Нотаріус впродовж трьох днів повинен листом повідомити орендаря про право переважної купівлі даної земельної ділянки. Орендар, отримавши лист від нотаріуса, повинен впродовж місяця повідомити нотаріуса про свій намір купити або відмовитися від купівлі ділянки. Продаж буде здійснюватися не нижче нормативно - грошової оцінки землі. Розрахунок проводитиметься виключно через банківську установу. Тобто покупець і продавець повинні мати відкриті рахунки у банку, перерахунок коштів здійснюватиметься через банк.


Також покупець повинен підтвердити легальність грошових надходжень на покупку землі. Нотаріус, який займається оформленням угоди, має скласти протокол про відповідність покупця вимогам постанови Кабміну № 637 від 16.06.2021. Відповідальність за внесення дійсності інформації у протокол несе нотаріус.


До 2024 року покупцем землі може бути тільки фізична особа, яка може придбати до 100 гектарів землі.У разі виконання всієї процедури, через два місяці після реєстрації заявки в реєстрі речових прав можна оформити договір купівлі - продажу земельної ділянки сільгосппризначення.


Не зовсім позитивним фактором у відкритті мораторію на землю сільгосппризначення, є той факт, що людські городи теж підпали під ці вимоги. А відповідно, тепер будинок і землю під ним можна продавати на колишніх умовах, а земля ОСГ оформлюватиметься за новою процедурою. Таким покупцям також доведеться документально підтверджувати походження своїх доходів. При продажі землі сплачуватиметься податок 5 відсотків податкового збору і 1,5 - військового.”


Думка юриста
На думку нотаріуса і юриста Валентини Черкун, ринок землі потрібно було відкрити. Держава законодавчою базою забезпечила права громадян на земельні ділянки таким чином, щоб захистити права людей та унеможливити зосередження землі в одних руках. Хто має намір продати - продаватиме, якщо передумає, впродовж двох місяців зможе відізвати заявку. І тільки з 2024 року землю сільгосппризначення зможуть придбати юридичні особи. Іноземці зможуть купувати українську землю тільки після проведення референдуму (рішення про продаж землі приймається народом України).


Саме на нотаріуса покладені обов'язки перевірки кінцевого бенефіціара по юридичним особам. Якщо серед таких виявиться іноземна сторона, продаж не відбувається. В разі, якщо покупець землі виявиться недобросовісним і купить більше ста гектарів землі, земельним кодексом передбачена конфіскація.


Думка влади
Нові земельні відносини дадуть можливість розвивати в Україні ті види сільськогосподарського виробництва, які передбачають необхідність великих інвестицій в землю — і праці, і капіталу. Маючи землю у власності, аграрій може закласти на ній сад, виноградник, ягідник, побудувати потужності з переробки, здійснити меліоративні заходи. Такі види використання землі створять на селі додаткові робочі місця, молоді не доведеться виїжджати на заробітки до міста або за кордон, - вважає міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.


Довідка:


Хто зможе викупити землю?
Відповідно до законодавства, викупити землю можуть громадяни України, яким належить право:
постійного користування;


- право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення фермерського господарства;


- орендарі ділянок, які набули право оренди через переоформлення права постійного користування до 2010 року.


Ці категорії громадян можуть викупити земельні ділянки з розстрочкою до 10 років. Ціна землі буде дорівнювати нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів.

 

Що з цього приводу думають пологівці, читайте  на сайті в рубриці опитування.

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

6
Супер
2
Сміх
3
Жах
7
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

 

 

 

 

 

Пологи (г.)