Діагноз поставив… Інтернет

11 Червня в 09:16  0  1431

Здоров'яДіагноз поставив… Інтернет

Медична реформа крок за кроком все ближче стає до пацієнта (принаймні її мета саме така), а кількість користувачів медичних та псевдо медичних сайтів меншою не стає. Чи дійсно простіше призначити собі лікування, звіривши симптоми захворювання з Гуглом, чи все ж варто порадитися з лікарем? Про це питали у пологівців, зверталися за коментарями лікарів та дослухалися до думки в.о. міністра охорони здоров’я. 

 

Інтернет сьогодні – одна з найнеобхідніших речей. Пиріг нашвидкуруч, як позбутися молі і молочниці – всесвітня павутина дасть сто варіантів відповідей, ніколи не втомлюється, завжди поруч, а ще нізащо не видасть ваш секрет. Тому медицина і Інтернет так нерозлучні сьогодні для пересічного користувача персональних девайсів.

 

Та чи дійсно Інтернет – панацея від усіх хвороб? Запитали у пологівців.

 

Оксана, 40 років. Колись Гугл по симптомам «підказав» мені, що у мене, ймовірно, рак. Точніше, запевнив у власних підозрах. Біль у грудях, запаморочення, втрата свідомості, відсутність апетиту. Там же, на форумах, присвячених цій проблемі, знайшла народні рецепти: як почистити кров, настої трав, що вбивають (розсмоктують) невеликі пухлини. В результаті «лікування» довелося викликати швидку, в лікарні з’ясувалося, що «травками» я спровокувала викидень. Виявляється, була вагітна. Отримала прочуханку від лікаря, більше «медичним» форумам не довіряю.

 

Що шукають в Інтернеті 

 

У 2015 році кількість запитів стосовно власного тіла та здоров’я в пошуковій системі Гугл сягало 80 в секунду. В 2018 цей показник збільшився до 140 і постійно росте.  

 

Найбільше запитів стосується самопризначення медичних препаратів. Завдячуючи форумам, пошуковим алгоритмам на аптечних сайтах знайти ліки від будь-якої хвороби можна без особливих зусиль, так само, як і знайти дешевший аналог ліків, призначених лікарем. В час епідемій або близьких до них станів значно більше з’являється запитів про симптоми небезпечних захворювань. Не дає спокою українцям пошук симптомів таких можливих хвороб: панкреатит, пневмонія, гайморит, вітрянка, міжреберна невралгія, простатит, бронхіт… про ознаки вагітності та венеричних хвороб всемогутній Інтернет також знає багато. Тож чому, не дивлячись на доступність консультації сімейного лікаря, тяжіння до чужої, неперевіреної думки продовжується?

 

Вікторія, 35 років, 5 років працює в Польщі. Якщо порівнювати систему охорони здоров’я в Польщі і в Україні (можу сказати тільки за ту, яка була п’ять років тому), мені здається, що вся справа у відповідальності. В Польщі, якщо ти підписуєш договір з лікарнею, за твій стан здоров’я несе відповідальність лікар. В Україні ж при будь-якому розкладі винен пацієнт. Тільки лікар за собою ніколи вини не визнає. І виходить, якщо немає відповідальності, то немає і довіри до лікаря.

Дійсно, умови самолікування в європейських країнах є не самолікуванням в буквальному розумінні, а лише економією на візитах до лікаря, в яких немає необхідності. Це стає можливим за допомогою просвітницьких програм та економічних і юридичних стимулів для пацієнта використовувати лише ті ліки та лише за тих умов, які будуть прийняті страховою компанією або державою, інакше доведеться платити не лише власним здоров’ям, а й грошима.

 

Як самостійно поставити діагноз

 

Ніяк. Якщо не враховувати такі недуги, як легкі застудні захворювання, то за вірним діагнозом завжди варто звертатися до фахівця. Медики, які нерідко зустрічають любителів ставити діагноз самостійно, відзначають, що останнім часом все більше стикаються з кіберхондрієй. Це психічний розлад, яке розвивається у людей, схильних до пошуку у себе різних захворювань, опис яких вони знаходять в інтернеті. На думку лікарів, кіберхондрія дуже небезпечна, тому що призводить до стану стресу, що викликає дійсно небезпечні і реальні захворювання.    

 

Звичайно, доступність інформації в інтернеті підвищує загальну поінформованість людей, але повністю довіряти всесвітній мережі не варто. До цього закликає і Уляна Супрун - в.о. міністра з охорони здоров’я: “Щоб впевнитись у вірогідності інформації, намагайтесь користуватись авторитетними ресурсами. Шукайте в тексті посилання на наукові дослідження та перевірені джерела. Якщо ви знайшли якусь інформацію, завжди консультуйтесь з лікарем.”

 

Яке воно, правильне самолікування

 

У медичних колах воно називається «відповідальним». При такому самолікуванні спочатку необхідно зрозуміти причину нездужання і тільки після цього приймати ліки, щоб позбутися від неприємних симптомів. Якщо ознаки зовсім незнайомі, краще відразу звернутися до лікаря. Важливо пам’ятати, що самолікування не повинно бути затяжним.

 

Коли самолікування допустимо

 

* при появі симптомів, які не важко розпізнати самому, наприклад, застудні захворювання;

*при відсутності незнайомих симптомів;

*якщо немає лікування від інших хвороб, виявлених раніше;

*якщо стан не ускладнюється вагітністю чи наявністю немовлят;

*при відсутності важких хронічних захворювань.

 

Небезпека самолікування доведена як експертами, так людським досвідом. Якщо ви бачите, що щось в лікуванні «іде не так», необхідно відразу звернутися до лікаря, а не випробовувати своє тіло на міцність новими «рецептами» з Інтернету. 

 

Марина АНДРУСИШЕНА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

9
Супер
4
Сміх
6
Жах
4
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Loading...

Новини за темою

Останні новини

Loading...
Loading...

 

oez_robota_040619_1.jpg

 

oez_robota_040619_2.jpg

 

oez_robota_040619_3.jpg

Пологи (г.)