Успіх у розвитку громад Західних областей мають за рахунок залучення іноземних інвестицій. Досвід переймали журналісти “Районки” Есть фото

30 Серпня 2021 07:55  0  478

На Вкраїні та у світіУспіх у розвитку громад Західних областей мають за рахунок залучення іноземних інвестицій. Досвід переймали журналісти “Районки”

Журналісти Газети разом із представниками регіональних ЗМІ семи областей України відвідали громади Буковини та Прикарпаття. Ознайомилися з успішним досвідом розвитку Хотинської, Недобоївської, Усть-Путильської, Глибоцької громад Чернівецької області та Білоберізької громади Івано-Франківської області, які спільно з Програмою USAID DOBRE працюють для створення комфортних умов та надання якісних послуг жителям. Кожна громада обрала свій шлях розвитку.

 

Престур громадами журналістам 5-8 серпня організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність».

 

Ми побували у знакових місцях Західної України, познайомилися з природними, історичними, архітектурними і культурними пам'ятками народної спадщини. Але найцінніше у цьому прес-турі – знайомство з досвідом розвитку територіальних громад. Сьогодні піде мова про Білоберізьку та Усть - Путильську громади.

 

Білоберізька громада: адреналіновий рафтинг, нове приміщення ЦНАПу, кооператив із заготівлі та заморожування ягід, сільська школа з призерами всеукраїнських олімпіад.

 

oly

 

До створеної у 2016 році Білоберізької ОТГ у Верховинському районі Івано-Франківської області увійшло 17 населених пунктів, із центром в селі Білоберізка, населення громади - 8900 мешканців.
У громаді функціонує 11 закладів загальної середньої освіти та 8 дитячих садочків, також 14 клубних закладів та 14 сільських бібліотек. Основним бюджетоутворюючим підприємством є ДП "Гринявське лісове господарство". Білоберізьку ОТГ однією із перших відібрали до участі в Програмі USAID DOBRE.

 

oly

 

Новий адміністративний будинок громади перенесли у село Устеріки, бо воно має вигідне розташування. Тут розмістився не лише сучасний ЦНАП, а й поліцейська станція, відділення банку, адже до села перенесли адміністративний центр Білоберізької ОТГ.

 

Колись, ще за колгоспу, тут мав бути дитсадок. Опісля недобудовану двоповерхову будівлю передали Гринявському держлісгоспу. Колишня Устеріківська сільська рада домоглася його повернення громаді. Вже за ОТГ підняли дах будівлі, переобладнали її за сучасними вимогами. А дитсадок силами мешканців села відкрили в приміщенні колишньої сільради. Такі тут відбулись трансформації.


“Центр надання адміністративних послуг працюватиме на повну, адже територіально і за населенням до нашої ОТГ увійшла половина району. Тож немає потреби їздити за якимись довідками до тієї ж Верховини. Спеціалісти-землевпорядники, архітектурно-будівельний контроль, навіть реєстрація автотранспорту — все буде на місці. Так само видача ІD-карток, паспортів”, - коментує заступник сільського голови Василь Пилип’юк, який познайомив нас із діяльністю громади.

 

oly

 

У центрі безпеки громади розмістилися пожежна частина та центр екстреної медичної допомоги. Пожежна дружина в селі існує на добровільних засадах, включає волонтерів понад 20 чоловік. У випадку пожежі за телефонним дзвінком виїздять на місце і забезпечують гасіння до приїзду пожежників зі спецчастин. Медики обслуговують територію протяжністю десятки кілометрів, оскільки гірські села знаходяться на пристойній відстані одне від одного.


Завдяки участі громади у грантових проєктах змогли оновити деяку комунальну техніку та зробити ремонт центру. Від іноземних партнерів у рамках співпраці отримали багатофункціональний потужний екскаватор.

 

oly

 

 

oly

 

Сільська школа в Білоберізці, до якої завітали журналісти, дасть фору багатьом міським. Шикарне оформлення коридорів, класів, обладнання та найновітніше оснащення кабінетів - тут є все для реалізації комфортного навчального процесу. В коридорі школи навіть облаштована церковна капличка. За словами директора навчального закладу, традиційно учні туди йдуть помолитися перед контрольною чи екзаменом. Учні школи є постійними учасниками олімпіад різного рівня і їх призерами. Ліцей в селі працює з
2013 року, навчається у закладі 192 учні, 4 інклюзивні класи. Для гірської сільської місцевості - це гарний показник, до такого закладу на навчання їздять діти із сусідніх сіл та присілків.

 

oly

 

Гірська кооперація дає плоди

Сільгоспкооператив «Гуцульські ґазди» із збирання, фасування та заморозки ягід, сушіння грибів і трав із місцевих лісів та полонин створено у Білоберізці за підтримки Програми USAID DOBRE у 2020 році.


Дари природи сюди можуть здавати не тільки мешканці ОТГ та навколишніх сіл, а навіть — із сусідніх районів Чернівеччини. Так само є плани переробляти овочі та фрукти, ягоди, горіхи з наступним їхнім консервуванням.
Новому підприємству здали в оренду занедбане приміщення колишньої лазні. Із бюджету ОТГ виділили 215 тис. грн на перекриття даху. Від Програми DOBRE отримали обладнання на 837 тис. грн — камеру для шокового заморожування продукції при -32 градусах, камеру зберігання готової продукції, де забезпечено -20 градусів, інфрачервону сушарку, овочерізку та столи. Голова кооперативу їздив переймати досвід до інших областей.

 

“Підприємство належить до третьої групи оподаткування, до бюджету ОТГ надходять 5 відсотків від обороту. Загалом на створення кооперативу від іноземних партнерів DOBRE надійшло 837 тис. грн, а наша ОТГ спільно із членами кооперативу навіть перевиконала свої зобов’язання та надала матеріалів, робіт і послуг на майже 700 тис. грн. Робота кооперативу сприяла і створенню нових робочих місць.”


Сільська рада ОТГ увійшла до кооперативу на правах асоційованого членства. Так само до його лав може вступити селянин навіть із сусіднього району.

 

У громаді розвивають «зелений» туризм та організовують незабутній рафтинг по річці Черемош

 

oly


Шість гірських садиб гостинно приймають туристів. Тут може розміститися до 170 чоловік одночасно. Відпочивальники залишаються на кілька тижнів, рибалять, купаються, дихають свіжим гірським повітрям, насолоджуються природою. Приємно вразило те, що усі власники сільських садиб “зеленого” туризму співпрацюють на рівні партнерів, а не конкурентів. Тобто діє система "кластер", яка передбачає взаємодію власників садиб між собою з метою створення туристського продукту.

 

oly


Тут же можна спробувати рафтинг гірською річкою. Сплавитися Черемошем приїздять туристи з різних куточків України. Проєкт заснований молодіжною радою громади два роки тому і перебуває в активному розвитку. Сплав Черемошем - це споглядання неймовірних краєвидів, відчуття сили командної роботи та неймовірний адреналін (перевірено на собі!)


Окрім вищезгаданих напрямків, в гірській громаді розвивається деревообробна промисловість - пилорами, будівництво. Хоча залишається проблема всихання лісів, відтік молоді. Працювати на території залишаються спеціалісти в бюджетній сфері, медицині чи підприємництві, багато молоді їде працювати за кордон.

 

Білоберізька ОТГ - територія з розкішними ландшафтами, цікавою історією, великим культурним потенціалом, і найголовніше - активними й освіченими лідерами-однодумцями, які бажають покращувати життя своїх мешканців.

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

4
Супер
2
Сміх
2
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)