Децентралізація на Запоріжжі. Експертка розповіла про проблеми новоутворених громад

10 Вересня 2021 11:08  0  591

У регіоніДецентралізація на Запоріжжі. Експертка розповіла про проблеми новоутворених громад

В Україні наразі функціонує 1 469 громад, зокрема, у Запорізькій області — 67. Про проблеми новоутворених громад та районів Запорізької області, після оновлення адміністративно-територіального устрою Верховною радою, поспілкувалися в етері Суспільного Запоріжжя з Маргаритою Трипольською, доценткою кафедри загальноправових та політичних наук НУ «Запорізька Політехніка», кандидаткою юридичних наук

 

Як повідомила Маргарита Трипольська, Запорізька область перебувала у першій п’ятірці регіонів з добровільного утворення громад. Протягом п’яти останніх років громади мали можливість самостійно визначати формат об’єднання, самостійно висловлювати свою волю щодо цього. Ні влада, ні експертне середовище не могли чинити вплив на цей процес.


Карта районів та громад Запорізької області

oly"Всі ми розуміли, що рано чи пізно процес добровільного об’єднання він завершиться та минулого року даний процес завершився. Вже було проведене адміністративне об’єднання громад та, відповідно до цього, в Запорізькій області після місцевих виборів, які відбулися восени 2020 року було утворено 67 об’єднаних територіальних громад. Замість двадцяти районів, які раніше функціонували було утворено п’ять районів", — каже експертка.

 

Проблеми територіальних громад
Пологівський міський голова Юрій Коноваленко, зазначив, що існують певні проблеми, які лишилися внаслідок реорганізації районних рад при укрупненні районів.

 

"Рішенням двох сесій ми прийняли на утримання заклади, об'єкти спільного утримання. Це центральні районні лікарні, стоматологічні поліклініки, дитячі, юнацькі школи, школи мистецтв, районні краєзнавчі музеї. Проблема в тому, що все це автоматично передалося на утримання міської ради. Але реальних ресурсів на їх утримання у нас недостатньо", — каже Юрій Коноваленко.

 

Ще одна проблема полягає в тому, що ці заклади обслуговували населення всього району і люди продовжують приїздити до лікарень, стоматологічної поліклініки, школи мистецтв з інших громад, а на це у міста не вистачає ресурсів.

 

Маргарита Трипольська каже, що ситуація, яка утворилася у Пологівській громаді непоодинока, і типова не тільки для Запорізької області, а для України в цілому. Механізм передачі такої спільної власності передбачав, що об'єкт, не залежно від того, яку територію і населення він раніше обслуговував, передавався безпосередньо тій громаді, де розташовується.

 

"Я думаю, що рано чи пізно якийсь законодавчий механізм буде розроблений. Дійсно певна концепція розвитку району та, можливо, роль районної влади, це певна медіація. Не буває ситуацій, які не можна було б вирішити. Має бути умовний стіл переговорів, громади повинні сідати та домовлятися", — зазначила експертка.

 

Чи існуватимуть райради
Голова Василівської райради Олена Здор каже, що нині всі районні ради фінансуються коштом нерозподілених торішніх залишків. Депутати районних органів місцевого самоврядування не розуміють, як райради функціонуватимуть надалі.

 

"На сьогодні ми всі очікуємо змін до Конституції, щоб вже нарешті зрозуміти, який функціонал ми будемо виконувати. Конституційно в нас зазначені представницькі повноваження, функції, але не фінансування програм, які раніше існували на районну рівні", — каже Олена Здор.

 

Як пояснила Маргарита Трипольська, раніше президент та Верховна рада планували взагалі скасувати районні ради, але наразі вирішено їх поки що залишити. Тепер відбувається процес обговорення їх функціонування і повноважень.

 

Міністерство розвитку громад та територій спільно з профільним комітетом Верховної ради України запропонували виділити у державному бюджеті на 2022 рік пів мільярда гривень державної дотації на підтримку апаратів районних рад. Тобто, наступного року районні ради існуватимуть, а далі все залежить від прийняття закону про місцеві державні адміністрації, який зараз обговорюють.

 

Що відомо
31 березня 2021 року завершився процес формування п’ятьох нових районних державних адміністрацій області. У новому адміністративному поділі Запорізька область має 5 районів (Бердянський, Василівський, Запорізький, Мелітопольський і Пологівський) та відповідно 5 райдержадміністрацій, а 15 РДА були ліквідовані шляхом приєднання.

 


Джерело: suspilne.media

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

2
Супер
4
Сміх
6
Жах
5
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)