Про свідомий вибір, любов до професії та результати роботи, - логопединя зі стажем Валентина Галич Есть фото

17 Листопада 2021 15:48  0  1289

ОсобистістьПро свідомий вибір, любов до професії та результати роботи, - логопединя зі стажем Валентина Галич

Не секрет, що мова людини - певне відображення особистості: чітка дикція може зробити людину успішною, а логопедичні дефекти – стати трагедією всього життя. Раніше професії логопеда не існувало зовсім. Вважалося, якщо людина має проблеми з мовленням, то це його індивідуальна особливість, яку не можна змінити


Насправді ж заняття з гарним фахівцем можуть дати приголомшливий результат, повністю змінивши якість соціального життя.


Напередодні професійного свята логопеда редакція “Районки” поспілкувалася з пологівською логопединею – фахівчинею, яка за своїми плечима має чималу практику та досвід роботи з дітьми. Валентина Григорівна постійно вдосконалює свої знання та допомагає малечі стати впевненими, почутими та зрозумілими…


Про вибір професії
Народилася в селі Кінські Роздори. Закінчила Кінськороздорівську середню школу. Оскільки мама все життя працювала педагогом, тож не дивно, що і я мріяла оволодіти всіма азами освітнього процесу. Перша моя освіта - вихователь дошкільного закладу. Декілька років працювала вихователем в садочку “Буратіно”. Працюючи з малечею, звернула увагу, що проблем з мовленням у дітей стає все більше і більше… Це мене непокоїло, хотілося допомогти їм навчитися правильно вимовляти букви, склади. Тому вирішила перекваліфікуватися. Закінчила логопедичний факультет в Бердянському педагогічному університеті, навчалася п'ять років заочно, здобула спеціальність логопед-дефектолог.


За фахом працюю з 2008 року.


Що робить логопед
Спеціаліст по дефектах мовлення працює переважно з дітьми: в дитячих садах, школах, а іноді і в спеціальних установах для учнів з вадами слуху та мови. Майже всі маленькі діти неправильно або нечітко вимовляють пару букв, однак це зазвичай проходить само собою ще до першого походу в школу. У деяких же дефекти вимови доводиться виправляти професійно.


На перший погляд здається, що в логопедії немає нічого складного, потрібно лише підбирати учням відповідні завдання і стежити за їх виконанням. Але це не так. Хороший логопед повинен відмінно володіти теорією свого предмета, знати анатомію і фізіологію мовних органів, патофізіологію. Крім того, йому потрібно багато спеціальних навичок: вміти робити логопедичний масаж для розслаблення м’язів гортані, на собі показати необхідні “пацієнту” рухи, володіти величезним терпінням.


Можна з упевненістю сказати, що логопед – це свого роду вчитель, від якого вимагається необмежене терпіння і розуміння. Він повинен вміти знаходити підхід до кожного, подавати вправи дітям у цікавій ігровій формі і допомагати долати дорослі комплекси. Буває, що з моменту початку занять у логопеда до перших успіхів проходить кілька місяців або навіть років. Все залежить від складності ситуації і професіоналізму дефектолога. Інші обов’язкові якості професії — це комунікабельність і наполегливість.


Про складності в професії
З кожним роком мовленнєві патології у пологівських дітей стають складнішими. Наразі багато проблем мовлення пов'язані з функціонуванням нервової системи. Такі діти потребують додаткового лікування у вузьких спеціалістів, в основному це невропатологи. Часто діти мають аденоїди, тож вони повинні співпрацювати і з лор-лікарями. Чому діти мають відхилення в мовленні? Це більше питання до лікарів. Причина порушення мовлення - це спадковість, функціонування нервової системи, функціонування лор-органів.

 

oly


За який час можливо виправити мовленнєві дефекти?
Це залежить індивідуально від кожної дитини, наскільки вона піддається корекції. Наприклад, є такі діти, які з самого дитинства, начебто, не мають проблем ані в лор-органах, а саме в артикуляційному апараті, ані в неврології. Але дитина нечітко вимовляє склади, звуки змазані… В чому ж причина? Виявляється, в дитинстві малеча не вживала твердої їжі, затяжне смоктання соски - порушений прикус. Причин безліч. Тому ослаблений артикуляційний апарат створює такі дефекти в мовленні.


Чисто теоретично: якщо недорозвинення мовлення, тоді спеціаліст веде дитину протягом всієї початкової школи. Якщо ж дитина має фонетико-фонематичні порушення (відсутність декількох різних груп звуків) - від року до двох. При відсутності одного звуку - найчастіше така дитина від півроку до одного року справляється.
Ще раз зауважу, що все це достатньо індивідуально.


