Мами і тати йдуть в перший клас… Поради психологів, як зробити так, щоб дитина почала вчитися без істерик і із задоволенням

25 Серпня 2021 08:34  0  600

АктуальноМами і тати йдуть в перший клас… Поради психологів, як зробити так, щоб дитина почала вчитися без істерик і із задоволенням

Начебто, тільки вчора щасливі і горді батьки забрали дитину з випускного балу в дитячому садку, а вже до першого вересня залишилося всього нічого. Перед початком навчального року батьки докладають максимум зусиль, щоб навчити майбутнього першокласника того, на що відводиться цілий навчальний рік, - читати найкраще або виводити букви. Але чи так це важливо і до чого насправді потрібно підготувати дитину перед початком навчання? Про це ми поговорили з дитячими психологами та педагогами. Пропонуємо батькам думки спеціалістів …

 

Налаштуйте режим дня
Найбільший стрес у першачків викликає зміна режиму дня, тим більше після канікул. Так що серпень використовуйте для того, щоб сформувати режим дня майбутнього школяра. Починайте будити дитину щоранку на десять хвилин раніше. Потім на п'ятнадцять, потім на двадцять. Поступово наближайтеся до часу, коли потрібно буде вставати на заняття. Дитина звикне, і коли почнеться школа, прокидатиметься зранку без будильника і батьківських умовлянь.

 

Лягати спати потрібно не пізніше дев'ятої години. Якщо дитина грає і дивиться телевізор допізна, почніть привчати її до раннього відходу до сну (так само, як і до ранкового підйому) - поступово зсувайте час відбою на 10-15 хвилин.

 

Розпорядок дня першокласника також стане іншим. У нього з'являться обов'язки: самому заправляти ліжко вранці, одягатися, збирати рюкзак, з часом - виконувати домашні завдання. Перед школою налаштуйте дитину на дрібні щоденні справи, з якими в подальшому зіткнеться першокласник.


Щоб школа не викликала стрес, обов'язково дотримуйтеся режиму дня, - наголошує психологиня Олена Овчаренко. - Режим можна спланувати разом з дитиною. Складайте чек-листи, використовуйте планери. Разом перевіряйте, що зроблено, а що ні. Цей прийом підходить також для розвитку відповідальності, почуття часу.

 

Навчіть слідувати інструкціям
Школа для першокласника - це в першу чергу нові правила та інструкції, а вже потім нові знання і знайомства. "Роби вправи", "не розмовляй на уроках», “не бігай коридораами”, "хочеш в туалет - підніми руку і відпросися". Навчіть дитину краще розуміти прохання. Пропонуйте йому зробити нескладні завдання по дому: прибрати посуд, полити квіти, охайно скласти речі. Давайте йому прості, повні і зрозумілі інструкції: "Візьми брудні тарілки зі столу і постав їх в раковину", "Поклади в миску корм для кота" …

 

Добре, якщо дитина вміє робити звичайну домашню роботу. Це може здатися дивним, але така діяльність багато в чому корисніша найхитромудріших розвиваючих вправ, - в один голос говорять педагоги. - Така дитина швидше адаптується до школи, навчиться виконувати домашні завдання, тримати в порядку свої підручники і зошити.

 

Потренуйте навички читання і рахунку
Зазвичай батьки намагаються навчити дітей рахувати, писати і читати перед самим початком занять. Якщо дитина знає букви, вміє складати склади в слова, вміє рахувати - це непогано. Але тут би не переборщити: занадто розвиненому першачку буде нудно на уроках, і навчання стане каторгою.

Але якщо до цього ви не займалися з дитиною рахунком і читанням, не треба намагатися її змінити і вчити в останній місяць перед школою.

 

Одного місяця недостатньо, щоб сформувати навички. А ось неприязнь до занять встигне сформуватися. Замість цього потренуйте те, що вже вміє дошкільник. На прогулянці попросіть порахувати, скільки машин стоїть біля під'їзду, або разом порахуйте скільки білих і скільки червоних машин проїхало повз. Це проста вправа тренує рахунок і уважність.

 

Гуляючи з дитиною по місту, читайте вивіски, великі заголовки на рекламних плакатах, пробуйте складати короткі слова з довгих. Попросіть перерахувати гроші в гаманці - дітям подобаються "дорослі" справи.

 

У час, що залишився до занять, більше спілкуйтеся з дитиною. Просіть розповісти вам про події дня, що цікавого було сьогодні, що його здивувало, що сподобалося, а що ні. Це навчить дитину аналізувати те, що відбувається, фокусувати увагу. Тоді, зіткнувшись з першими проблемами в школі, першачок не замкнеться в собі, а прийде до вас за підтримкою і зможе пояснити, що саме сталося.

 

Що бажано знати і вміти!
Вчителі початкової школи стверджують, що особливих вимог до першокласників зараз не пред'являють. Наприклад, вміти писати і читати необов'язково - до кінця першого класу цього навчать всіх. Знає дитина літери - це вже добре. Правда життя, однак, в тому, що ті першокласники, які вміють читати, отримують фору, їм легше дається все в навчанні. Тож, якщо у дитини є інтерес, краще пояснити йому, як читати слова.

 

Ось мінімальний перелік навичок, які полегшать життя першокласникові:
Рахувати до десяти і назад, розрізняти право і ліво, верх і низ.

Узагальнювати і класифікувати предмети: "Це овочі", "Це інструменти, а ось це зайве".

Скласти розповідь з декількох пропозицій по картині.

 

Правильно тримати олівець, акуратно розфарбовувати картинки, не виходячи за межі. Малювати зигзаги, овали, заштрихувати.

 

Знати пори року, місяці, дні тижня.

Назви, основні ознаки, черговість.

 

Називати свої ПІБ, країну, місто, домашню адресу. Імена батьків, ким працюють.

Одягатися і роздягатися, складати одяг, зав'язувати шнурки, збирати портфель.

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

4
Супер
2
Сміх
2
Жах
1
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)