“Країна миру та свобод,”- пологівчанка про життя у Швеції

2 Жовтня 2020 09:13  0  1062

Особистість“Країна миру та свобод,”- пологівчанка про життя у Швеції

Досвідом проживання в одній із найбільш мирних країн світу - Швеції, з читачами Газети поділилась пологівчанка Жанна Карзова.

 

Разом з родиною жінка протягом трьох років спостерігала за культурою, традиціями та повсякденним життям шведів.

 

Приставши на пропозицію родички, Жанна разом із чоловіком Олегом та донькою Сонею вирішили спробувати влаштувати своє життя у Швеції:

 

- Першим поїхав чоловік, влаштувався на роботу, знайшов житло. Місяців через три до нього перебралась я з донькою. Якийсь час жили на півдні країни, пізніше переїхали на північ.

Адаптаційний період у перший час нам допомогла пережити сестра чоловіка, вона була з нами поряд і всіляко нас підтримувала.

Важкувато було в плані спілкування, коли мови не знаєш. Часто доводилось користуватися послугами перекладача. Першочергово мені необхідно було влаштувати доню до школи. Вона мала йти до підготовчого класу.

 

Діти на уроках можуть лежати, а вчитель носити пірсинг


Навчання у школах Швеції - безкоштовне. Оскільки ні швецької, ні англійської Соня не знала, навчальний заклад надав їй послугу особистого перекладача. Так, на кожному уроці біля доньки сидів перекладач і шепотів їй на вухо, пояснюючи слова вчителя.

 

Вразило ставлення вчителів до дітей: вони - доброзичливі, завжди цікавляться справами учнів, чи комфортно ті почувають себе вдома, прискіпливо цікавляться спілкуванням між членами сім'ї. Якщо з'ясовується, що дитина піддається булінгу вдома чи батьки не належним чином виконують свої обов'язки, соціальна служба нагряне з перевіркою, а ображена дитина може подати судовий позов на батьків.

 

Під час занять вчитель не вправі підняти голос на учня або торкнутися його. Контакт між учнем і вчителем обмежується очима. З вчителем навчальний заклад укладає трудовий договір тільки на рік, після того спеціаліст повинен довести свою профпридатність.

 

Під час занять діти не сидять за партами, вони поводяться вільно: хтось лежить, хтось сидить, за бажанням переміщаються по класу. Здається, що саме поняття дисципліни чи поваги до вчителя тут відсутнє. Учні можуть поводити себе некоректно з вчителем, обізвати чи накричати, навіть плюнути, а ось вчитель - в жодному разі.

 

При цьому всьому вчитель і вихователь - це одна із найпрестижніших професій в країні. Весь час потрібно доводити свою професійність, обов'язок вчителя - знати англійську мову. Квіти вчителям не дарують, це вважається дурним тоном, як і будь-які інші подарунки. З цим взагалі суворо.

 

Ковзанки у багнюці та прогулянки під дощем


До виховного процесу додається цікаве дозвілля школярів - дітям дозволяють порпатися у багнюці та бігати під дощем. Такі ігри учням подобаються найбільше. Оскільки снігу в південній частині немає, діти залюбки ковзають із земляної гірки.

 

Коли ж іде дощ, малеча ніколи не заходить до будівлі, а досхочу бігає. Діти граються на вулиці у спеціальних водовідштовхувальних костюмах, які знімають на вході до класу, під ним залишається чистий одяг.


Зовнішній вигляд вчителя часто абсолютно нестандартний. У Софії, наприклад, ​​вчителька була вся в татуюваннях та пірсингу. Це не завадило їй працювати в школі, подібний зовнішній вигляд там - норма.

 

Хандрять через відсутність проблем та пиячать щоп'ятниці


Шведи з півночі країни не надто дотримуються культури та не переймаються через зовнішній вигляд. Ходять з брудним волоссям, часто не розчісуються.
Трохи краща ситуація на півдні. Особливо за своєю зовнішністю там стежать юнаки.

