Чому підлітки матюкаються і як змусити їх припинити

30 Вересня 2021 13:39  0  589

АктуальноЧому підлітки матюкаються і як змусити їх припинити

Наукою доведено, що нецензурні слова негативно впливають на моральне, духовне та фізичне самопочуття, псують настрій та принижують людську гідність. Біда сьогодення: лихослів’я стало популярним явищем серед дітей та молоді Пологівщини. Нещодавно журналісти “Районки” піднімали цю тему. Ми вирішили її продовжити та розібратися, як поводити себе батькам, які вперше чують нецензурні слова з вуст малечі та як реагувати в цій ситуації з підлітками.

 

Багато з нас ще пам'ятають часи, коли лаятись при жінці або дитині було неприпустимим. Минуло не так багато часу - і мат все активніше входить в наше життя. Лайку можна вільно чути на вулицях, в транспорті, в робочих кабінетах. Та що там на вулицях, а й в школі.


Що лунає з дитячих вуст під час перерви - чутливим вухам краще не чути. Чому це відбувається і чи можна відучити дитину лаятися? А що робити з підлітком, який вже, як здається, і слів інших не знає? Про це розповідає психологиня Марина Розенова.

 

Вплив лихослів'я на здоров'я людини
Появу ненормативної лексики дослідники мови пов'язують зі стародавніми обрядами землеробських і сексуально-репродуктивних обрядів, які збереглися потім в фольклорних формах, частівках і примовках. Деякі науковці вважають, що така форма мови допомагає зняти стресово-больовий синдром, тобто дає знеболюючий ефект. Але це обман почуттів. Як правило, мат звикли використовувати по ситуації, в напружених або загрозливих ситуаціях. Людство просто не бажає вчитися культурі володіння собою.

 

Що розуміється під лихослів'ям?

Лихослів'я включає в себе образливу і непристойну лексику. У будь-якому сучасному культурному суспільстві на використання в мові таких слів накладена заборона. Вона може бути закріплена на рівні законодавства.

До групи таких слів включені найменування геніталій, природних фізіологічних процесів, статевого акту і похідні слова. Люди, що володіють невисоким рівнем культури, використовують їх для вираження найрізноманітніших почуттів: від негативних до позитивних.

 

Шкода для здоров'я від лихослів'я
Вчені, проводячи дослідження феномену мату, прийшли до одностайних висновків, що від нього страждає здоров'я людини і моральність. Доведено емпіричним шляхом, що почуте або вимовлений матюк має в собі негативний енергетичний заряд, який згубно впливає на організм людини. У людей, які часто лихословлять, загострюються хронічні захворювання. Впливає мат і на жіночність, і на чоловічу потенцію. Чоловік, який вдається до нецензурної лексики, отримує безпліддя. А жіночий організм перевтілюється на чоловічий лад. Матірна лайка відбивається і на інтелекті.

 

Лихослів'я - це гріх
Як зазначалося вище, лихослів'я віднесено Біблією до тяжких гріхів. Вживання мату в своїй промові - це фактично виклик Богу. Невипадково людей, які дозволяють собі виголошувати непристойні слова, називали богохульниками. Не варто забувати, що мову людини чують не тільки оточуючі люди, а й Ангели і сам Бог.

Мат - це прославлення сатани. Замість того щоб в складній життєвій ситуації звернутися з молитвою до Бога, людина використовує нецензурну лайку.

 

“Підчепив в садку”
Дитина розвивається, росте і освоює світ мови, в тому числі і світ нецензурщини. Але для кожного віку це має різний зміст. Наприклад, трилітка і навіть дитина років до п'яти говорить всі слова поспіль. Для нього це спосіб вивчення і світу, і себе в цьому світі. Тому нецензурні слова він, як і все інше, приносить додому і підносить батькам.


І тут виникає нюанс: коли карапуз вимовляє матюк, а робить він це несвідомо і невпопад, то часто це виглядає комічно. Дорослі посміхаються і сміються, таким чином емоційно схвалюють його поведінку. Але кажуть, що такі слова "нехороші" і їх не можна вимовляти. Виникає парадокс в поведінці батька. Слова говорять одне - "не можна", а на емоційному рівні сигнал зовсім іншому - "це весело", - стверджує Марина Розенова.

 

Дитина орієнтується на емоційні реакції, адже тут вони яскраві і позитивні, і робить висновок: треба побільше таких слів, адже це веселить і робить приємне батькові.


- Тобто з малюками, коли вони приносять непристойні слова додому, потрібно правильно себе повести. Звернути увагу на це, але не занадто емоційно, щоб не фіксувати ситуацію і дати зрозуміти дитині, що вам це неприємно і що такі слова не надто гарні, їх не треба вживати. Це вимагає терпіння і такту, адже дитина буде пробувати ці слова неодноразово. Однак, як правило, така робота з боку батька призводить до хорошого результату: спроби дитини спровокувати батька згасають, - наголошує психологиня.

 

Найцікавіше, що правильна поведінка і реагування батьків допомагає впоратися з дитячою лайкою навіть в сім'ях, де хтось із батьків може час від часу сам застосовує ненормативні слова.

