Альтернативне паливо на Пологівщині може зникнути вже зовсім скоро

28 Січня 2021 13:00  0  1874

Події містаАльтернативне паливо на Пологівщині може зникнути вже зовсім скоро

Тарифи на комунальні послуги для українців - болюча тема, проблема затяжного характеру. Зниження ціни на один вид опалення - газове, тільки тимчасове полегшення.

 

Більшість пологівців готові або вже повернулися до пічного опалення. Та чи зекономить кошти покупка альтернативного палива, яке вже має тенденцію до закінчення?

 

Лісосмуги та лісові насадження вирубуються стрімкими темпами по Пологівському і сусідніх районах, констатують лісівники.

 

Через масове винищення дерев страждає не тільки екологія, а й спустошуються гаманці громадян - покупців альтернативного палива. Ціна на дрова теж росте в геометричній прогресії відповідно до ціни на газ та електрику. Проблема ще й у тому, що такого палива вистачить пологівцям ненадовго.

 

Ціна дров

У лісгоспі тверді породи дерева коштують 800 - 1000 гривень за куб (акація, ясень, дуб). Ціна варіюється в залежності від об’єму замовлення – чим більше кубів купуєте, тим дешевша ціна. Що стосується доставки, то не всюди за неї потрібно платити. За підвезення можуть взяти ще 50 гривень.
Ціни чорнорубів трохи нижчі. За куб деревини просять 650 гривень, але традиційно нелегальний “куб” менший в об'ємі. Ще рік тому дрова у них коштували 400-500 гривень.


Як зазначають лісівники, через несанкціоновану вирубку здорових дерев у посадках району залишилось обмаль.

 

Директор Пологівського лісомисливського господарства Володимир Носик зазначає:


“За таких високих тарифів на опалення ліси стали головним енергетичний паливним ресурсом. Люди, які не користуються газом, змушені добувати дрова. А де їх нині брати? Коштів на висадку нових насаджень не виділяється, дерева, насаджені ще у 70 - х роках, майже всі вирубали. Раніше висаджувати по тисячі гектарів дерев щороку, зараз тільки сто. Чорні лісоруби косять здорові дерева на території всіх районів. Часто вирубку насаджень дозволяють фермери, яким потрібна більша площа землі для посіву. Багато лісосмуг вже знищено. Закінчать вирубувати посадки, перейдуть до лісу. Знищуються насадження і обробкою хімікатів, підпалом стерні. Ослаблені дерева починають хворіти і в результаті гинуть.”


За минулий рік лісоруби завдали збитків на 170 тисяч гривень


Територія Пологівського лісгоспу охоплює Гуляйпільський, Більмацький (Кам'янка і Більмак), Оріхівський, Василівський та Пологівський райони. Загальна кількість протоколів, складених в період 2020 року за порубку дерев на цих територіях, - 53, накладено штрафів на суму 34 680 грн, нараховано збитків 170 тис.грн. З них в Пологівському районі - 14 протоколів, сума накладених штрафів 8160, завдана шкода на 60 тисяч гривень, повідомляють у лісогосподарстві.


Процес притягнення лісорубів до відповідальності - складний. Навіть коли лісівники склали протокол на порушника, у суді такі справи не доходять до свого логічного кінця. Насаджень у Пологівському районі близько 3 тисяч гектарів, цього об'єму має вистачити на потреби населення, але деревина з району вивозиться в інші області.


За словами працівників лісгоспу, зараз викошують дерева у Більмацькому районі. “Чорні” лісоруби знищують дуби діаметром до 40 сантиметрів, а щоб їх виростити, потрібні роки.


Наслідки повної вирубки полезахисних лісових смуг будуть катастрофічними, наголошують лісівники:


- Після знищення дерев нас чекають пилові бурі, що знімають до коріння плодючий шар ґрунту. Це пряма загроза врожаю. Ґрунтова вода уходить швидкими темпами, підземні свердловини і криниці висихають. Поки у лісових насаджень не з'являться господарі, які будуть піклуватися про збереження рослин, про позитивні зміни годі й говорити.


Нічийні лісосмуги
Постанова Кабміну від 22 липня 2020 р. № 650 роз'яснює, що заходи з утримання та збереження полезахисних лісових смуг проводяться землекористувачами. Передача у власність або користування земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами належить до повноважень органів місцевого самоврядування або територіальних органів Держгеокадастру.


Громаді потрібно робити технічну документацію на проведення інвентаризації лісосмуг і поставити їх на облік. На це потрібні значні кошти.


- Після прийняття до комунальної власності всього майна та землі всіх колишніх сільських рад ми перейдемо до інвентаризації земель не лише під лісосмугами, а і під лініями електропередач, газопроводами. Технічно це зробити не складно. Проблема в тому, що процес буде коштувати не один мільйон гривень.

І якщо результат від інвентаризації земель під лініями електропередач, газопроводами буде у вигляді орендної плати, то затрати на інвентаризацію землі під лісосмугами не окупляться, тому що після виготовлення та затвердження технічної документації треба передати в оренду землекористувачам суміжних з посадками земель.

Знаю точно, бажаючих оберігати зелені насадження та ще й платити орендну плату не багато. Ми зараз ведемо переговори з тими, хто згоден орендувати. Більше того, плануємо домовитися оплачувати роботу проєктантів 50 на 50, оскільки бюджет занадто дефіцитний, - коментує голова Пологівської громади Юрій Коноваленко.


Питання - відповідь
Чи можна у лісі збирати дрова, лісостій чи лісолеж (ті, що лісівники не прибрали)? Таким питанням задаються громадяни, яким не по кишені купувати дрова кубами.


Роз'яснює Сергій Гула, практикуючий юрист “БЮК ЮрАналітика”


КУ ст 13 передбачено, що надра землі, природні ресурси (до них відносяться ліси) є власністю українського народу, громадяни України мають право користуватися об'єктами власності.
Порушення порядку заготівлі деревини є підставою для штрафування (Кодекс про адмін порушення, ст. 64, 65).

 

Порушення порядку - це пошкодження, нанесені навколо деревини, недотримання пожежної безпеки, недотримання зберігання лісового фонду. Якщо ж ви ведете заготівлю без порушень і ліс від цього не страждає, то ви не порушуєте порядок, а отже, і не порушуєте закону.


Порушення порядку має встановлювати лісничий. З наданням доказів у лісників є проблеми, адже потрібно довести, що саме ви здійснили порушення.


Тож, заготовляти сухостій без використання сокири для власних потреб в розумних межах, не завдаючи шкоди деревам і дотримуючись правил техніки безпеки, можна. Такими діями ви не порушуєте порядку.

 

Автор: Богдана БАЛИЦЬКА

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

5
Супер
6
Сміх
22
Жах
9
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

IMG_8942.jpg

Пологи (г.)