День святителя Миколая Чудотворця: житіє святого і традиції свята

18 Грудня 2020 12:21  0  586

АсортіДень святителя Миколая Чудотворця: житіє святого і традиції свята

Вже завтра День Святого Миколая у 2020 році. Що це за свято, і чому прийнято дарувати подарунки на Миколая дітям і дорослим читай далі

 

Щорічно 19 грудня православна церква відзначає день святителя Миколая у пам'ять про святого Миколая Чудотворця. У 2019 році День Святого Миколая припадає на субботу. Католицька церква зустрічає це свято трохи раніше, 6 грудня.

 

Різні дати пам'яті одного і того ж святителя Миколая Чудотворця обумовлені розходженням юліанського і григоріанського календарів, старого і нового стилів, що становить 13 днів.

 

Святитель Миколай народився наприкінці ІІІ століття в місті Патарі на південному узбережжі Малоазійського півострова. Він був єдиним і довгоочікуваним сином заможних і благочестивих батьків, які дали обітницю присвятити його Богові.

 

Від самого народження Миколай виявляв свідоцтва богообраності. Немовля постило і харчувалося материнським молоком по середах і п'ятницях, після вечірніх молитов батьків. А під час хрещення дитина змогла простояти в купелі на своїх ногах, віддаючи честь Пресвятій Трійці.

 

З раннього дитинства Миколай повністю присвятив своє життя Богові. Він займався вивченням Божественного Писання, багато читав, молився і рано отримав сан священика, повчаючи Божому слову паству. Після смерті батьків Миколай успадкував їхнє майно, яке віддав на потреби благодійності.

 

За часів правління римських імператорів Діоклетіана і Максиміана, які переслідували християн, святитель Миколай зазнав гоніння, тортури і навіть був ув'язнений, не припиняючи проповідувати віру в Христа. У період пом'якшення політики та розвитку християнських громад святитель Миколай став архієпископом у Мирах Лікійських.

 

Помер Миколай Чудотворець у середині IV століття, доживши до глибокої старості. Його нетлінні мироточиві мощі довгий час зберігалися в Мирський кафедральній церкві. В XI столітті мощі Миколая Чудотворця було перевезено в італійське місто Барі. Чудові діяння святого Миколая продовжилися і після його смерті. Його мощі багаторазово зціляли і позбавляли від хвороб віруючих.

 

Вся земне життя святого є уособленням добрих діянь, спрямованих на інших людей, а також безлічі чудес, якими відомий святий Миколай.

 

Святитель Миколай відомий як покровитель моряків і мандрівників, що оберігає від шторму і корабельних аварій. Одного разу, подорожуючи по морю з Мири до Олександрії, він воскресив моряка, який загинув під час шторму. Іншим разом він зміг молитвою заспокоїти штормове море.

 

Також Миколай Чудотворець прославився як умиротворитель ворогуючих, захисник обмовлених і безневинно засуджених і рятівник від марної смерті. Найбільшу славу принесла йому історія про порятунок трьох чоловік, які були несправедливо оббрехані і засуджені на страту. Миколай

 

Чудотворець особисто втримав руку ката із занесеним над головами нещасних мечем. Після чого суддя розкаявся у своїй неправоті і просив пробачення.

 

Допомога Миколи Чудотворця врятувала місто Мири від тяжкого голоду. У молитві Господу він з'явився уві сні якомусь італійському купцю, залишив йому гроші і попросив припливти в Мири із зерном.

 

Миколая Чудотворця люди шанують, як такого, що змінює долю. Відома легенда про те, як святий Миколай допоміг трьом бідним дівчатам, батько яких не мав коштів на придане і збирався віддати їх у дім розпусти. Миколай Чудотворець періодично потайки підкидав їм гаманці з грошима і таким чином врятував від принижень.

 

Святий невпинно допомагав знедоленим і бідним. Напередодні Різдва святитель Миколай непомітно залишав їжу і гроші під дверима будинків, де мешкали бідняки, малозабезпечені і діти. Така традиція таємно підкладати іншим людям подарунки на Святого Миколая дійшла і до наших днів. Саме тому діти із нетерпінням чекають на настання Дня Святого Миколая.

 

Іконі святого Миколи Чудотворця моляться про допомогу у різних життєвих ситуаціях: про зміну долі, щасливе заміжжя, благополучну подорож, порятунок мореплавців під час шторму, про примирення ворогуючих, про справедливість і спасіння від марного покарання і смерті, а також про зцілення, позбавленні від голоду і хвороб.

 

О, всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче, и везде в скорбех скорый помощниче!

 

Помози мне грешному и унылому в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми окаянному, умоли

 

Господа Бога, всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечного мучения: да всегда прославляю Отца и Сына и Святаго Духа, и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков.

Аминь.


До дня святого Миколая приурочувалися в старовину братчини (Нікольщини), під час яких у церквах служили молебни, ставилася спільно велика свічка, а потім влаштовувалися народні гуляння і веселощі з частуваннями і випивкою.

 

Традиційно на день Миколая Чудотворця готувалися кутя, узвар, пшеничне пиво, а дітей пригощали святковим печивом - миколайчиками. Було навіть поняття "намиколитися", тобто напитися п'яним у день Святого Миколая.

 

У селян у сільському господарстві день Святого Миколая був терміном для різних угод, господарських договорів та платежів.

 

У наш час в день Святого Миколая у всіх містах за сценарієм свята урочисто відкривають Новорічні ялинки, а також влаштовують благодійні акції, під час яких люди дарують подарунки дітям-сиротам та інвалідам. Діти дуже люблять відзначати День Святого Миколая у школі, влаштовуючи концерти, сценки та привітання.

 

У Європейських країнах, а віднедавна і в Україні поширена стара добра традиція ховати подарунки на день Святого Миколая дітям (та й дорослим також) під подушку або в шкарпетки. Це можуть бути солодощі, горіхи, мандарини та інші подарунки.

 

 

Підписуйтесь на канал Районки в Telegram, сторінку Районки в Facebook, спільнота в Viber

 

18
Супер
1
Сміх
1
Жах
2
Ганьба

 

 

Нет комментариев

Для того, чтобы добавить комментарий нужно войти на сайт. Если вы не зарегистрированы, это можно сделать здесь Регистрация.

Добавить комментарий
Комментарии публикуются только после проверки администратором сайта.

 

 

Новини за темою

Останні новини

 

 

IMG_8942.jpg

Пологи (г.)