 

В основному шведи живуть заможно, мають великі гарні будинки, транспорт, тримають конюшні та дуже люблять коней. Нам теж тварини полюбилися, доня відвідувала школу верхової їзди.


Держава там забезпечує своїх громадян, надає всіляку допомогу, навіть ремонти в будинках роблять не самі господарі, а комунальні служби. Живуть люди і горя не знають, від чого до них навіть хандра приходить.

 

Мають шведи цікаву традицію - напиватися щоп'ятниці. Упродовж всього робочого тижня вони працюють на совість, а на кінець - йдуть у бари. Пиячать усі: і чоловіки, і жінки.

 

Нація не надто ерудована та інтелектуальна, але вони - відповідальні і працьовиті, тому розслабитися в цей день для них - святе.

 

Звичайно, відвідують вони кінотеатри і ресторани. Але там навіть звичайна піцерія вважається вже елітним закладом харчування.

 

Продукти без прострочок, а цукерки із лакриці

Для рідних я готувала традиційні українські страви, як і вдома. У шведів перші страви не вітаються. Переважно вони харчуються фастфудом, люблять картоплю, пасту. Готувати не люблять, часто їдять у кафе або купують готові заморожені страви.

 

У великих продуктових магазинах є пункти продажу “швецького столу”. На торговельних стелажах містяться вже очищені і пошатковані різні продукти. Тут можна набрати всього і скільки завгодно, ціна ж виставляється тільки за грами, незалежно від асортименту товару. Але таке задоволення не з дешевих.

 

У магазинах багато товарів швидкого приготування і, на відміну від наших, їх не страшно вживати в їжу. Такого поняття, як просрочка, просто не існує, за цим суворо стежать.

 

Уцінку на товар роблять не коли він вже зіпсований, а коли ще лишається кілька днів до сплину терміну реалізації. Харчуватися там у порівнянні з Україною - дешево.

 

Багато солодощів мають незвичний для нас смак. У більшості цукерок головний інгредієнт - лакриця.

 

Це лікарська рослина, витяжку якої додають до солодкого виробу. Саму рослину використовують проти кашлю.

 

Мені вони не подобаються, мають терпкий смак і неприємний запах. Але шведи від них у захваті. Багато справжнього смачного шоколаду.

 

Медпослуги за рахунком


Якось довелось лікувати доньці зуба, дітям у Швеції це роблять безкоштовно. Коли змушена була викликати для себе швидку допомогу, мене направили пройти медогляд у лікаря.

Пізніше надіслали рахунок за надані послуги, і там була чималенька сума. При цьому лікарі мені надали тільки консультацію.

 

Неформали на вулицях та лояльне ставлення до секс-меншин


Дивує той факт, що неслухняні діти виростають законослухняними громадянами. Народ країни - миролюбний. Звичайно, є райони, де живуть ісламісти та біженці з інших держав, там - безлад та порушення закону.


Швеція - країна свободи і рівності, тут нема з ким воювати. Ніхто нікого не ділить на поганих і добрих, головне - бути доброчесним громадянином.

 

На вулицях можна зустріти представників різних субкультур, неформалів. На таких ніхто не звертає уваги, відношення до них лояльне.

 

На підтримку прав та свобод людини проходять феєричні фестивалі, паради ЛГБТ меншин. Ця країна одна з перших підтримала легалізацію одностатевих шлюбів. Вони тут почуваються захищеними і живуть вільно.

 

Ми там оселилися якраз в той час, коли в Україні розпочалась війна. Шведи підтримували українську сторону.

 

Люди вони привітні, проте неемоційні. Кожен живе своїм життям.


З огляду на деякі обставини, ми повернулись жити на Батьківщину, але миролюбива країна живе у наших серцях.

 

Минулим літом знову їздили відпочивати до рідних у Швецію.

 

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

9
Супер
2
Сміх
1
Жах
1
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)