Дозвілля пологівських дітей: спочатку вживання енергетиків, потім гра в футбол

9 Вересня 2021 10:32  0  964

Події містаДозвілля пологівських дітей: спочатку вживання енергетиків, потім гра в футбол

Щодня ми стикаємося з певними обмеженнями чи заборонами. Більшість з них є абсолютно виправданими та законними. Наприклад, не можна переходити вулицю на червоний сигнал світлофора чи голосно лаятися в громадському місці. А як щодо підлітків, котрі вільно вживають енергетики?!

 

Є випадки, коли в окремих магазинах на території нашої громади неповнолітнім продають так звані енергетики. Це дуже шкідливо для здоров’я не тільки підлітка, а й дорослого.


“Вчора ввечері гралася з малечею на спортивному майданчику, що знаходиться на території ЗОШ №4, і все було як завжди, але мою увагу привернула одна ситуація. Оскільки я мама, то завжди турбуюся про здоров'я своїх дітей та їх небезпеку. Тому не помітити цей випадок не могла. На майданчик прийшов хлопчина, років 12-ти, вільно розпиваючи енергетик. Присутність дорослих хлопця ніяк не збентежила. Зробивши декілька ковтків, хлопець хотів позайматися на тренажерах, підтягнувся декілька разів, знову потягнувся до пляшки з енергетиком. Потім приїхали його друзі на велосипедах, й вони пішли грати у футбол. Побачене мене шокувало. На вигляд хлопчик худорлявий. Подумала, яку ж кількість таких напоїв йому треба випити аби втратити свідомість або отримати проблеми з серцем?! Думаю не багато. Питання: навіщо продавці відпускають такі товари малолітнім та куди дивляться батьки?”, - розповідає пологівчанка Світлана.


Лікарі з цього приводу розповідають, що енергетичні напої, призначені начебто бадьорити (як помилково вважає молодь, переважно підлітки), насправді не додають енергії, а висмоктують її з людини, використовуючи внутрішній резерв організму і заганяючи його в енергетичну пастку. Школярі, студенти п’ють їх, щоб “зарядити мізки”, а часто прикладом тому є самі дорослі, батьки.

 

Кофеїн, що міститься в “енергетику”, може призвести до збільшення частоти серцевих скорочень, стрибка артеріального тиску, а також постійної психічної збудливості. Якщо ж поєднати енергетичний напій із алкоголем, взагалі отримаємо “вибухову” суміш.


Тим часом багато молодих людей енергонапої не вважають небезпечними. Але якщо підліток вживатиме щодень по пляшці пива чи “енергетику”, то вже через місяць він буде вживати вдвічі більше. Непомітно формується підсвідомий потяг. Залежність. Поступово неповнолітній переходить на більш міцні напої (хоча відомі випадки і пивного алкоголізму). І внаслідок цього у 15-16 років він має першу стадію алкоголізму, а через кілька років — “білу гарячку”.


Найгірше те, що батьки спершу відкидають будь-яку думку з приводу того, що їх дитина поступово спивається, а згодом, усвідомивши сумну реальність, соромляться звернутися до лікаря, намагаються все якось приховати (“щоб сусіди не дізналися”, “навіщо виносити сміття з хати”). І до медичної установи приходять аж тоді, коли буває надто пізно щось зробити.


Відомо, що в Україні вже кілька років намагаються обмежити доступ неповнолітніх до шкідливих енергетиків. Наприклад, у Франції, Данії та Норвегії такі напої вже повністю заборонені у продажу. Також після енерготоніків у дітей та підлітків може розвинутись раннє недоумство, виснажується печінка, у підшлунковій залозі можуть з’являтися ракові клітини.


Ми спробували розібратися, чи заборонено на законодавчому рівні дитині купувати собі «енергетик», жодним чином не занурюючись в питання користі чи доцільності таких напоїв. Переглянувши достатньо інформації щодо даного питання можемо зробити наступні висновки.


Дійсно, існують товари, які заборонено продавати дітям (особам, які не досягли 18 років). Їхній перелік встановлений статтею 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».


Отже, особам, які не досягли 18 років забороняється продавати:
пиво (крім безалкогольного);
алкогольні та слабоалкогольні напої;
столові вина;
тютюнові вироби;
електронні сигарети;
рідини, що використовуються в електронних сигаретах;
пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.


Цей перелік є вичерпним і, як бачимо, жодного обмеження щодо «енергетиків» дана норма не містить.


Крім того, не можна оминути увагою й той факт, що станом на сьогодні українському законодавству не відомий такий термін як «енергетичні напої». Зазвичай виробники так називають напої, у рекламній кампанії яких робиться акцент на їхню здатність стимулювати центральну нервову систему людини та/або підвищувати працездатність, а також на те, що вони не дають людині заснути.


Взагалі, малолітня дитина (якій ще не виповнилося 14 років) має право самостійно вчиняти дрібні побутові правочини (наприклад, купувати собі морозиво) – це прямо передбачено статтею 31 Цивільного кодексу України. При чому правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість.


На останок варто зазначити, що відмовляючи дитині продати «енергетик» чи інший товар, якого немає в переліку заборонених, магазин порушує низку законодавчих норм.


Адже продавець, відповідно до статті 633 Цивільного кодексу України, взяв на себе обов’язок продавати товари кожному, хто до нього звернеться, тобто виконувати умови публічного договору купівлі-продажу. У разі необґрунтованої відмови - він має відшкодувати збитки, завдані споживачеві такою відмовою.


Також такі дії продавця порушують вимоги Закону України «Про захист прав споживачів», а саме частини другої статті 17, відповідно до якої споживач має право на вільний вибір товарів і послуг, а продавець зобов'язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та форм її оплати.


Бачимо, що на жаль заборони на законодавчому рівні щодо продажу енергетиків малолітній дитині не має.

 

Але продавці все ж повинні мати поняття моралі та здоровий глузд. Адже продаючи такі напої - ми в прямому сенсі наражаємо дитину на проблеми із здоров'ям, підвищуючи ризик смерті. Варто зазначити, що існують непоодинокі випадки смертності опісля вживання підлітками енергетичних напоїв REVO та HELL Energy.


Тож звертаємось до власників магазинів, не робіть цього, не продавайте неповнолітнім цей небезпечний напій, не завдавайте шкоди здоров’ю дітей! А батькам радимо більш уважніше слідкувати за дозвіллям своїх дітей!

 

У відомому енергетику виявили отруту – напій вилучають із супермаркетів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

6
Супер
3
Сміх
10
Жах
4
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)