 

Від 5 до 12: де межі дозволеного
У міру дорослішання з п'яти до семи і далі до 11 - 12 років ненормативні слова виступають способом порушити заборону, вийти за рамки, поекспериментувати з наслідками, відчути свої нові можливості.

 

- Оскільки в цьому віці найчастіше застосування матюків фрагментарно і дитина емоційно залежна від батьків, тут цілком можна обійтися спокійним нагадуванням про те, що слід намагатися не говорити ці слова. А в якості аргументу використовувати критерій "негарно". Цей критерій зрозумілий, не давить і легко приймається, не викликає протесту, - радить психологиня.

 

Крім того, одночасно треба допомогти дитині освоювати цей світ, розвивати мислення і мову, покращувати комунікацію з оточуючими і відчувати себе впевненіше. Коли дитина відчуває себе впевнено і спокійно, в емоційно заряджених словах не буде потреби. У всякому разі це не стане проблемою.

 

Від 13: я старий, я суперстар
З підлітками в сенсі ненормативної лексики набагато складніше.
Для підлітків це і спосіб показати приналежність до дорослого світу, мовляв, "я вже не дитина", і спосіб виділитися, подолати невпевненість і слабкість, механізм відчути себе причетним до своїх однолітків, до їх тусовки, і можливість привернути увагу. Так підліток подає сигнал: "Це я, зважте мене!". Крім того, це спосіб розрядки того неймовірного напруження, яке фізично і психологічно бушує в світі підлітка.

 

Важливо навчити підлітків розрізняти ситуації, де вони не повинні використовувати ненормативну лексику та вчитися володіти собою. У нашому суспільстві є виразна заборона говорити такою мовою в школі, вдома з батьками та близькими, в громадських місцях, з незнайомими людьми. Але при цьому немає чіткої формальної заборони на використання мату між собою, коли це "нікому не заважає". Досить довго така політика працювала.

 

Питання - ребром
Вони лайливими словами просто розмовляють ...

Ми бачимо: нецензурні вирази у підлітків, молоді настільки сильно увійшли в ужиток, що юні джентльмени і леді зазвичай так говорять. Причини потрібно шукати в собі, вважає експертка.

 

Дається взнаки загальне розкріпачення і більш вільне поводження людини в принципі. У нас в суспільстві зараз значно менше обмежувачів, більше уваги до прав і свобод особистості. Не заведено зупиняти чужих лихослівних підлітків. Одночасно згладжуються гендерно-статеві відмінності - і немислимі перш слова лунають при жінках і навіть від самих жінок.


Дуже високий рівень вимог до людини і напруженість до життя. Звідси потреба у швидкій емоційній розрядці. Так і тягне вилаятися.


Високий рівень протиріч в суспільстві і невирішених проблем. Ось це вже дуже важливе джерело розростання масштабів ненормативної лексики серед дорослих і підлітків. Що називається, хочеш - не хочеш, а інших фраз для опису ситуації іноді і не підбереш.


Зниження в суспільстві моральних кордонів, падіння рівня інтелектуальної розвиненості, планки естетики в інформаційному просторі, з яких ми нерідко копіюємо свою поведінку. Іншими словами, раніше надихалися Богданом Ступкою і Леонідом Биковим на екранах, а тепер дивимося на пишногубих дівчат з ТікТока і Інстаграма, які заробляють на своїх блогах сотні тисяч, але нездатних закінчити речення без зв'язки з мату.
І нарешті, втрата моральної виховної роботи з підлітками та дітьми в системі родина - школа.

 

ВАЖЛИВО
Відучуємо дитину лаятися
Як то кажуть, виховувати треба, поки чадо лежить поперек лавки. З молодими людьми в середині другого десятка працювати доведеться вже системно.

 

1. Можна зацікавити дитину, що саме є в науці щодо ненормативної лексики. Адже коли ми знаємо про якесь явище багато, воно перестає діяти на автоматичному і примітивному рівні. З'являється вибір, і підліток вже не так прив'язаний до цих мовних форматів. Виникає ситуація: "Ці слова можна знати, але необов'язково їх застосовувати".


2. Важливо зміцнювати особистість підлітка, допомагати йому розвиватися. Якщо він не відчуває себе покинутим і беззахисним, не потрібні екстраординарні способи самоствердження. Плюс, дуже важливий аспект - зміцнювати і розвивати самоконтроль підлітка.


3. Потрібна важлива розмова щодо особистості підлітка, його планів, того, що батькові хотілося б радіти його успіхам. У спілкуванні важливо підкреслити дорослішання молодої людини, його велику відповідальність, його сили і здібності.

 

Тобто загальний тон розмов не заборонний, а орієнтує і допомагає розуміти свою індивідуальність, свої здібності, вміння підвищувати компетентність життєву і навчальну. І на цьому тлі варто знову поставити естетичний критерій: "Негарно лихословити, у тебе досить можливостей і без цього відчувати себе нормально".

 

Тож боротися з цією проблемою і можна, і ПОТРІБНО!

 

 

 


Автор: Альона КОВАЛЬОВА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

2
Супер
1
Сміх
2
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

Пологи (г.)