За логопедичним пунктом, де відповідальним спеціалістом є Валентина Григорівна, офіційно закріплено п'ять шкіл, хоча вона є провідним спеціалістом на території всієї Пологівської громади.


Прикладом, в п'яти навчальних закладах Пологівської громади в 1-х класах навчаються всього 184 дитини, з них 94 учні мають порушення мовлення; з 2 по 4 класи - 576 учнів, порушення мовлення мають 99 дітей.


Про робочий день
Відвідую із заняттями дві школи. Перша - ліцей “Основа”. Це основний кабінет. Заняття в понеділок, середу та п’ятницю. Сюди приходять діти з дитячих закладів, оскільки в них тимчасово немає спеціаліста логопеда. Паралельно заняття в цьому кабінеті відвідують й учні Колегіуму №1.
Також працюю зі школярами Пологівського ліцею №4. Заняття проходять в приміщенні ліцею суто для його учнів. Дні занять: вівторок, четвер.


Щодня виходить від 4 до 7 робочих годин. В групах за нормою має бути 5-6 учнів, але їх кількість набагато більше.


Про любов до роботи, яка робить людей впевненішими
Люблю свою роботу за те, що допомагаю дітям бути почутими. Після занять вони можуть вимовляти всі звуки, висловлюють свої потреби або ж вперше починають говорити чітко і грамотно. Я бачу, як змінюється їхнє життя, вони стають щасливішими від того, що можуть спілкуватися з друзями та однолітками, з родичами та іншими людьми без проблем і насмішок в їхній бік.


Про індивідуальний підхід та складнощі в навчанні
Ніяких складнощів не маю. Стає в пригоді досвід, здобутий в роботі вихователем в садочку. Існує досить розширений спектр дидактичних ігор та матеріалів. Намагаюся викладати дітям в ігровій, цікавій та зрозумілій для них формі. Техніки для навчання достатньо. Є також мультики, робота з дзеркалами, дидактичні сучасні ігри. Розвиваємо моторику рук через малювання та арт-терапію. На заняттях ми не тільки займаємося постановою звуків, також формуємо розвиток фонематичного слуху - це здатність дитини чути та розрізняти звуки мови. Розповідати можна багато. Вважаю своєю сильною стороною вміння знаходити індивідуальний підхід до кожної дитини.


Професія логопеда відповідальна і складна. Мене часто запитують, наскільки я втомлююся, адже це морально складно щодня працювати з дітьми. Мені насправді дуже подобається все те, що я роблю, адже важко працювати не з дітьми, а з проблемами, котрі вони мають. Позитивні результати надихають. Бачу, що мої старання не даремні. Якби ви бачили очі дитини, яка вимовила нарешті звук Р дивлячись на себе в дзеркало! Її радість та щирі дитячі емоції передають мені заряд енергії для подальшої роботи. Завжди заохочую дітей добрими словами, похвалою, тоді вони відкриваються для роботи. Головне - робити це щиро, від серця до серця.


Постійний розвиток
Кожні п'ять років проходжу курси підвищення кваліфікації. На сьогодні інтернет мережа надає безліч можливостей для того, аби онлайн підвищувати рівень своїх знань та методів роботи. Також маю постійний контакт зі своїми колегами, ми обмінюємося досвідом та практичними навичками в роботі з дітьми. Щиро впевнена: вибір професії - це моє покликання.


Віддушина - це вирощування квітів
Аби емоційно розслабитися, вирощую кімнатні квіти. Дуже люблю орхідеї. Але останнім часом подобається займатися вуличним ландшафтом.


Робота з дорослими
Маю невеликий досвід праці з дорослими людьми, це, як правило, люди, які пережили інсульти та інфаркти. Але це більш консультативно для відновлення мовлення. Напрацьовувала програми індивідуально для кожного випадку. Звичайно, що це поза основною роботою. Тому консультації можу надати, а ось працювати особисто з такими пацієнтами лячно. Це не моя компетенція.


І головне – не бійтеся дітей, які не говорять або є «складними». Наше завдання – допомогти їм розкрити себе, дати можливість повірити в себе, тоді отримаємо бажані результати. Будьте добрими, відкритими до них – опустіться на коліна до їхнього рівня і тоді зрозумієте, що дитина хоче сказати, навіть якщо не говорить. А вже після – використовуйте навички спеціаліста. Бажаю терпіння, розуміння та удачі у нашій нелегкій, але цікавій та корисній праці!

 

 

 


Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

29
Супер
4
Сміх
1
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

изображение_viber_2020-10-30_09-08-35.jpg

 

 

Пологи (г.)