"Гуляйпільські старожитності" подорожують селами району Есть фото

4 Лютого 2021 12:12  0  621

История Пологовщины"Гуляйпільські старожитності" подорожують селами району

Представники фейсбук спільноти “Гуляйпільські старожитності” (сторінка створена з метою популяризації історії та її матеріальних рештків в місті Гуляйполе та однойменного району) продовжують збирати історичні факти про поселення Гуляйпільського району.

 

Сьогодні мова піде про подорож до села Новомиколаївка, Гуляйпільського (тепер Пологівського) району. Тож, для поціновувачів історії цікаві факти про село від Гуляйпільських старожитностей:

 

Село засноване в 1860-х рр. на колишніх поміщицьких землях етнічними росіянами, колишніми кріпаками, переселенцями з Курської губернії (сучасний Хомутівський район Курської області РФ).


Першими поселенцями були 10 родин серед яких: Бірюкови, Брусєнкови, Павлови, Новікови, Котухови, Назарови, Іпатови, Тимофієви. Варто зазначити, що в сусідстві з навколишніми українськими селами, російськомовне населення швидко асимілювалось українцями.


Від початку село отримало офіційну назву Миколаївка, а неофіційну паралельну - Расєя, що вживається і донині.


Село увійшло до складу Успенівської волості та до парафії церкви Успіння Божої Матері в згаданому селі.


На 1908 рік у селі було вже 30 дворів з населенням 232 особи, а в 1913 вже більше 400 мешканців. У 1938 році населення села складало 323 особи.


У 1912 році в центрі села була зведена земська школа, що збереглась в незайманому вигляді донині. В останні роки в ній розміщувалась сільська рада, а зараз після її ліквідації, майбутнє прекрасної історичної будівлі виглядає сумнівно (в наступному році, якщо дожеве, буде святкувати 110 років).


У 1957 році до села було приєднано невеликий висілок Терновий - сучасна частина села на правому березі р.Янчур. Хутір Терновий в дорадянські часи був у власності німців меннонітів родини Пріб. На хуторі був великий цегельно-черепичний завод, продукцію якого можна зустріти і зараз.


Назва Новомиколаївка офіційно закріпилась вже в 1930-х рр.


Старі фото учнів школи з архіву Бірюкова Миколи Максимовича, решта - сучасні фото.

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

8
Супер
2
Сміх
2
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)